Munkaviszony megszünése esetén milyen jogai vannak a munkavállalónak?
Ha te mondasz fel, nem jár végkielégítés. Ha rendes felmondással mondasz fel, le kell dolgoznod a felmondási időt (1 hónap) és 3 hónapig nem kapsz munkanélkülit. A rendkívüli felmondásnál ez utóbbiak nincsenek, de alapos indoknak kell lennie (pl.védőfelszerelés nélkül dolgoztatnak veszélyes helyen)
Közös megegyezésnél sem jár a végkielégítés, esetleg ha nagyon jó szívű a munkáltatód, ad (de nem köteles adni). Itt nincs felmondási idő, akár már másnap is megszűnhet a munkaviszonyod, de ha máskép egyeztek meg, akkor akár fél év múlva. Itt a munk.visz. megszűnése után jár a munkanélküli.
Ha a munkáltatód mond fel rendes felmondással, van végkielégítés és felmondási idő, aminek a felét le kell dolgoznod (hacsak a munkáltató nem tekint el tőle, de nem köteles rá) Rögtön mehetsz munkanélkülire a m.v. megszűnése után. Ha rendkívüli felmondással mondd fel, ahhoz neki is alapos indok kell, neked nem jár végkielégítés, nincs felmondási idő.
Az éves arányos szabadságodat mindegyik esetben ki kell adni, amennyiben nincs rá mód, pénzben meg kell váltani. Ha már több napot vettél ki, mnit amennyi jár, vissza kell fizetned.
A munkáltatódtól a béredet és a kilépő papírjaidat az utolsó munkában töltött napon (de legkésőbb másnap) meg kell kapnod.
Ha úgy látod, hogy nem fognak egyszerűen elengedni, akkor nem fognak belemenni a közös megegyezésbe sem, vagy csak olyan feltételekkel, mintha te mondanál fel (felmondási idő letöltése és ledolgozása, nem fizet végkielégítést), viszont nincs a 3 hónap "várakozási" idő a munkanélküli ellátásig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!