Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi a helyzet abban az esetben...

Mi a helyzet abban az esetben ha cég vagy cégek nem fizetik a járulékokat az alkalmazottak után? Elvileg ugye nem szabad, hogy hátrányt szenvedjen ha tudja igazolni a dolgokat. Ám lehet máshogy van? ---->

Figyelt kérdés
[link]
2018. ápr. 5. 18:35
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem is kell igazolnia.


Az, hogy ő egy évre nem volt bejelentve, nem azonos azzal, hogy nem fizették be a járulékát. Előbbinél nem tud mit tenni, utóbbinál a bevallott számít, nem a befizetett.

2018. ápr. 5. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hova nem volt bejelentve? Ezek a cégek úgy trükköznek, hogy a bejelentés megtörténik pontosan, de nem fizetik a járulékokat nem megy be a 08.as havonta. Igazolásokat kiadják mintha minden ok. lenne...
2018. ápr. 5. 19:41
 3/8 anonim ***** válasza:
ott van fent az adatlap, van olyan éve, amiről nincs adatszolgáltatás, ott be sem volt jelebtve (de írja is a cikk, hogy két évig feketén dolgozott)
2018. ápr. 5. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Az a feketemunkás, aki nincs bejelentve.


Úgy látszik, most úgy trükköznek a cégek, hogy adnak ki papíron a dolgozónak egy igazolást, hogy mennyi a bére, annak melyek a közterhei, de ez nem ér semmit, ha nem volt bejelentve a dolgozó, mert ezek fals adatok ilyenkor.


Mindig azt kell leellenőrizni, hogy be van-e jelentve, vagy sem. Ha be van jelentve, és a levont közterhet nem fizeti tovább a cég, a dolgozónak abból hátránya nem lehet. Ilyenkor a cégnek lesz adótartozása az állam felé.


A fenti ügy feketefoglalkoztatás, nem pedig járulékfizetési kötelezettség elmaradása.

2018. ápr. 6. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

"Ha be van jelentve, és a levont közterhet nem fizeti tovább a cég, a dolgozónak abból hátránya nem lehet"

Nem így van sajnos.

Amennyiben a betegbiztosító fele be van jelentve még nem elég. Sajnos bizonyítani kell hitelt érdemlően, hogy a járulékokat levonták, mitől, meddig tartott a munkaviszony. Van tapasztalatom :(

2018. ápr. 6. 13:05
 6/8 anonim ***** válasza:
Rosszul tudod.
2018. ápr. 6. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Akkor kezdjük az elején:


A munkáltató alkalmaz valakit munkaviszonyban. Köteles az új munkaerőt még a munkakezdés előtt, interneten keresztül egy formanyomtatványon bejelenteni, mint BIZTOSÍTOTTAT.

Arról, hogy milyen adatokat jelentett be a munkáltató köteles a dolgozó részére igazolást kiadni.


A munkáltató a dolgozóval kötött, munkaviszonnyal kapcsolatos megállapodását köteles írásba foglalni. Attól, hogy nem foglalja írásba, még a "szerződés" létrejött, tehát a ledolgozott időre bérezés jár, csak az ellentétes állításokat nehéz így bizonyítani egy munkaügyi jogvita esetén.

A dolgozó a munkakezdést követő 30 napon belül azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyát arra hivatkozva, hogy nem kapott írásos szerződést.


Ideális esetben a dolgozó dolgozik (törvénynek megfelelően) és a munkáltató minden hónapban a dolgozó részére számfejtett és kifizetett jövedelemről bevallást készít az adóhatóság részére, melyet szintén elektronikus úton a következő hó 12-ig bevall.


Onnantól kezdve, hogy a bruttó bérből levonta a kötelező járulékokat, személyi jövedelemadó előleget, készfizető kezesként felel érte. Tehát ha nem fizeti tovább az államnak, akkor az nála jelentkezik adóhátralékként, és rajta hajtják be.


Ez a hatályos, ideális eset.


Mikor lehet gond?

Ha nem jelenti be, tehát feketefoglalkoztatás van. Ilyenkor megütheti a bokáját mind a munkáltató, mind a munkavállaló.

Ha nem ad be havi bevallást. Ilyenkor a nyugdíjhoz, stb. szükséges adatok nem állnak rendelkezésre. Tehát nem tudja a "közigazgatás", hogy mekkora volt a dolgozó bruttó bére, a belőle levont terhek. Nem tudja, hogy miből számoljon ellátást.


Ha rossz adatokkal ment be a bevallás, hiszen ilyenkor fals számokkal tudnak csak dolgozni.


A meg nem fizetett járulék (közteher) az egyéni vállalkozóknál lehet gond. Náluk konkrétan csak az az összeg és időszak számít például a nyugellátásnál, amely időszakra fizetési kötelezettségüknek ténylegesen eleget tettek. Ők az önfoglalkoztatók. A munkaviszonyban álló nem önfoglalkoztató!


Lehet, hogy saját rossz tapasztalatod van hasonló téren, de ha pontosan leírnád a szitut, biztosan meg lehetne mondani, hogy mi volt benne a buktató.


Tehát jogilag nem érheti a dolgozót hátrány, viszont - ahogy fentebb írtam - van olyan esemény, ami gondot okozhat.

2018. ápr. 7. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Visszanyúlva a régebbi időkre:


Ma már elektronikus úton, havi szinten kell adatot szolgáltatni a munkáltatónak.


Előtte évente volt kötelező, papír alapon adatot szolgáltatni minden dolgozóról, melyet a nyugdíjbiztosító kezelt. Ezt 1988. évtől volt kötelező visszamenőleg megtenni. Tehát egy adatszolgáltatási hullám volt az 1990-es évek elején.


Ott is volt, hogy az adatszolgáltatás rossz volt, vagy hiányos, tehát ha a munkáltató "lazán" kezelte ezeket a dolgokat, sajnos a munkavállalójának okozott később problémát vele, neki kellett bizonygatnia az ellenkezőjét.


Sajnos ez ma sincs másképp...

2018. ápr. 7. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!