Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Termőföld eladása, miképp...

Erus76 kérdése:

Termőföld eladása, miképp valljuk be?

Figyelt kérdés

Termőföldet 800.000 Ft-ért adtuk el, tesómmal fele-fele arányban osztoztunk. A termőföldet egyéni mezőgazdasági vállalkozó vette meg.

Ebben az esetben 200.000 Ft-ig nem kell adózni, csak afeletti rész után? Bevallásban hol kell szerepeltetni?

Köszönöm a segítséget!


2015. márc. 16. 08:08
 1/1 anonim ***** válasza:

Bemásolom a bevallás kitöltési útmutatójából:


Bevallás 160. sor: A termőföld értékesítéséből származó jövedelem és adója


A 2014. adóévi termőföld értékesítéséből származó bevételét, költségeit, jövedelmét és annak adóját a korábban leírtak szerint kell kiszámítania és ebbe a sorba beírnia, azonban a törvény a leírtaktól eltérő rendelkezéseket is megállapít, melyet a sor kitöltése előtt célszerű áttanulmányoznia.

Adómentes a termőföld értékesítéséből származó jövedelem összegéből az évi 200 000 forintot meg nem haladó rész, ha az értékesítés regisztrációs számmal rendelkező olyan magánszemély részére történik, aki azt legalább 5 évig egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként hasznosítja. Ugyanez a szabály vonatkozik arra az esetre, ha az értékesítés regisztrált mezőgazdasági társas vállalkozás alkalmazottja részére történik, és az alkalmazott a munkáltatójának a termőföldet legalább 10 évre bérbe adja.

Amennyiben a termőföld értékesítéséből származó jövedelem meghaladja a 200 000 forintot, akkor a sort a következők szerint kell kitölteni. A jövedelemnek minősülő összeget a „d” oszlopban tüntesse fel. A 16%-os adót a jövedelemnek az említett kedvezménnyel csökkentett része után kell az „e” oszlopba beírni. Kérjük, hogy az „a” oszlopban tüntesse fel a termőföld értékesítésére jutó kedvezmény összegét. A „d” oszlopban szereplő jövedelem utáni adó teljes összegét tehát az „a” és az „e” oszlop együttes összege adja.



Hozzátenném még, hogy a bevétel nem egyenlő a jövedelemmel!


A 200 ezer forintot meghaladó jövedelmet kell bevallani. Tehát jövedelmet, nem bevételt!


Bevétel - költségek = jövedelem


Vagyis: Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből (a szerzés időpontja szerint megosztott bevételből) le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként már elszámolt:

 a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat (illeték, ügyvédi költség stb.);

 az értéknövelő beruházásokat;

 a szerzési időponthoz tartozó bevételrész arányában az átruházással kapcsolatos kiadásokat (hirdetési díj, ügyvédi költség stb.), ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.


Ajánlom elolvasni a kitöltési útmutató 1453-04-es pótlapjához fűződő dolgokat.

Ott részletezik, hogy mi minősül megszerzésre fordított összegnek. És az is meghatározhat belőle, hogy egyáltalán kell-e bevallást készíteni, adót fizetni, vagy sem.

Ez függ attól is, hogy az eladott termőföld mikor került kettejük tulajdonába, külön-külön. Lehet, hogy már adómentessé vált, és egyáltalán nem kell vele foglalkozni.


Ha kell adózni, akkor tulajdonuk arányában kell kezelni a dolgokat.

2015. márc. 17. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!