Lakás kiadás - hivatalosan, bejelentve. Hogy és mit kell elszámolni/bejelenteni?
Adószámot ke igényelned a Nav-nal.Azzal tudsz szamlatombot venni vagy számlázó programmal számlát kiállítani.
Meg kell választanod a költség elszámolás -formáját, ami lehet 10% átalány, vagy tételes is.Utóbbit azok választják zömében akik nem íratják át a közműveket. Előzőt azok akikbek minimális a költségük mert amit lehet átiratnak.
A bevétel- költség után negyedévente szja előleget kell fizetni az eredmény 10.000 ft feletti összege esetén, 15%-ot. Minden 3 hónapot Követő hó 12-ig.A Követő évben meg beírni az szja bevallásba az éves bevételt és a fizetett szja előlegek összegét.
Amire figyelj:
-Energetikai tanúsítvány megléte es a száma a szerződésbe kerüljön bele.
-Közüzemek közül a közös költséget soha ne írasd át.
- A szerződés mindkét fél számára legyen elfogadható. pl. ellenőrzési lehetőség, tevékenységi tilalmak, stb.
- Olyan bérlőt válassz akik nem egy bevételi forrásra alapoznak.
bejelenteni nem kell sehova. Adószámot lehet igényelni, ami akkor szükséges, ha a bérlőd számlát kér. Egyébként elegendő valamilyen bizonylatot adnod, ami lehet akár egy kézzel írt papír is, de átutalásnál a banki kivonat is elég. Az adó ugyan annyi, akár van adószámod, akár nincs.
Költségelszámolás sze,mpontjából szinte soha nem éri meg a 10%-al számolni, annál mindig több a tényleges költséged. A közös költséget pedig nem is tudod átiratni, az a tulajdonos kötelezettsége (áthárítani lehet).
SZJA előleget melyik adószámlára kell utalni?
Mi van ha az átíratott közművet nem fizetni az albérlő?
Akkor rajta hajtják be, de ha kikapcsolják akkor a visszakapcsolás a Te ktg-ed lesz amit fmh-val követelhetsz utólag a berlon.
Létezik egyébként már elore fizetős "feltöltős" villanyóra is, de van akkora keresleti piac, hogy tudsz válogatni a stabilabb bérlő érdekében.
Kivétel a közös ktg. mert az tulajdonosi egyetemleges, azt rajtad is behajthatják .Nekem pl.csak az van megtartva és az árba beépítve. A többi át van íratva így amig adoszamoskent csináltam , megérte a 10%-os ktg hányad is, mert más költségem nem volt vele. Azóta ev.-be meg így is úgyis tételes a ktg elszámolása, és áfás is lett.
Családi ház esetében alapból nincs közös ktg, a lakás esetében pedig csak az van.
Mindkét esetben viszont az amortizációt ellensúlyozandó, az állagmegóvását, értéknövelő beruházások elszámolását a bérleti szerződés és annak külön szerződései szabályozza.
Ezeket alapból a bérlők végzik el.
Persze egyik sem új építésű ingatlan.
De ettől persze lehet jó a tételes is,csak nyűgösebb a számlákat is gyűjtögetni csak emiatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!