Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kell-e adózni kis értékű...

Kell-e adózni kis értékű ajándék után, ha külföldről kapom?

Figyelt kérdés
Van egy blogom, ahol a fenntartást az olvasók támogathatják kis 5-10 dolláros adományokkal. Kell ezek után adóznom? Ha van összeghatár az egy-egy tranzakcióra értendő vagy az összes adományt, ajándékot kell figyelembe venni?

2017. jún. 30. 20:57
 1/9 anonim ***** válasza:
56%
150 000 Ft-ig se bejelentési, se illetékfizetési kötelezettséged nincs az ajándék után, bárkitől is kaptad. Az összeget mindig tranzakciónként kell vizsgálni, kivéve, ha egy személytől gyors egymásutánban (például 1 napon belül) kapnál többször ajándékot, aminek az együttes összege a 150 000 Ft-ot meghaladja. Ebben az esetben a 18% ajándékozási illetéket meg kell fizetned.
2017. jún. 30. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 xswerdy ***** válasza:
56%
nehezen tudnám elképzelni, hogy ezt egy esetleges ellenőrzés ajándéknak tekintené. A blogodon iformációkat adsz, ezáltal valamiféle szolgáltatást nyújtasz, aminek az ellenértékeként mindenki fizet annyit, amennyit neki megér a szolgáltatás.
2017. júl. 1. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
56%

"valamiféle szolgáltatást nyújtasz, aminek az ellenértékeként mindenki fizet"


Ez így nem teljesen igaz, mert nem mindenki fizet, nem is kötelező fizetni, csak az fizet aki akar.

A "szolgáltatás" igénybevételének nem feltétele a támogatás, és aki támogatja, semmivel nem kap és nem is várhat többet, mint aki ingyen veszi igénybe.

Mivel önkéntesen adják és semmit nem várnak/várhatnak cserébe (még annyit sem, hogy a blog másnap még elérhető legyen), ezért szerintem ajándék.

2017. júl. 2. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 xswerdy ***** válasza:
0%
Van pl. Maygarországon egy bank, ahol a havi számlavezetési díjat az ügyfél határozza meg, úgy tudom, hogy nulla és 1000 Ft között. Most akkor aki fizet, a tőlük befolyó pénz az adómentes ajándék lenne a banknak? Nyilván nem.
2017. júl. 9. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A bankszámla esetében van egy szerződés, ami pontosan rögzíti, milyen szolgáltatást kap az ügyfél. A blog írója nem kínál konkrétan semmit, aki fizet neki, cserébe semmilyen elvárást nem támaszt, tehát nincs szó szolgáltatásról.
2017. júl. 9. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 xswerdy ***** válasza:

A blog írója azzal a céllal írja a blogot, hogy azok, akik úgy gondolják, hogy az információk számukra hasznosak, azok fizessenek egy szerény összeget. Ez ugyan nem kötelező, de a bloggolásnak a célja egyértelműen a haszonszerzés.


Úgyhogy továbbra is nehezen tudom elképzelni, hogy ezt ajándéknak tekintené egy esetleges ellenőrzés, de szerintem megérne egy NAV állásfoglalás-kérést.

2017. júl. 10. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 xswerdy ***** válasza:
akkor ha a banki hasonlat miatt lepontoztatok, vegyünk egy másik példát, az utcazenészt. Ő is kiteszi a kalapot, ahogy Te az adakozási linket. Az ő szolgáltatását is lehet ingyen is élvezni, de azért csinálja, hogy pénzt kapjon. Nála sem hiszem, hogy megállná a helyét, hogy kis összegű ajándékokat kap, és ne kellene adóznia (persze azt nem gondolom, hogy ők adóznak ténylegesen, de nem hiszem, hogy ez így jogszerű lenne).
2017. júl. 11. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Vitatkoznék még veled, hogy szerintem az utcazenész is csak akkor "szolgáltat", ha pontosan megmondom neki, a pénzemért melyik dalt játsza, de amit itt írunk, akkor is csak laikusok magánvéleménye.


Viszont ha szerinted a blogírás szolgáltatás, akkor mégis milyen vállalkozási formában kellene űzni és hogyan kellene megoldani a számlaadást? És mivel gondolom nem többszázezres bevételről van szó, milyen adózási formában nem vinné el gyakorlatilag az egész bevételt az adó?

2017. júl. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 xswerdy ***** válasza:

A vállalkozási forma tök mindegy. Ha hoz annyit, hogy érdemes kifizetni a KATA-t, akkor az pl. megérheti.


Online számlázó rendszerrel amúgy összeköthető, és az küldhet automatice egy elektronikus számlát. De amúgy két dolog a számlaadási kötelezettség, meg az adózási kötelezettség. Pl. a borravalóról sem kell számlát adni, de adózni kell(ene) utána.

2017. júl. 24. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!