Március 1-től kiadtam a lakásom albérletbe. Visszamenőleg bejelenthetem ezt? Egyáltalán ennek milyen szabályai vannak?
Magánszemély ingatlan bérbeadása nem bejelentésköteles!
De ha ragaszkodsz hozzá, akkor megteheted.
Módja: NAV-nál kell kezdeményezni az adószám kiadását. Ez nem egyenlő az adóazonosító jeleddel, ezt a végzendő tevékenységre adják ki.
Az adószám birtokában vásárolhatsz nyugta- és számlatömböt a nyomtatványboltban.
Ha a bérlő kér számlát, akkor tudsz neki biztosítani.
Ha nem igényelsz adószámot a tevékenységhez, akkor hiába is kérne a bérlő számlát, nem tudsz kiállítani neki. Ha ragaszkodik a számla adásához, akkor pedig kénytelen vagy igényelni előtte adószámot.
Alapszabály, hogy az ingatlan kiadásból származó bevételből negyedévente jövedelmet állapítunk meg, amely után kiszámoljuk az SZJA kötelezettséget, és a negyedévet követő hó 12-ig befizetjük a NAV számlájára.
Év végén pedig elkészítjük az "éves" bevallást, és ha lesz különbözet, akkor rendezzük azt.
Jövedelem = bevétel - elszámolható, igazolt kiadás.
A bevételekről, költségekről (kiadás) nyilvántartást kell vezetni és megőrizni az adó elévülésének idejéig.
A részletes szabály a 10. számú információs füzetben van:
Nagyon egyszerűen:
Mivel a bérbeadási tevékenységből származó bevétel önálló tevékenységből származó bevételnek számít, ezért az erre vonatkozó szabályok szerint költségelszámolási lehetőség van a bevétellel szemben.
Ez kétféle lehet:
- Tételes, amit azt jelenti, hogy az adott időszakban megszerzett bevétellel szemben, az adott időszakra eső, és hitelt érdemlő módon igazolt kiadásaidat (ami a bérbeadással szorosan összefügg) elszámolhatod. A maradék összeg lesz az adóköteles jövedelem.
- 10 % költséghányados, amit azt jelenti, hogy a bevételed 10 %-át tekinted kiadásnak, vagyis a 90 %-a lesz az adóköteles jövedelem.
A két lehetőség közül egy mellett kell döntened a tevékenység kezdetekor, és aszerint meghatározni év közben az adóköteles jövedelmed, és megfizetni utána az SZJA előleget! Tehát előleget fizetsz, nem pedig végleges adót! Év közben költségelszámolási módot váltani nem lehet! Amivel elkezdted, azzal viszed végig az évet!
Év végén az adóbevallásnál viszont "átértékelheted" az egészet, mert ha Te év közben a 10 %-os módszerrel számoltál, és kiderült, hogy Neked kedvezőbb a tételes elszámolási mód, akkor áttérhetsz rá az adóbevallásodnál. Persze ehhez év közben a kiadásaidról gyűjtögetni kellene a bizonylatokat (számlák stb.).
Például így lehet különbözet...
Valamint: Az év közben meghatározott SZJA előleget addig nem vagy köteles befizetni, amíg annak összege a 10 ezer forintot el nem éri. Amint eléri, akkor viszont az első forinttól utólag meg kell fizetni év közben.
Akár így is lehet különbözet...
Valamint: Ingatlan bérbeadása adott esetben nem csak SZJA, hanem EHO köteles is. Egészségügyi hozzájárulást akkor kell fizetni utána, ha az ebből származó évi jövedelmed az 1 millió forintot eléri. Ez akár lehetséges úgy is, hogy éppen december hónapban léped át ezt az összeghatárt, tehát ilyen módon is képződhet különbözet év végére, amit befizetéssel kell rendezned.
Valamint: Év közben tételessel számolgattál, de az egyik kiadásról szóló számlát nem találtad, így nem is számoltad el a bevételeddel szemben. Tehát több SZJA előleget fizettél be, mint amit ténylegesen kellett volna. Év végére előkerült a költségszámla, tehát év végén a bevallásban utólag érvényesíted azt is.
Így is keletkezhet különbözet...
Ajánlott olvasmány a 10. számú információs füzet:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!