Hogy működik az adózás ebben az esetben?
Tegyük fel, hogy fa dobozkákat készítek és árulok. Az anyagköltség legyen 300 forint, a kész terméket pedig mondjuk 1000 forintért adom. Adózni mikor szükséges? (Mekkora összeg felett?)
Valamint ha készítek egy weboldalt, facebook oldalt (vagy jofogas.hu), ahol terjesztem a terméket, akkor számla adás is kötelező?
Hogy megy ez a gyakorlatban?
Lesz egy bevételed, ami ebből a tevékenységből származik. Természetesen a szorosan hozzá kötődő kiadásaidat (amiket bizonylattal igazolni tudsz), levonhatod belőle, valamint olyan kiadásokat, amelyeket ezen felül az SZJA törvény enged elszámolni. A kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelem, amely után SZJA-t és EHO-t kell fizetni. Mindkét adónem esetén van előlegfizetési kötelezettség, amit negyedévente kell meglépni.
Év végén a bevallásban levezeted a bevételed, a kiadásaidat, a belőle származó adóköteles jövedelmet, meghatározod a végleges SZJA és EHO kötelezettséged, amit szembe állítasz azzal, amit év közben befizettél, és rendezed a különbözeteket, ha lesz.
Ez így nagyon egyszerű, de kb. erről van szó. Ami még fontos, a tevékenység "engedélye" az, hogy a NAV-nál adószámot váltasz ki rá. Amíg nincs adószámod rá, addig nem is végezheted. Számla- és nyugtatömböt is csak adószám birtokában lehet vásárolni.
Nyilvántartásokat is kell vezetni év közben!
Lehet, hogy érdemesebb lenne előtte beszélgetned egy könyvelővel.
Üzletszerű tevékenységnem minősül, ezért vállalkozáshoz kötött (=társas vagy egyéni). Az adószámos magánszemély - szerintem - ideig óráig jelenthet megoldást.
Hivatalosan nincs olyan, hogy bizonyos értékhatár alatt nem kell vállalkozást nyitni. Ha valami rendszeres, üzletszerű, bevétel vagy nyereség elérése céljából történik: az vállalkozás.
Igazság szerint ezt a témát körbe kell járni, el kéne menned könyvelőhöz tanácsért, esetleg NAV-nak írni levelet állásfoglalás kérésről, vagy a könyvelővel megiratni. 30 nap múlva válaszolnak erre.
Gyakorikérdések gyak gondolatébresztő lehet ebben a témában, iránytű, de nem megoldás. :)
Hogy mennyire így van, jól mutatja ez is.
Van olyan aki még a nav állásfoglalást és a gyakorlatot sem fogadja el. :-)
https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__adozas-ko..
Tehát összegezve, ami a gyakorlatban működik, az az hogy "piackutatási céllal" az inkubációs időszakban megoldás az adószámos magánszemély, és amikor van már annyi bevételed, ami fedezi egy pl. másodállású vállalkozás költségeit, válts át ev-re.
Amelyik könyvelő mást mond, inkább felejtsd el, mert sok ilyen könyvelőt cseréltem le én is az elmúlt 11 év alatt, amióta vállalkozásfejlesztéssel foglalkozok. Több hasonló ügyfél azóta is kistermelő, e.v. vagy épp abból vált már kft-vé is és eredményesen működik, de mindez aligha megy úgy, hogy félre tájékoztatva, vagy fél info alapján, teljesen rossz úton indul el.
Olyat keress, aki a megoldást tudja ajánlani Neked, ne csak a számvitelt és jogszabályokat mormolja és 0-ás igazolásokat küldözgessen be havonta a díjáért az összefüggések átlátása nélkül.
Lásd épp az alábbi esetet is:
https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__adozas-ko..
Esetedre pedig ez a megoldás, ami nálunk is évek óta működik a a gyakorlatban:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!