Ha varrok ruhákat, és azokat adom el, akkor mit kell tennem, hogy tudjak számlát adni (vagyis adózni), és mégis megéri?
Júliustól alkalmi ruhákat fogok varrni, majd azokat szeretném kedvező áron eladni - gyakorlás gyanánt. Kérdezni szeretném, hogy hogyan kell ez után adóznom, illetve mit kell majd tegyek annak érdekében, hogy tujdak számlát adni, és rendesen (nem feketén) ezek után adózni? Nagyon nem vagyok ebben jártas... Valaki segítsen! :(
19/L
Legegyszerűbb és talán leggazdaságtalanabb megoldás: adószámot kiváltani (nem adóazonosító jelre gondolok) és önálló tevékenységként folytathatod.
Az SZJA törvény hatály alá tartozol majd, ott vannak leírva a közterhek.
Ha ennél biztosabb a bevétel, akkor egyéni vállalkozás (vagy ha kevés a bevételed KATÁzás)
De ahhoz legalább egy havi 100ezres bevétel hasznos: ha meg nincs annyi akkor gondold át érdemes-e csinálnod.
Kérdésed lényegére a válasz: adószámot kell kiváltanod és utána tudsz számlatömböt venni és számlát adni.
Régebben az APEH honlapján voltak tájékoztató füzetek arról, hogy mik ilyenkor a teendőid, kötelezettségek és lehetőségek.
Most a NAV honlapján a 2. számú tájékoztató füzet szól erről.
Erre keress rá: "Az önálló tevékenység és az önálló tevékenységből származó jövedelem" a www.nav.gov.hu-n.
Alternatíva lenne, hogy megbízási szerződést kötsz. Varrást mint tevékenységet viszont nem ismerem úgyhogy ennyit tudok írni (napokban kerestem bérkötést vállaló embert a környékünkön és nincs vállalkozó rá úgyhogy egész jól be is jöhet, ha híre megy a tevékenységednek)
Első hozzászóló vagyok - kiegészítés:
Havonta 20-30ezret saját ismereteim alapján kevésnek tartok egy adószám kiváltásához vagy egy vállalkozás indításához is.
Megéri?
Persze a nemzetgazdaságnak is szüksége van arra, hogy adót fizess be ilyen szempontból illik dolgozni.
Ha rá vagy szorulva meg pláne megéri.
Évi 600ezer forint bevétel alatt a legkedvezőbben adózott "nem fekete" bevétel az ingó értékesítése, amit a vaterázók is csinálnak ha csinálják.
Nem jár utána társadalombiztosítottság, táppénz és orvosi ellátás (ez más kérdéskör; ha már módon az megvan, például munka mellett csinálod, akkor nincs is szükség a további TB befizetésre).
Viszont a pénzt megkapod érte és élhetsz belőle és örülhetsz a tevékenységed eredményének (nem munkád eredményét írtam, mert még a munka szó hallatán egy adóellenőr még bejelentetlen munkavégzésnek hinné amit büntetnek holott nem munkavégzés).
Megnéztem kell-e szerepeltetni ezt az ingó értékesítésből származó bevételt a következő évben beadott adóbevallásodban.
(Nem értek hozzá.)
Az idei SZJA törvény 11. paragrafusából idézek:
A személyi jövedelemadóról szóló törvény 11.§-ának (3) bekezdés b) pontja értelmében nem kell bevallani azt a bevételt, amely ingó vagyontárgy átruházásából származik, és az éves összege nem haladja meg a 600 ezer forintot, vagy az abból megállapított összes jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot.
Vagyis még bevallani se kell majd 2016-ban, ha nem akarod és mégis bevallhatod, ha akarod - és akkor se kell ennyi ilyen bevételre adót fizetned.
Viszont tanácsos adás-vételi szerződést írni (papírfecnire is akár) és azt az elévülési idő végéig megőrizni, hogy legyen valami papírod arról a bevételedről (és hogy törvényesen szerezted).
Ez a TE érdeked.
[Az adás-vételi szerződés egy bizonyító erejű papír, amit nem számlaképes magánszemély is kibocsáthat. Adóazonosító jel se kell rá - nem arról szól.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!