KATA havi 1 millió forint feletti jövedelem (havi kb.100. 000 forint aprópénz) elköltése Payoneer prepaid kártyán keresztül - tapasztalatok?
Katás vállalkozó vagyok, jövedelmem Payoneer-en keresztül érkezik a magyarországi vállalkozói bankszámlámra. Jövőre a jövedelmem előreláthatóan kissé meg fog emelkedni, 1.000.000-1.200.000 forintra (havonta), tehát lesz úgy átlagosan 100.000 forint/hó aprópénz, ami után meg kellene fizetnem az extra 40% adót, ha megérkezne a vállalkozói bankszámlámra.
Nem szeretnék egy ilyen nevetséges havi 100.000 forint miatt különösebben szórakozni az adózással, így ahelyett, hogy a vállalkozói bankszámlára küldeném a pénzt, az 1 millió feletti összeget inkább elkölteném közvetlenül Payoneer prepaid kártyán keresztül (kb. étterem és benzin ki is jönne belőle, a maradékot meg felveszem KP-ban).
Van valakinek esetleg tapasztalata Payoneer prepaid kártyáról való pénzköltés kapcsán ebben a formában? Elszámoljátok valamilyen formában? Adóköteles lenne elméletileg/gyakorlatilag? (pl. gondolok itt ilyenre, hogy elméletileg az, de gyakorlatilag meg a kutyát nem érdekli)
Nos, olyan választ valószínűleg senki nem fog adni, hogy persze, kerüld el nyugodtan így az adót, senki nem veszi észre... De a Payoneer amerikai cég, és ha az IRS sem működik együtt az európai adóhatóságokkal, akkor egy egy magáncég miért tenné?
Én a helyedben semmilyen adót nem fizetnék itt, csak a kötelező TB-t, aztán annyi. Nekem is milliók után kell majd 40%-os különadót fizetnem, előre utálom...
FUCK THE GOVERNMENT
Alapvetően a számláid ellenértéke alapján fizeted az ÁFA-t, igaz pénzforgalmi elszámolás szerint. Amiről számlát állítasz ki, és az ellenérték beérkezik, akkor az adóköteles bevétel lesz függetlenül attól, hogy milyen számládra érkezik.
Egyébként, ha az a 40 ezer aprópénz, akkor igazán meg is fizetheted. Egy évben egyszer kell bevallani és megfizetni a 40%-os különadó alá eső tételeket.
Köszi a válaszokat :)
#1
Ha jól számolok, kb. ~1.5 millió forintig akkor sem éri meg a KFT, ha 40%-ot kifizetsz minden egyes forint után 1 millió felett (persze akkor meg lehet ÁFA-t visszaigényelni, de az más kérdés).
#2
Ez azért érdekes, mert tőlem pl. elkérték a cégalapításos papírokat (bár lehet magánszemélyként kellett volna csinálni és akkor nincs ez, de akkor még nem gondolkodtam ezen), bár akkor jó eséllyel csak validation miatt.
Nekem igazából megéri az az 50.000 forint, hogy (1) legyen TB-m, (2) legyen nyugdíjam (jó, tudom...), (3) el tudjak számolni havi ~1 millió forint jövedelemmel, amivel azért sok mindent meg lehet magyarázni, (4) hitelképes(ebb) legyek.
Ugye azért más dolog úgy rendelkezni mondjuk egy 10 milliós autóval és egy 70 milliós házzal, hogy hitelképes vagy és ott van 1 millió forint leadózott jövedelem, mintha csak úgy potyognának az égből (ráadásul magyar állampolgárként...).
#3
Kissé hiányosan fogalmaztam a kérdésem leírásában; Payoneer-re kapom a pénzt, majd azt utána én magam utalom tovább a vállalkozói bankszámlámra, végül ezekre a saját-kezű átutalásokra állítok ki számlákat. Észak-amerikai ügyfeleknek dolgozom Freelancer platformon keresztül, magyar számlát nekik nem adok (nem is kérik, ez előre le lett fixálva a platformon).
Az jogos felvetés a részedről, hogy ezt akkor illene-e leadózni vagy sem, de ez szerintem adózási morál kérdése, az én kérdésem meg pusztán technikai jellegű.
Nem kell kulonosebben szorakoznod az extra ado megfizetesere, egy atutalas es kesz. Ha bffa a csorod a 40%, akkor szamold ki, hogy osszesegeben hany szazalekot adozol, ugy meg mindig egy korrekt, 10% alatti hanyad jon majd ki, ilyen piti osszegekert (az extra 2 millio a tobbi 10-hez viszonyitva) en szemelyesen nem csalnek adot. Csak ido kerdese, hogy mikor szolgaltat a payoneer is adatot a NAV-nak, es naluk megmarad a nyoma a teljes bevetelednek.
Tekints ugy arra az extra 1-2 millionak a 40%-ra, hogy az az ara annak, hogy a 12 milliora csak 5%-ot fizess. Reg vezettek be ennyire kedvezo adozast, ami ennyi embernek tette lehetove az onallosulast es beveteleinek a noveleset, most ne akarj ellene dolgozni. Majd, ha evi 20+ millios beveteled lesz, majd elgondolkozhatsz az adod optimalizalasarol. >:)
Amikor kiállítod a számlát, azt kinek állítod ki? Nagyon nem mindegy az ÁFA tv. szempontjából, hogy pl. belföldi magánszemélynek, belföldi vállalkozásnak, külföldinek.
Utóbbi esetben még ÁFA bevallásra kötelezett is lehetsz, amihez meg már könyvelő kellene. (Az alanyi ÁFA mentesség csak belföldi teljesítésű ügyleteknél érvényes!) A külföldre, különösen EU-n kívülre történő szolgáltatás-nyújtás ÁFA ügyi megítélése már komolyabb adóügyi szakértelmet igényel. Vagyis ha valami miatt "lebukhatsz", az inkább ez a szabálytalan számlázás.
Egyébként ahogy már írták, KATA esetében a bevétel onnantól bevétel, amikor hozzád érkezik, függetlenül attól, hogy az kp, bankszámla, Paypal, Payoneer, stb.
#6 és #7
Köszönöm a válaszaitokat, de NEM erről van szó a kérdésben, úgyhogy kérem kerüljük a témát. Amiket ti felvetettetek, azok szerencsére már rég meg vannak válaszolva, nincs burkolt foglalkoztatás, nincs adócsalás, nincs szabálytalan könyvelés/egyéb anyám kínja, mindent többszörösen végigtárgyaltunk könyvelőmmel és NAV-os szakemberekkel.
(nyilván nem megyek oda a NAV-hoz ezzel a konkrét Payoneer prepaid kártyás kérdésemmel, a könyvelőm pedig nem tudott rá garanciával támasztott választ adni)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!