Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mit jelentenek az alábbi...

Mit jelentenek az alábbi START kártyára vonatkozó kedvezmények?

Figyelt kérdés

Nem egészen értem egészen pontosan az itt leírtakat, valaki kérem magyarázza el nekem a lehető legrészletesebben:


"a felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal foglalkoztatásakor a munkaerő-piaci járulék és tb-járulék összege helyett a foglalkoztatás első kilenc hónapjában a bruttó munkabér 10%-ának, azt követő három hónapjában 20%-ának megfelelő közterhet köteles a munkáltató megfizetni."


Tehát ha van egy bruttó 200.000 forintos fizetésem, [link]

akkor a munkaadómnak mennyi pénzébe kerülök? (ebben a táblázatban nem is látok munkaerő-piaci járulékot, vagy más néven van feltüntetve?)


Van egy állás, amire felvesznek abban az esetben amennyiben nem lépek túl egy adott költségkeretet (ergo nem kerülök többe a munkaadómnak mint X forint), és szeretném tudni pontosan hogy a fizetési igényem megjelölésekor mennyi pénzébe kerülök a munkaadónak az első 9, illetve az utolsó 3 hónapban a START kártya igénylésével.


Másrészt teljesen nem értem ezt a részt sem.:

"A munkaadó a kedvezményt ... felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal esetében a minimálbér kétszeres összegének megfelelő járulékalap után érvényesítheti. Az ezen felüli kereset után a munkáltató az általános szabályok szerint köteles a járulékot megfizetni."


Magyarul ha a fizetésem túllépi a minimálbér kétszeresét (ami azért egy 5éves egyetemi végzettségű embernél szerintem nem egy túl nagy szám) akkor már ne is számítson a munkaadóm semmi kedvezményre? Tök zavaros nekem ez az egész, kérlek segítsetek. Köszönöm!

Egyébként is mennyi most a minimálbér? Google tök zagyva össze vissza adatokat ad meg, és sehova sem írják ki hogy bruttó vagy nettó (lehet hogy ez másoknak triviális, én mint pályakezdő viszont nem tudom eddig mennyi volt és most mennyi)


2010. júl. 7. 16:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Nos, én szeretnék Neked segíteni, legalább gyakorlok, ebből vizsgázok hétfőn.


Először is a jelenlegi minimálbér 73.500 Ft.

Igen, ha Te felsőfokú végzettséggel és Start kártyával rendelkezel, a minimálbér kétszereséig érvényesítheti a munkáltató a kedvezményt. A minimálbér kétszerese: 73.500*2=147.000 Ft.

Leírok egy példát, ha Te többet fogsz keresni a minimálbér kétszeresénél, mondjuk például 200.000 forintot.


Nézzük:

A munkáltató mindenféleképpen részesül kedvezményben, de csak a minimálbér kétszerese, azaz a 147.000 Ft után.


Tehát: a foglalkoztatás első 9 hónapjában a bruttó munkabér 10%-a után fizeti meg a TB járulékot.

147.000*10%=14.700 Ft.

A 147.000 Ft feletti összeg után már "normálisan", kedvezmény nélkül fizeti meg a 27% TB járulékot. Lássuk:

A 200.000 Ft-ból kivonjuk a 147.000 Ft-ot, az 53.000 Ft.

53.000*27%=14.310 Ft.


Tehát: az foglalkoztatás első 9 hónapjában az összes munkáltatói közteher: 14.700+14.310= 29010.


A foglalkoztatás utolsó 3 hónapjában ugyanígy kell járulékot fizetni, csak itt nem 10%-ot, hanem a bruttó munkabér 20%-át!


Ha megértetted, megköszönném, ha visszajeleznél valahogy, mert nekem akkor ez egy sikerélmény lenne. :) Köszike!

2010. júl. 9. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Kedves válaszadó! Te vagy a megmentőm :)


Egész korrekt választ adtál, nézzük mit értettem meg belőle.

Ha jól sejtem, akkor a 73.500 Ft-os minimálbér az bruttó (egyébként annak a nettóját hogy kell számolni?)


A munkáltatót pedig a 200000 Ft-os bruttó munkabér alapján számolt nettó munkabér(137920) + munkáltatói közteher 29010 FT = 166920 Ft terheli az első 9 hónapban? (magyarul annyit rántanak ki miattam a pénztárcájából azzal együtt, hogy nekem is kifizette a nettó béremet)


Ha nem lenne START kártyám, akkor pedig a

200.000 Ft-os fizetés nettója az ugyanúgy 137.920 Ft.

De a munkáltató emellett még kifizeti a 27%-os TB járulékot, ami 54.000 Ft. Tehát ebben az esetben a munkáltatómnak 137.920 + 54.000 = 191920 FT-jába kerültem?


Ami még a kérdés: a munkaerő-piaci járulék és a TB járulék az akkor így egyben kezelendő, mert én azt hittem hogy ez két külön dolog :D Köszönöm a segítségedet, és sok sikert kívánok a vizsgádhoz!


Ha nem lenne Start kártyám, akkor

2010. júl. 10. 09:50
 3/4 anonim ***** válasza:

Hát ennek nagyon örülök, hogy segíthettem és hogy valamennyire megértetted. :)


Nos, akkor nézzük sorban a kérdéseidet.

Először is a minimálbérrel kapcsolatosan.

Igen, ezt a 73.500 forintot bruttóban kell érteni.

A nettóját pedig ugyanúgy kell kiszámolni, mint bármely másik bérnek: először az adóelőleget kell levonni, utána pedig a járulékokat.


Na de ne bonyolódjunk így bele, mert Neked a nettó bérrel NEM kell foglalkoznod a Start kártyával kapcsolatosan.

Mindig csak a bruttót kell nézni.


Na várj csak, szerintem először zárójelben tisztázzuk a járulékfizetést a Te és a munkáltatód esetében:

TE: a havi bruttó béredből levonásra kerül:

- az adóelőleg

- 9,5% nyugdíjjárulék (de ha

magánnyugdíjpénztár-tag vagy: 8% tagdíj

és 1,5%

nyugd.jár.)

- 6% egészségbiztosítási járulék

- 1,5 % munkaerőpiaci járulék.

(Ennyit kapsz kézhez, ha ezeket levonták. Ez a nettó.)


MUNKÁLTATÓ: 27% TB járulékot fizet a bruttó béred után, ebből: - 24% nyugdíjjárulék

- 2% egészségbiztosítási járulék

- 1% munkaerőpiaci járulék.

Eddig érthető? :)


És most visszatérve a Start kártyához, legyen a béred ismét 200.000 Ft.:

AZ ELSŐ 9 HÓNAPBAN:

A munkáltató a 27% TB járulék helyett a bruttó munkabér 10%-ának megfelelő összeget fizet. (De tudod, hogy csak a minimálbér kétszereséig, a 147.000 forintig.)

Ez egy hónapban: 147.000*10%= 14.700 forint,

plusz az e fölötti összeg után,

(ami 200.000-147.000= 53.000) normálisan

27% TB járulékot fizet:

53.000*27%= 14.310 forint.

Összeadjuk a kettőt: 14.700+14.310= 29.010 forint.

Ennyit fizet utánad a munkáltató se többet, se kevesebbet.


Nézzük meg a MARADÉK 3 HÓNAPot is a biztonság kedvéért.

A munkáltató a 27% TB járulék helyett a bruttó munkabér 20%-ának megfelelő összeget fizet, itt is csak a 147.000 alapján.

147.000*20%= 29.400 forint.

Plusz: (200.000-147.000= 53.000*27%)= 14.310 forint

Összesen: 29.400+14.310= 43.710.


Mostmár kicsit tisztább a kép? :)

Milyen egyetemet végeztél, ha kíváncsiskodhatok?

2010. júl. 11. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Na frankó, akkor nem értettem félre :) Így már én is okostóni lettem, mert ez a Debreceni Egyetemen nem tanultam meg, bár ezt nem sok helyen tanítják. Még egyszer köszönöm :)
2010. júl. 11. 23:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!