Ha van egy főállásom (40 ó), és amellett szeretnék még mellékmunkát vállalni, akkor mi éri meg jobban, adószámos magánszemélynek lenni vagy egyéni vállalkozónak?
Nem tudnék nagy összegeket keresni, nyelvi lektorálás, szövegjavítás meg ilyesmik. Kb. 50-70 ezer forint alkalmanként, nem rendszeresen.
Köszönöm a segítséget!
Mivel a munkaviszonyod által rendezett a társadalombiztosítási "jogállásod", tehát már biztosítottnak számítasz, ezért minek még feleslegesen fizetni az államnak egyéni vállalkozóként?
Szellemi munkára amúgy is adnak adószámot, tehát legyél adószámos magánszemély. Ha kifizetőnek dolgozol, akkor ők fizetik utánad a "közterhet", ha biztosítottságot eredményez a megbízási díj nagysága, akkor ugyanannyit vonnak, mint a munkaviszonyos béredből, ha nem keletkeztet, akkor pedig csak SZJA előleget vonnak.
Itt is van költségelszámolási lehetőséged.
Ha nem kifizetőnek dolgozol, hanem magánszemélynek, akkor magadnak kell negyedévente kiszámolnod és befizetned az SZJA és EHO előleget.
Annyi papírmunka sincs vele, könyvelő nélkül is tudsz boldogulni...:)
Megbízási jogviszonynál, ha nem teszel másról nyilatkozatot, akkor a bevételből (megbízási díj) 10 % költség levonása utáni összeg lesz az adóköteles - egyéb esetekben járulékköteles jövedelmed.
Mégis hogy' tűnne el? Jogszabály írja elő, hogy a jogviszonyok alapján mi számít jövedelemnek, van-e arra nézve az adózónak költséglevonási lehetősége, vagy sem.
Számfejteni nem lehet hasraütésszerűen. :)
De ha akarsz vele vacakolni, adott esetben még könvyelőt is megfizetni, havi bevallásokat benyújtani (minden francért büntetnek), beszámolókat készíteni, stb., akkor legyél egyéni vállalkozó. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!