Egészségügyi szolgáltatási járulék (TB-járulék) nemfizetéséből adódó tartozást a NAV hogy hajthat be, ha valaki nemtudja (egyben) kifizetni?
Tegyük fel, hogy nem biztosítanak részletfizetési lehetőséget, de az adóalany nem tudja befizetni az összeget egyben. Az eü-járulék adónak minősül, milyen lehetőségei vannak a NAV-nak a behajtására?
Például terhelhetnek jelzálogot az adóalany ingatlanjára? Akkor is, ha annak nemcsak az adóalany a tulajdonosa? Vagy ingóságokat lefoglalhatnak?
Ha összegtől függ az, milyen eszközökhöz nyúl a NAV, akkor vegyünk alapul egy 500 ezer forintos tartozást.
Köszönöm a válaszokat előre is!
Ez nem bírság...
Az eü-höz "majdnem" mindenki hozzájárul kötelező jelleggel. Aki dolgozik, annak a béréből vonják, aki nem, annak magának kell fizetnie.
Ha nem tudod megfizetni, akkor végrehajtják.
Ezt tehetik ingatlan, ingóság foglalásával, inkasszóval, jövedelem letiltással, követelésfoglalással, mögöttes kötelezéssel, üzletrész foglalással, értékpapír foglalással.
Ha vagyont mentesz ki azért, hogy ne legyen, amiből megtérül, akkor fedezetelvonó perrel.
Még a kutyádat is vihetik, ha értékesíthető... :)
Ha egy ingatlannak több tulajdonosa van, attól még a Te tulajdonrészed lefoglalható, és értékesíthető. Egy 500 ezres tartozás esetén simán.
10 ezer forintot elérő tartozás esetén ugyanaz az eljárás, mint egy 300 milliós esetén.
500 ezer Ft pont az a határ, ahol ráterhelik ingatlanra és meg is indítják az árverezést, tehát nagyon ügyelj rá, hogy ezt a határt lehetőleg ne érd el.
Még ha meg is tagadták a részletfizetést, te akkor is befizethetsz a végrehajtói letéti számlára annyi pénzt, amennyit tudsz. Így megmentheted az ingatlanodat az árverezéstől.
Az ingatlanra terhelés azonban a végső lépés, sokkal hamarabb próbálkoznak jövedelem letiltással, bankszámla inkasszóval, ingóságok foglalásával. Az ingatlan akkor következik, ha ezek a lépések nem hoztak eredményt.
A tartozást valóban ráterhelhetik az adós ingatlanrészére akkor is, ha az ingatlannak más tulajdonosa is van, viszont ebben az esetben az árverés nagy valószínűséggel eredménytelen lesz; hisz ki venne házrészt, ahonnan a másik tulajdonost nincs joga kirakni?
Természetesen lehet kérelmezni önkormányzatnál, hogy mentesülj az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése alól, illetve nyújthatsz be a NAV-hoz is méltányossági kérelmet, hogy az adósságot, vagy legalább egy részét engedjék el. Azonban ha már a részletfizetést is elutasították, ezekhez a lépésekhez nem fűznék túl nagy reményt.
Valamint, ha önkormányzati határozat alapján egy évre mentesülsz is a járulékfizetési kötelezettség alól, az az eddig felhalmozódott adósságodat nem érinti.
Pontosan 8-as hozzászóló!
Nyugdíjasok, GYES-ben részesülők, hajléktalanok, büntetés-végrehajtási intézetben lévők, kiskorúak, akiket rászorultság miatt mentesítenek a járulék fizetése alól, nappali rendszerű képzésben részesülők (diák), stb.
Hogy ez a szám az ország "jelentős része" vagy sem, azt nem tudom...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!