Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Vatera és vaterafutár utáni...

Vatera és vaterafutár utáni adózás, de hogyan?

Figyelt kérdés
Van egy 900Ft-os termék, amit postáznom kell ugye, így a termék és a postaköltség árát a vevő átutalja a számlámra. Mondjuk legyen 1600Ft. Akkor adózásnál a szállítási költséget is le lehet vonni gondolom, de csak akkor, ha van róla számla? Illetve a vateradíjat is le lehet vonni? Aki adózott már, az kérem segítsen ebben az ügyben

2014. okt. 21. 23:14
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló nincs pontos információk birtokában.

Ingóságértékesítés esetén nincs 25 év és hasonlók!


Nem üzletszerű értékesítés keretében eladsz egy terméket. A vevőtől kapsz bizonyos összeget. Az SZJA törvény értelmében minden "kapott összeg" bevételnek minősül, tehát a Neked kifizetett postaköltség és egyéb "nyalánkságok" is. Ez a Te bevételed része.


A bevételeddel szemben elszámolhatsz költséget, kiadásokat, amelyek az értékesített dolog megszerzése érdekében merültek fel, és azokat HITELT ÉRDEMLŐ MÓDON igazolni tudod! Hitelt érdemlő módon nem csak számlával lehet valamit igazolni. Persze az a legjobb módja, de nem mindig "megléphető" dolog. Minden okirat/bizonylat hitelt érdemlőnek "számít", amely Veled egyértelműen és minden kétséget kizáróan beazonosítható. Tehát egy határozat, egy banki folyószámla, stb. amelyen a neveden, dátumon kívül bármilyen csak hozzád köthető "azonosító" rajta van.

Nyugta éppen ezért nem elfogadható, hiszen nincs rajta semmi, ami Veled beazonosítható. Azért nem jó a szomszéd nevére kiállított számla sem!

De egy befizetési csekk az már lehet hitelt érdemlő bizonylat.


A postaköltséget stb. tudod igazolni, mivel egyszerűen csak kérsz róla a nevedre szóló számlát.


A Vaterát nem tudom, hogy miként működik, de ha lehet valamilyen kimutatást kinyomtatni, amelyen dátummal, Veled beazonosítható módon egyértelműen szerepel az eladott termékkel kapcsolatosan az, hogy mennyi díjat fizettél nekik, akkor azt is nyugodtan levonhatod a bevételedből.


Ugye évi 600 ezer bevétel fölött jövedelmet kell számolni az ingóságértékesítés után. Ha a kiszámolt jövedelem eléri az évi 200 ezer forintot, akkor bevallani is kell és megfizetni a "fölötti" rész után az SZJA-t.


Ha az eladott ingósággal kapcsolatban nem tudsz igazolni költséget/kiadást, akkor a bevétel 25 %-a számít jövedelemnek.

Vagyi előfordulhat az, hogy egyik eladott terméknél tételes költségelszámolást alkalmazol, míg a másiknál a bevétel 25 %-át veszed jövedelemnek.


Az nagyon fontos, hogy az ezzel kapcsolatos "kimutatásokat", iratokat az adó elévülésének idejéig őrizd meg!

2014. okt. 24. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Még egy pontosítás:


Az, hogy Te a használt dolgaidat akár több hónapon, éven keresztül tudod csak "kiárulni", nem számít üzletszerű tevékenységnek!

Gondolj bele: Örökölsz egy egész házat mindennel együtt. Semmi nem kell onnan, ezért elkezded értékesíteni. Nem életszerű, hogy valaki jön és az egészet egybe holnap megvásárolja. Tehát akár évekig is lóghatsz az interneten, hogy eladd. Az természetesen előfordul, hogy az adóhatóság felfigyel a "gyakoriságra" és ellenőrzést kezdeményez, de ha Te felmutatod az öröklésről az okiratot, és egyértelmű, hogy az örökölt dolgokat értékesíted hónapok óta, akár többször is meghirdetve, nem fognak akasztófára küldeni, hanem felvesznek erről egy jegyzőkönyvet és elmennek haza...:)

2014. okt. 24. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!