Lehet-e úgy családi vállalkozást csinálni, hogy a nyugdíjas anyós váltja ki a vállalkozóit, de a gyereke dolgozik?
Egy másik kérdésben olvastam, hogy a nyugdíjasnak fele annyi adót kell fizetnie, ha ő váltja ki a vállalkozóit.
Ez igaz egyáltalán?
Kösz. Remélem, nem fogalmaztam trehányul; de igazából felnőtt, családos gyerekkel -papíron- közös vállalkozásra gondoltam. Aki, mert felnőtt, a saját személyes adóit-miegymást már maga fizetheti.
Pl mondjuk könyveléseket csinálnak, a férj-feleség, és inkább az egyikőjük már nyugdíjas anyukája váltja ki a vállalkozóit, hogy kevesebb adót kelljen a vállalkozói után fizetni.
Lehet, csak mondjuk a könyvelés példa nem túl jó, ha pont ez a kérdés :-).
Illetve pont ennek kapcsán, azért arra is érdemes figyelni, hogy lehetőleg olyan tevékenységet végezzenek amihez van releváns képesítése is a gyerekeknek és értnek is hozzá.
A munkavállaló gyerek után a járulékot a munkaadó anyós (is) fizeti, nem csak a gyereke önmaga után. De léteznek adókedvezmények, bérköltség támogatások amik igénybe vehetők, így és nem mintha a gyerek váltaná ki az ev.-t.
Mivel akkor nem biztos, hogy tudná érvényesíteni önmagára, míg az anyós a gyerek , mint munkavállaló után már igen.
Viszont az anyós ev. esetén teljes felelősséggel tartozik a gyerekek tevékenysége iránt, és mint nyugdíjas akár a nyugdíjából is köteles lehet ezekért helytállni, probléma kártérítés, stb. esetén.
Van még egy fontos dolog - ha még nem törölték el, ezt sajnos most nem tudom pontosan, de nézzetek utána:
Ha valakinek nyugdíj mellett van vállalkozása, akkor x összeg (bevétel) fölé nem mehet, különben elveszti a nyugdíját vagy valami piszok magasat kell adóznia . mondom nem tudom pontosan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!