Hogyan legális pénzért weboldalakat készíteni otthonról?
De konkrétan hogy képzeled el ezt az egészet?
Egyik válaszodban azt írod, hogy távmunkát keresel, adjon neked valaki nettó 250-et. A másikban meg azt, hogy vállalkozó akarsz lenni, aki weboldalakat készít ügyfeleknek.
Nekem eléggé úgy tűnik, hogy el vagy tájolva a dolgok menetét illetően és próbálom megfejteni hogy mi jár a fejedben.
Köszönöm, hogy ilyen kitartóan próbálsz segíteni, és hogy nem kaptad fel a vizet a fókuszáltságom miatt. Magát a tevékenységet konkrétan úgy képzelem el, hogy élek azokkal a lehetőségekkel, amiket ingyen gyakorlásként nem akartam elvállalni, de pénzért legálisan szívesen megcsinálnám. Pl. egy hotel weboldalának teljes újratervezése reszponzív módon, vállalkozó ismerős új vállalkozásának teljes online marketingje, helyi pub tulajdonos ismerőssel kigondolt Facebook applikáció megvalósítása, arculat felvarrás az egyik rokon borászatának, egyedi online app ötlet megvalósítása stb. Kimegyek az aktuális ügyfélhez, átbeszéljük a dolgokat, elkérem az előleget, hazamegyek dolgozni a szükséges időre, átadom a terméket, átveszem a hátralékot. Nem tudom pontosan milyen részletek érdekelnek még, gondolom az nem érdekes adójogi szempontból, hogy milyen szoftvert, milyen metódusot, milyen technikát alkalmazok stb. Ezeket már mindet végiggondoltam, teljes felelősséget vállalok az elképzelésem működőképességéért, egyedül az adózási rész nem tiszta. Ez az egy az, aminél nem tudok válaszolni a "konkrétan hogy képzelted el" kérdésedre, ehhez lenne szükségem szakértői segítségre.
A nettó 250 pedig így jön képbe...
1. Alapból korrektül bejelentett állást szeretnék kapni, távmunkában, havi nettó 250 000 Ft felett. Ez kiesik, mert külföldi munkáltatónál a korrektül bejelentett résszel vannak gondok, hazai munkáltatónál pedig a távmunka jelleggel. Ennek kapcsán írtam, hogy ha tudsz ilyen lehetőségről és szólsz, akkor hálás leszek. De ez egyelőre off topic.
2. Ha az 1. pont nem jön össze, akkor jön képbe a kérdésemben és az első hozzászólásomban vázolt téma: pénzért szeretnék magánembereknek, vállalkozóknak, kisebb-nagyobb cégeknek és külföldieknek grafikai, informatikai és marketing szolgáltatásokat nyújtani, mindezt a saját nevemmel és arcommal szeretném reklámozni, az ügyfeleket önállóan szerezve, a munkát a saját eszközeimmel végezve, az általam meghatározott helyen, módon és időben, mindezt 100%-ig legális módon. Ehhez egy információra lenne már csak szükségem, mégpedig hogy ezt milyen adójogi formában szabad/lehet/érdemes csinálni.
3. Ha a 2. pont becsődöl, akkor vissza az 1. pontra, kompromisszumot kötve a munkáltatókkal a bejelentési körülményeket, vagy a fizetést illetően. Ez egyelőre nem aktuális, a 2. pontra szeretnék fókuszálni.
4. Ha a 3. pont nem működik, akkor vissza az 1. pontra, a távmunka jelleget feladva, kompromisszumok nélkül. Ez egyelőre nem aktuális, a 2. pontra szeretnék fókuszálni.
5. Ha a 4. pont nem működik, akkor vissza az 1. pontra, a távmunka jelleget feladva, kompromisszumokkal. Ez egyelőre nem aktuális, a 2. pontra szeretnék fókuszálni.
6. Ha egyik fenti pont sem működik, akkor újratervezés. Ez egyelőre nem aktuális, a 2. pontra szeretnék fókuszálni.
Nem eltájolva vagyok, hanem egyáltalán nem vagyok tájolva. Mármint az adózási dolgokat illetően. Mindenhonnan azt hallom, hogy Magyarországon vállalkozónak lenni öngyilkosság. Máshonnan meg azt, hogy ezt is sikerre lehet vinni, ha az embernek normális terve és végrehajtó képessége van stb. Ezért át szeretném gondolni jó alaposan, ahelyett hogy a könyvelőmre hallgatva egyszerűen kiváltanám az egyénit, és fizetném a havi 50+10-et. Ha nem marad más, akkor jöhet ez a kata dolog. De állítólag arra is van mód, hogy egyéni vállalkozás nélkül, adószámos magánszemélyként éljek ebből, mivel szerzői joggal védett szellemi terméket állítok elő. Mások szerint ez hülyeség. Az adóhatóság egyik embere ezt, a másik embere azt mondja, felelősséget nem vállalhatnak. A másik könyvelőm bizonytalan, nem tudja. Sorolhatnám a történet hátterét, de a lényeg: megfelelő adójogi keretre van szükségem ahhoz, hogy teljes mértékben az üzleti tevékenységemre tudjak koncentrálni, a bürokrácia és a jogi útvesztő tanulmányozása helyett.
9-es, elég gáz vagy. Nehezedre esik felfogni, hogy rohadtul nem a te elismerésedre gyúr a kérdező és semmit nem akar neked bizonyítani, nem is ez volt a kérdés.
Kérdező, adószámos magánszemély tudtommal alkalomszerű üzleti tevékenységhez használható. Ne kérdezd, hogy ez a gyakorlatban mit jelent, nyilván a NAV jogértelmezése a mérvadó. Nem tudom biztosan, de kérhetsz egy állásfoglalást a NAV-tól, hogy az adószámos magánszemély a te esetedben jó lehet-e (szvsz nem). Csinálhatsz egy bt-t vagy kiválthatsz egyéni vállalkozóit is, ezek a legolcsóbbak. Kft-t csinálni relatíve drága lett, ebben egyelőre nem gondolkodnék. A vállalkozói kiváltásával vagy a bt alakításával kapcsolatban a neten is sok hasznos dolgot találsz az alapítás pontos menetéről.
"Alapból korrektül bejelentett állást szeretnék kapni, távmunkában, havi nettó 250 000 Ft felett. Ez kiesik, mert külföldi munkáltatónál a korrektül bejelentett résszel vannak gondok"
Miért lennének vele gondok?
Egyébként valószínűleg egyéni vállalkozóként a legcélszerűbb ezt csinálni, adózást illetően ha folyamatosan vannak megrendeléseid, akkor a KATA a legolcsóbb.
Úgy tudom azért, mert ők se egészségügyi hozzájárulást, se nyugdíjjárulékot, se más ilyesmit nem fizetnek utánam, így gyakorlatilag olyan, mintha munkanélküli lennék. De közel sem biztos hogy jól tudom, úgyhogy kérlek javís ki.
Nekem is így tűnik, köszönöm a megerősítést. Arról tudsz esetleg, hogy ha csak 2-3 havonta van egy nagyobb munkám, akkor mi a kedvező megoldás? (Valami olyanra gondolok, ahol alacsonyabb, vagy lehetőleg egyáltalán nincsen fix költség, csak bevétel arányos adózás.)
Nem tudom, hogy honnan szedted, hogy külföldi cégek nem jelentenek be és nem fizetik a járulékokat, nekem is pl. Svájcban fizetik az egészségbiztosításomat, soha nem volt ilyesmiből probléma.
Ha nem akarod a KATA-t, hagyományosan is adózhatsz egyéni vállalkozóként.
Webfejlesztő csoportban és régebben egy fórumon olvastam azt hiszem. Meg abból indultam ki, hogy biztos úgy túl van bürokratizálva ez a dolog, hogy csak azok a cégek tudjanak Magyarországon munkaadóként működni, akik Magyarországon vannak bejegyezve. De ez nagyon szuper, úgyhogy már végig is néztem a Stack féle lehetőségeket, és könyvjelzőztem is kettőt:
Ezzel annyi a gondom, hogy csak írásban vagyok jó angolból, beszéd közben néha nem jutnak eszembe szavak, és helyenként "angoltalan" a nyelvtanom. Illetve még az is, hogy nincsen diplomám.
Ezzel pedig az, hogy a jQuery-t igaz ismerem, de direkt nem használom; a WCAG-ot meg el sem olvastam, mert a saját logikám szerint csinálom inkább. A Twigről pedig még nem is hallottam.
Úgy tűnik olyan szakembert itt senki sem keres, aki az online marketinges, grafikai, HTML, CSS, JS, PHP, MySQL, tudását kamatoztatva az elejétől a végéig önállóan képes végigvinni a legtöbb webes projektet. Inkább azok vannak előnyben, akik ezek közül valamelyik részterületre specializálódnak, de ez nem én vagyok.
Azért elküldök nekik egy jelentkezést, próba szerencse. Aztán ha nem jön össze, akkor kiderítem mit takar pontosan a hagyományos adózás, és döntök az és a KATA között, hogy elindíthassam az egyéni vállalkozásomat.
Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásaidat, sokat lendítettél az ügyemen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!