Hogyan adózik egy egyéi vállalkozó? (példa a leírásban)
Egy kőművessel házat építtetnek.
A ház építéséért kapott kivét (15% szja) - ez egyértelmű
Felfogad segédmunkást, tárgyal a megrendelővel, adózik - szervezési, vállalkozói készségek (9% vállalkozói szja) - Ebből hogy keletkezik jövedelme?
A vállalkozás indításához pénzre van szüksége, melyet a saját magánvagyonából biztosít, akkor tőkejövedelme keletkezik. (15% osztalékadó) - Ebből hogy keletkezik jövedelme?
Szerintem mindenképpen menj el egy könyvelőhöz, majd Ő elmagyaráz Neked dolgokat - ne sajnáld rá a pénzt - mert már az első mondatban is súlyos fogalomzavarok vannak.
A ház építéséért kapott pénz a bevétel, amiből számos költség jön le (pl. a felfogadott segédmunkás bére is, meg az utána fizetendő adó, járulék, stb)
Lemaradt, látszik késő van már :-)
A ház építéséért kapott pénz a bevétel, abból jönnek le a költségek és a nettó összeg adózik 15 % szja-val - de az nem a kivét.
A többi mondatod is fogalomzavaros - ezért javasoltam a könyvelőt.
Megint témánál vagyunk... világát nem tudó leendő vállalkozó, a könyvelőn akar spórolni és hallomásból rakja össze a hülyeségeit. :D
Az első részt az első kommentelő elmagyarázta.
"Felfogad segédmunkást, tárgyal a megrendelővel, adózik - szervezési, vállalkozói készségek"
Itt nem jövedelem, hanem költség keletkezik...
"A vállalkozás indításához pénzre van szüksége, melyet a saját magánvagyonából biztosít, akkor tőkejövedelme keletkezik. "
Ebben az esetben nem keletkezik semmilyen jövedelme.
A tőkejövedelem az teljesen más.
Ne haragudj, de akkor tényleg eléggé hülye vagy.
Kezdjük azzal, ha nem értesz hozzá és nem is tudod normálisan megfogalmazni a kérdést, akkor fényképezd le azt a könyvet/feladatot/példát és az alapján kérdezz.
El ne hidd már, hogy majd mi kitaláljuk a köntörfalazásodból, hogy most mit is akarsz...
Egyéni vállalkozó sokféleképpen adózhat.
Azért kéne látni a feladatot, hogy mégis mire gondol...
Nem hittem volna, hogy ilyen nagy port fog kavarni ez az egész, de akkor gépelek. Ez a könyvemben lévő szöveg:
Egy kőműves szakmunkás főállásban egyéni vállalkozó. Elvállalja egy családi ház építését. Természetesen maga végzi el a kőművesmunkát. A munkáért elszámol magának munkadíjként egyéni vállalkozói kivétet ("munkabért"). Fel kell fogadnia egy segédmunkást, tárgyalnia kell a megrendelővel, adóznia kell stb. Ehhez szükséges némi szervezési, vállalkozói készség is. Természetes,hogy ez a szellemi munka is jövedelmet termel. Így keletkezik vállalkozói jövedelme, amely a bevételeinek és költségeinek különbözete. Ha hozzávesszük még, hogy a vállalkozás indításához pénzre, tőkére van szüksége, amelyet a saját magánvagyonából biztosít, akkor megállapíthatjuk, hogy tőkejövedelme (osztalék) is keletkezik.
Egyszerűsítve:
Bevételek:
amit a megrendelőnek kiszámláz
(tekintsünk el attól, hogy mennyit ad kölcsön a vállalkozásának a saját pénzéből)
Kiadások
anyagköltség
saját vállalkozói kivét
saját vállalkozói kivét adói és járulékai
segédmunkás bére
segédmunkás bérének adói és járulékai
Vállalkozói jövedelem, ami után fizeti a vállalkozói osztalékadót:
bevétel-kiadások
(esetleg további kiadásként elszámolhatóak a tárgyi eszközök időarányos értékcsökkenési leírásai, ha volt olyan. 100ezer Ft-nál drágább gép, amit 1 éven túl használ)
(Amennyit kölcsönadott a saját pénzéből a vállalkozásának (vagy ami vállalkozói kivétet nem vett ki, csak a járulékát és adóját fizette meg) azt ki is veheti, az nem befolyásol semmit az osztalékadó szempontjából.)
Azt nem értem, hogy ha én beszervezek magam mellé még egy embert, meg befizetem az adót, ott hol van pénzmozgás egyáltalán?
Átmegyek a szomszédba és mondom neki, hogy "Szevasz Józsi, lenne itt egy munka, bevállalod?" - itt hol volt egyáltalán pénz a dologban.
A másikat meg végképp nem értem. Mi az, hogy tőke jövedelem? Én magam vagyok a vállalkozás, nem? Egyetemleges a felelősség, mit kell itt vagyont elkülöníteni? a vállalat vagyona a privát vagyonommal egyenlő, nem?
És mi az, hogy osztalék?
Az osztalék amit egy rt. ad a részvényeseinek, ez hogy jön egy ev.-hez?
Ha felveszed az embert dolgozni, amikor bért számolsz el és fizetsz neki, az után adót és járulékokat is vallasz és fizetsz az államkasszába (a munkáltatói oldalról a te nevedben, illetve munkavállaói oldalról az ő nevében). Ez a vállalkozás szempontjából kiadásnak számít.
Egyébként igazad van, a tőkejövedelem itt nem értelmezhető klasszikusan, mert valóban nem különül egy egy EV vagyona szigorúan a magánvagyonától.
Viszont a gyakorlatban valóban annak lehet tekinteni, hiszen x ezer forintot a vállalkozásra különített el és annak a végeredménye az osztalék (na meg a kivét is)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!