Mit jelent amikor jelzálogjogot jegyeznek be az ingatlanra?
Például adótartozása van valakinek de messze áll ez az összeg az ingatlan valós értékétől, csak töredéke annak. És a NAV jelzálogjog bejegyzését kérvényezi.
Ez ugye nem egyenlő az ingatlan lefoglalásával?
Milyen kovetkezményei vannak ennek, illetve mivel jár?
Egy idő után elindul a végrehajtás.
Amennyiben a tulajdonosnál végrehajtható ingóságok nem fedezik az összes költséget (bíróság, végrehajtó, stb), akkor utána elárverezik az ingatlant is.
2
Ingóság nincs mivel egy telekről van szó.
Illetve van de csak külföldön, oda meg nem ér el a NAV keze.
Tehát a jelzálog azt is maga után vonhatja, hogy elárverezik a telket?
Ez mennyi idő után következhet be? Illetve kitől függ, hogy jóváhagyják-e? Gondolom a NAV önnkényesen nem járhat el, tárgyalásokra kerül sor stb nem?
2
Ha elárverezik az ingatlant a behajtott többlet kit illet meg? Azt visszafizetik a volt tulajdonosnak?
Igen.
De túl sokra ne számíts, nagyon nyomott áron megy ilyenkor. Akár féláron... plusz a végrehajtás költségei, a bírói költségek, az árverés költsége...
Sokkal jobban jársz, ha te adod el.
1-es azt mondta h már nem értékesíthető.
El lehet adni jelzálog alatt is?
El, persze.
Ilyenkor a szerződésben benne van, hogy az előlegből azonnal kifizeted a jelzálogot. Esetleg megveszi a záloggal együtt, jóval kevesebb pénzért.
Jelzálogjog annyit jelent, hogy lefoglalták az ingatlant, amiből - ha nem térül meg a tartozás belátható időn belül - ki tudják elégíteni a tartozást.
Jelzálogjoggal még nem lehet értékesíteni az ingatlant a végrehajtónak sem.
Jelzálogjog esetén a tartozás nem évül el, amire a jelzálogjogot bejegyeztették.
Ha másmilyen módon nem tudja a NAV behajtani a tartozást, átfordítja a jelzálogjogot végrehajtási joggá, és elindítja idővel az ingatlan árverezését.
Előtte még becsérték-közlés van, ami ellen fel lehet szólalni, valamint a végrehajtási jog bejegyzéséről szóló határozat NAV-hoz történő beérkezését követő 45 nap után lehet csak árverezni.
Mind jelzálogjogos, mind végrehajtási jogos ingatlant értékesíthetsz. Ilyenkor az a lényeg, hogy a tartozásokat mielőbb rendezd (akár a vevővel történő megegyezés keretén belül), mert egyébként ha nem fizeted meg a tartozást, de eladod az ingatlant, akkor az új tulajdonoson fogják behajtani a tartozásod.
Az ügyvéd előtti adás-vételi szerződés megkötésekor ezekről az ügyvéd tájékoztat, és vélhetően ez a szerződésben is szerepeltetve lesz, nehogy később azt mondhassa a vevő, hogy nem tudta.
Abban az esetben nem tudod értékesíteni, csak a végrehajtó hozzájárulásával, ha már a becsérték-közlés megvolt.
Az adós minden esetben vihet vevőt. Ha Ő azt mondja, hogy Gipsz Jakabnak akarja eladni, és Jakab a becsértéket hajlandó megadni érte, akkor kizárólag övé lehet az ingatlan. A végrehajtó nem mondhatja, hogy Jakabnak nem adja el. Ilyenkor nem ügyvédhez megyünk, hanem a végrehajtóhoz. Ő állítja ki hozzá a papírokat, ami által az új tulajdonos nevére átírják az ingatlant.
Ha többet ért az ingatlan, mint amennyi tartozásod volt, akkor a többlet természetesen Neked jár vissza és meg is fogod kapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!