Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Az ÁFA fizető "alkalmazóm"...

Szabgab78 kérdése:

Az ÁFA fizető "alkalmazóm" szivathat-e az ÁFA levonásával, ha KATA-s vagyok?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Nemrég kezdtem el dolgozni egy cégnek (szolgáltatást nyújtok), ahol szinte mindenki "vállalkozó", ahogy az már csak lenni szokott. A tulajjal megegyeztünk egy fizetendő összegben, amit az első hónapban az első számla után ki is fizettek, de most, hogy végre véglegesítettük a szerződést és azt aláírtam kitalálták, hogy bár KATA-s vagyok és nem ÁFA fizető, ők mégis olyan számlát kérnek, ami 21,5%-al kevesebb összegről szól, mondván, nekik az ÁFA-t le kell írniuk. Felhívták a figyelmemet arra is, hogy az írásos megegyezésünk bruttó összegről és nem összeg plusz ÁFA-ról szól, és hogy ne haragudjak a félreértésért, ők ezt így gondolták, amit bár tudom, hogy nagy ferdítés, ezt bizonyítani mégsem tudom. Igazuk van, és átvertek a bruttó összeggel (bár KATA-sként nem fizetek ÁFA-t), vagy csak próbálnak behúzni a csőbe? Ugyanis új számlát követelnek tőlem a csökkentett összegről...


Köszönöm.


Ha esetleg tudtok erre jogszabályban utalást, megköszönöm, mivel még ennek tisztázása, ha szivatnak, ha nem, harccal fog járni, és jobb ha tudom, mire támaszkodhatok. A sima KATA-s törvénykezés nem tér ki erre sajnos, vagy én olvastam helytelenül...



2014. nov. 4. 02:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Semmire nem támaszkodhatsz. Annyit számlázol, amennyit kérnek, vagy mással végeztetik el a munkát. Ez nem jogszabály, hanem alku kérdése.


Amúgy meg készülj a NAV eljárásra, amikor megállapítják, hogy színlelt munkaszerződésed volt, és adóelkerülés miatt kifizettetik veled az összes addig elcsalt adót, és a kamatait.

2014. nov. 4. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm. A megegyezés másról szólt, mint amit le akarnak nyeletni velem. Van róla egy papírfecnim, hogy mennyi volt a bruttó kialkudott összeg és amit ők kérnek tőlem az nem annyi, hanem -21,5%. A kérdésem mindössze annyi lenne, hogy ezt kérhetik-e vagy át akarnak verni. Azt, hogy a NAV a közeljövőben mit fog tenni sajnos nem tudom, de a kényszervállalkozás szóban a kényszer nem véletlenül van benne :(
2014. nov. 4. 14:46
 3/3 anonim ***** válasza:

"A megegyezés másról szólt, mint amit le akarnak nyeletni velem."


OK, azt értem, de vagy félrekalkuláltak, vagy meggondolták magukat. Nagyon nem tudsz mit csinálni. Ha nem akarnak fizetni, nem fognak fizetni. Amúgy szerintem neked van igazad, ha adott összegben megállapodtok, és nincs odaírva, hogy nettó vagy bruttó, vagy pluszáfa vagy akármi, akkor annyit kell kiszámlázni... Ha nem vagy áfás, akkor annyit, ha áfás vagy, akkor bruttóban annyit.


Szóval igazad van, de jogorvoslatra lehetőséged gyakorlatilag nincs.


Értem én a kényszer dolgot, de ez igazából nem kényszer, hanem tudod, hogy ha bejelentenek, akkor jóval kevesebbet kapsz. Tehát te döntesz az adócsalás mellett a több pénz miatt. Tehát ez kb. a devizahiteles probléma. Ők is tudták, hogy CHF alapon jobban járnak, de ha bukta van, akkor bukta van. Csak ők sem gondolták, hogy bukta lesz, meg te sem gondolod, hogy elkap a NAV... Lutri. Remélem megúszod.

2014. nov. 4. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!