Jogdíj után mennyit kell adózni? És le lehet vonni a költségeket, ha nem tisztán szellemi alkotás?
16% SZJa és 27% EHO, adószámos magánszemélyként, adószámmal kell adózni utána.
Az adóalap számításának módját te választod meg, vagy 10%-os költséghányad, ha nincs különösebb kiadásod vele, vagy tételes költségelszámolás, ami a szellemi alkotás értékesítéshez köthető, az levonható belőle, és azután fizeted meg az SZJA-t és EHot.
nem ennyire egyszerű. A kérdés, hogy vagyoni értékű jogot adsz-e el, vagy a jogdíj valamiféle munkavégzést testesít-e meg.
Egyértelműen az első esetről van szó, ha pl. az örökös hasznosít egy szabadalmat. Így neki munkája nincs vele, így EHO fizetésére nem kötelezett. Ugyanakkor jellemzően költsége sincs, így a 10% költség átalányt sem vonhatja le. Tehát ő a jellemzően a bevétel után fizet 16% SzJA-t.
Ha valójában munkavégzés van a dolog mögött, mondjuk egy könyv első kiadása, az gyakorlatilag a szerző munkájának a honoráriuma, bár formáját tekintve jogdíjként működik. Ez esetben van EHO fizetési kötelezettség, és lehet költséget elszámolni bármely módszerrel. Ha netán egyből bestseller lesz, és már az első kiadás annyit hoz, hogy az nincs arányban a befektetett munkával, akkor meg is lehet osztani a bevételt, és egy részét munkajövedelemnek, egy részét vagyoni jog átadásnak tekinteni.
ez törvény szerint így van?
szerintem mindig mindennek van költsége.
Reklám, utazás, bármi.
Bár rám tényleg az utóbbi vonatkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!