Milyen adókedvezmények illetik meg egy vállalkozást, ha GYED-ről visszajövő anyukát foglalkoztat? Vagy hol találok róla valamit? Mert én nem találtam semmit.
A gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás (a továbbiakban együtt: anyasági ellátás) folyósítása alatt vagy folyósításának megszűnését követően adókötelezettséget eredményező munkaviszonyban álló személyt foglalkoztató kifizető az őt a munkaviszonyra tekintettel terhelő adóból adókedvezményt vehet igénybe. A kedvezményt a munkáltató a feltételek fennállását igazoló, az anyasági ellátást folyósító egészségbiztosítási szerv, társadalombiztosítási kifizetőhely, kincstár, családtámogatási kifizetőhely, a társadalombiztosítási vagy családtámogatási kifizetőhely megszűnése esetén az egészségbiztosítási szerv, illetve a kincstár által az ellátásban részesülő kérelmére kiállított igazolás birtokában érvényesítheti.
Az anyasági ellátásban részesülő, vagy ilyen ellátásban részesült munkavállaló után a gyermekszámtól függetlenül igénybe vehető adókedvezmény mellett további két évig kapnak munkáltatói adókedvezményt azok a foglalkoztatók, akik legalább 3 gyermeket nevelő munkavállalókat alkalmaznak
A három- és többgyermekes munkavállaló foglalkoztatása esetén 2014. január 1-jétől meghosszabbodik a munkáltatót megillető adókedvezmény időtartama.
Abban az estben, ha a foglalkoztatott - a családok támogatásáról szóló törvény szerint legalább három gyermekre tekintettel családi pótlékra szülőként jogosult és gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozási segélyben részesült vagy részesül, vagy - gyermeknevelési támogatásban részesült vagy részesül, az őt foglalkoztató munkáltató – az egyéb feltételek teljesülése esetén – akár öt éven keresztül érvényesíthet adókedvezményt.
Ilyen esetben a részkedvezmény egyenlő a természetes személyt (munkavállalót) az adómegállapítási időszakra megillető, az adó alapjának megállapításánál figyelembe vett, a munkavállalót terhelő közterhekkel és más levonásokkal nem csökkentett (bruttó) munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 27 százalékával a foglalkoztatás első három évében és 14,5 százalékával a foglalkoztatás negyedik es ötödik évében.
A részkedvezmény azon egész hónap tekintetében is megilleti a munkáltatót, amelyben a kedvezményezett foglalkoztatás harmadik, illetve ötödik éve véget ér.
A kedvezményt a munkáltató az anyasági ellátások folyósításának megszűnését követő hónaptól számított 69. hónap végéig, de legfeljebb 5 évig érvényesítheti. A folyósítás megszűnésének hónapja az a hónap, amelyre utoljára az anyasági ellátások valamelyike a foglalkoztatott személyt megillette. Ha a munkavállalót az anyasági ellátások közül több is megillette, a határidőt a később folyósított anyasági ellátás folyósításának megszűnésétől kell számítani.
A kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének azt a napot kell tekinteni, amikor az anyasági ellátás folyósítása melletti vagy az anyasági ellátás folyósításának megszűnését követő foglalkoztatás vagy továbbfoglalkoztatás megkezdődik.
A kedvezmény érvényesítését – a jogosultsági feltételek fennállása eseten – nem zárja ki, ha az anyasági ellátás folyósítása alatti vagy folyósításának megszűnését követő foglalkoztatás 2014. január 1-jét megelőzően kezdődött.
A munkáltatónak a kedvezmény igénybevételéhez a gyermekgondozási díj és a gyermekgondozási segély esetén – az előzőekben ismertetett (az anyasági ellátás
folyósítására vonatkozó) igazoláson túl – rendelkeznie kell a legalább három gyermek után a szülőnek járó családi pótlékra való jogosultságról szóló, kincstár által kiadott igazolással is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!