Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mire kell odafigyelni, ha...

Mire kell odafigyelni, ha garázst akarok venni, hogy majd kiadjam bérbe?

Figyelt kérdés
Azon gondolkodom, hogy veszek egy garázst, és kiadom bérbe. Milyen szerződést kell kötni, és hogyan kell ezután adózni? (Alkalmazottként vagyok bejelentve ha ez számit). Hogy van ez most szabályozva, stb. Aki tud kérem segitsen.

#garázs #garázs kiadás garázs bérlés
2018. okt. 14. 20:48
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Olyan szerződést kötsz, amilyet akarsz, a számodra lényeges dolgok legyenek benne. Ha nem jogi tudor előtt kötitek, akkor két tanú sem árt hozzá, aki aláírja, hogy tényleg Ti kötöttétek, és tényleg abban egyeztetek meg, amit leírtatok.


Adózás:


Önálló tevékenységből származó jövedelemnek fog számítani az ebből származó jövedelmed SZJA szempontjából. A bevétellel szemben el lehet számolni a tevékenységgel szorosan összefüggő költségeket, amiket hitelt érdemlő irattal igazolni tudsz (például számla, határozat, megállapodás stb.). Ilyen lehet az áramdíj, ha zárat kell cserélni a garázsajtón, akkor annak anyag- és szerelési költsége stb. A különbözet lesz az adóköteles jövedelem.

Arra is van lehetőség, hogy a bevétel 10 %-át tekinted költségnek, és nem gyűjtögetsz semmiféle iratokat a kiadásokról.


Negyedévente van adóelőleg-fizetési kötelezettség. Az előleget a negyedévet követő hó 12-ig kell megfizetni. Tehát április 12., július 12., október 12. majd a következő év január 12.

Bevallás a szokásos bevallási hullámmal a következő év május 20-ig, amikor is a különbözeteket rendezed, ha lesznek.


A kétféle költségelszámolási módot nem vegyítheted év közben. A bérbeadás kezdetekor el kell döntened, hogy melyikkel számolod ki év közben az adóelőlegeket, és az adóéven belül azzal kell számolnod. Ha a 10 %-os költséghányadost választottad, de év végén kiderül, hogy kedvezőbb lett volna a "tételes" (számlagyűjtögetős) elszámolási mód, akkor az év végi bevallásban áttérhetsz a tételesre. Persze ehhez kellenek a bizonylatok is. Fordítva nem lehet. Tehát az év közbeni tételesről nem lehet váltani az év végi 10 %-osra!


Nyilvántartási kötelezettség:

Ha 10 %-ossal számolsz, akkor csak bevételi nyilvántartást kell vezetni, akár egy kockás füzetben, amit előtte besorszámozol végig. Lapok kitépkedése nincs!


Ha tételes költségelszámolást választasz, akkor bevételi- és költségnyilvántartást legalább vezetned kell. Erre nagyon megfelel - ha nem kockás füzetbe akarod vezetni - a nyomtatványboltokban kapható, ilyen célra kialakított formanyomtatvány.


A nyilvántartásokba csak bizonylatok alapján lehet beleírni. Ezeket a NAV bármikor ellenőrizheti, hiszen ezekből fogod év közben, majd év végén megállapítani az adókötelezettséged.


Elrontott beírás javítása: A rosszat egy vonallal áthúzod (az eredeti beírás olvasható legyen), majd fölötte/alatta/mellette odaírod a jót.


A nyilvántartási kötelezettségről az SZJA törvény mellékletében olvashatsz, ott konkrétan le van írva, hogy melyik nyilvántartásnak milyen kötelező tartalmi elemei vannak.

2018. okt. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!