Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adószámos magánszemélynek...

Adószámos magánszemélynek milyen esetekben nem kell negyedévente jelentést készítenie? Van kivétel?

Figyelt kérdés

2016. máj. 12. 15:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Ki mondta, hogy egyáltalán kell?
2016. máj. 12. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
én úgy tudom egyéni tevékenység esetén negyedévente adóelőleget kell fizetni. És nem nagyon találtam kivételt. Miért te tudsz?
2016. máj. 13. 08:21
 3/13 xswerdy ***** válasza:
Negyedévente adóelőleget kell fizetni, de adóbevallást nem kell készíteni. Nem tudom, milyen jelentésre gondolsz.
2016. máj. 13. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Így van. Adóelőleget kell fizetni, nem pedig "jelentést" készíteni. :)


Év végén van bevallási kötelezettség ugyanakkor, amikor a többségnek. Következő év május 20.

2016. máj. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

dehát az adóelőleg kiszámítása, az legalább olyan bonyolult, ha nem bonyolultabb, mint az év végi bevallás


tehát egyébként csak csekken be kell fizetni amit gondolok?

2016. máj. 13. 19:18
 6/13 A kérdező kommentje:
na mindegy, a kérdés egyébként ugyanaz, hogy minden esetben kell-e adóelőleget fizetni? van-e értékhatár, vagy más körülmény, pl. művészeknek is kell?
2016. máj. 13. 19:19
 7/13 anonim ***** válasza:
57%

Nem azt fizetsz be, amit gondolsz, hanem pontosan kiszámolod, hogy mennyi a bevételed utáni adóköteles jövedelmed, és annak a 16 %-át fizeted be SZJA-ként, valamint EHO-fizetési kötelezettség is terheli.


SZJA előleget nem kell befizetni, amíg el nem éri a 10 ezer forintot. Amint eléri, akkor az első forinttól utólag is be kell fizetni. Ha máskor nem, akkor az év végi adóbevallásos történetnél.


Mi ebben a bonyolult? Adott időszakban (negyedévente) van bevételed, és vannak igazolt kiadásaid a tevékenységeddel kapcsolatban. A kettő különbözete az adóköteles jövedelem, amely után ki kell számítani az SZJA és EHO előleg összegét. Ez a tételes költségelszámolási mód szerinti adózás.

Van még a 10 %-os költségelszámolási mód szerinti adózás, amely annyit jelent, hogy nem igazolsz költségeket a bevételeddel szemben, hanem a bevételed 10 %-át tekinted költségnek (mindenféle számla stb. nélkül), tehát a 90 %-a után fizeted az adót és EHO-t.


Választanod kell a kettő közül, és egész évben a választott szerint kell számolnod az előlegeket. Év végén válthatsz 10 %-osról tételesre, ha az Neked kedvezőbb adózás szempontjából, de tételesről nem válthatsz 10 %-osra év végén sem.

2016. máj. 14. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Re: SZJA előleget nem kell befizetni, amíg el nem éri a 10 ezer forintot.


Ez igaz az EHO-ra is?


Re: Mi ebben a bonyolult?


Egyrészt a dátumok. Mikor kell az adóelőleget elküldeni? Mert az adóbevallást nem január 1-én kell, azaz van idő mindent lezárni és kiszámolni, de a negyedévesnél az időszak és a határidő egybeesik? Mi van ha a munka elvégzésre került a negyedévben, de a kifizetés később történik, és a költségek ha korábbi negyedévről származnak, vagy későbbi negyedévben kerülnek kifizetésre?


És nem értem, hogy mikor kell választani, mert azt mondod év közben nincs adóbevallás, csak átutalom az adóelőleget, amit számoltam, de az adózási módot hivatalosan csak év végén választom az adóbevallás során.

2016. máj. 15. 00:08
 9/13 anonim ***** válasza:
79%

Mielőtt nekiálltál volna adószámos magánszemélynek lenni, utána kellett volna nézni egy-két dolognak.


Mivel az SZJA előlegre írtam, hogy 10 ezer forintig nem kell befizetni, ezért az EHO-ra az nem vonatkozik.


Mielőtt elkezded a tevékenységet, el kell döntened, hogy év közben az adó- és EHO-előleghez milyen módon határozod meg a jövedelmed. Erre a már leírt két lehetőség közül (sőt 3!) választhatsz. A harmadik az, amikor a teljes bevételed után adózol és EHO-zol le, mert nincs kedved költségeket számolni, elteszed azokat év végére.


Tehát vagy teljes bevétel után, vagy tételes költségelszámolás alapján, vagy a 10 %-os költségelszámolás alapján. Eldöntöd, hogy Te melyik alapján szeretnéd meghatározni ÉV KÖZBEN az előlegeket. Aztán egész évben aszerint csinálod, nem váltogathatod a variákat.

Majd év végén leülsz egy kockás papír mellé, és elkezdesz újra számolni. Kijön egy végeredmény, és Te rájössz, hogy év közben ugyan a 10 %-os szerint számítottad, de Neked jobban megéri a tételes szerint meghatározni a jövedelmed, mert több költséged volt vele szemben, mint a bevételed 10 %-a. Lám, milyen ügyes voltál, és kértél a költségeidről számlát is a boltokban egész évben. De jó, mert akkor meg tudod azt csinálni, hogy elszámolod inkább azokat költségként, és nem a 10 %-ossal számolsz a bevallásban.

Ha év közben a tételes mellett döntöttél, akkor ÉV VÉGÉN A BEVALLÁSBAN már nem térhetsz át másik elszámolási módra.

Ha a bevételed után határoztad meg az adóelőlegedet, akkor ÉV VÉGÉN a 3 varia közül bármelyiket választhatod, ha az Neked előnyösebb.


Az adószámos magánszemély nem gazdasági társaság, tehát nem kettős könyvvitelre kötelezett, hanem egyszeresre. Pénzforgalmi szemléletben nézzük a bevételeit és kiadásait. Azzal számolunk, ami után pénzforgalom volt, és abba az időszakba tesszük bele, amikor ez megtörtént.


Az előlegeket a negyedévet követő hó 12-ig kell megfizetni. Ha az adott negyedévben nem volt például bevétel, akkor természetesen nincs mit megfizetni.

2016. máj. 15. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ajánlom a 02-es információs füzet elolvasását. :)

[link]

2016. máj. 15. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!