Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Szeretnék tanácsot kérni...

Szeretnék tanácsot kérni családi adókedvezmény szakértőktől. A férjem igényelte a családi adókedvezményt,2013 januártól, de a munkáltatóm valamiért 2013 márciustól-szeptemberig nekem is kiutalta a havi 10. 000 ft-ot. Kérik vissza, mi a teendőm?

Figyelt kérdés
Szeretnék tanácsot kérni családi adókedvezmény szakértőktől. Nálunk a férjem igényelte a családi adókedvezményt,2013 januártól, de a munkáltatóm valamiért 2013 márciustól-szeptemberig nekem is kiutalta a havi 10. 000 ft-ot. Én gyeden vagyok, nem néztem a bérpapíromat, bevallom nem tűnt fel a dolog. Most hívtak fel (2014. 05) hogy jogosulatlanul kaptam és vissza kell fizetnem. Levonhatják enni idő után a GYED-emből? Mi a teendőm? Köszönöm a segítséget!

2014. máj. 24. 21:40
 1/10 anonim ***** válasza:

a gyedből nem vonják le (ezek szt kifizetőhely a munkahelyed).

Önellenőrzést kell beadni az adóbevallásodhoz, abban feltüntetni, hogy igénybe vetted, kérni a hat havi kamatmentes részletfizetést a visszafizetésre.


És számon kérni a munkahelyen, kinek a hibájából történt, hogy csk-t vettek neked figyelembe, és leverni rajta. Nálunk ezért a bérszámfejtő felel. Viszont ha kaptál bérpapírt, nehéz lesz, az nem mentesít, hogy nem nézted meg, sajnos.

2014. máj. 24. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Én azt nem értem, hogy minden munkahelyen, kérnek lemondó nyilatkozatot a másik féltől, hogy ő nem veszi igénybe.


Mielőbb érdemesebb visszafizetni, vagy legalábbis elkezdeni törleszteni, mert banki alapkamat 2x felszámolják a tartozásra, és lehet, hogy kaptok miatta büntetést is.

2014. máj. 25. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Mivel több jövedelmet kaptál, mint amennyi járt volna, ezért bizony vissza kell fizetni a "többet".

Hiába hibázott a munkáltató (hibázott? biztos?), mivel Te kaptad meg a plussz összeget, ezért Neked kell vissza is fizetned.

A hibázott? biztos? kérdést azért írtam oda, mert nem egy dolgozónál kiderült, hogy kitöltött valamit, és bizony ez által kérte, csak nem tudott róla, vagy totálisan figyelmetlen, hozzá nem értő volt ezzel kapcsolatban.

Ha biztos, hogy ilyen nem áll fenn, akkor csak a különbözeti adót tudod megúszni, a visszafizetést nem.


Alap esetben, ha ilyen miatt a befizetendő adó a 10 ezer forintot meghaladja, akkor még 12 %-os különbözeti adót (bírságot) is kell fizetni. De mivel nem Te voltál a hibás ebben, ezért ezt nem is kell megtenni.


GYED-ből elméletileg csak gyerektartást, vagy magát a jogosulatlanul felvett GYED ellátást lehet visszavonnni. Ha a cégedtől kaptad a GYED-et (tehát nem az egészségpénztártól), és ők csinálták meg hivatalosan a bevallásod, akkor értesítik a NAV-ot arról, hogy nem tudják visszavonni - GYED-re való tekintettel - a megadott kedvezmény adóösszegét, és Neked kell majd ezt önállóan teljesítened.

Vagy másik varia, hogy befizeted a cég házipénztárába, ők pedig továbbutalják a NAV-nak.

Ezt beszéld meg a munkáltatóddal!


Kérhetsz rá részletfizetést, de az biztos, hogy mindenféleképpen Neked kell ezt kifizetned...

2014. máj. 25. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
önellenőrzés. A nav nem úgy műkődik, hogy többet kapram, visszaadom...
2014. máj. 25. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget. Azt olvastam valahol, hogy 3 hónap után nem kérhetik vissza, de ezek szerint ez fals információ volt. Azért bosszantó, mert én nem hibáztam, jól adtam le a nyilatkozatot, mégis enyém a balhé. Kérhetem hogy ne vonják le a Gyed-ből, csak majd ha ismét dolgozom? Vagy ne ámítsam magam?
2014. máj. 25. 12:33
 6/10 anonim ***** válasza:
ne keverd össze azzal, amikor a munkáltató tévesen több fizetést ad, mert ez nem az. Tőled kevesebb adót vontak le, ez egészen más helyzet.
2014. máj. 25. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

és értsd meg, hogy ezt nem a munkáltató intézi, neked kell önellenőrzést benyújtani a NAV felé, abban kérhetsz részletfizetést.

Ezt nem vonhatja le csak úgy a gyedből (fizetésből sem tehetné), mert nem járt volna... ehhez a munkáltatónak, bár hibázott, már semmi köze, neked kell intézni a NAV-val.

2014. máj. 25. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A "Neked kell intézni a NAV-val" attól függ...


Először is, nem tudjuk, hogy a kérdező önadózó volt, vagy a munkáltatója készítette el hivatalosan a bevallását.


Ha a munkáltatója, akkor az rendezi a munkavállalónak járó következő jövedelmekből az adótartozást is, valamint ha visszaigénylése keletkezik valakinek, akkor a többletet kifizeti részére.


Ha olyan összegű az adótartozás, amit egy összegben nem lehet levonni, akkor több részletben is teljesítheti a munkáltató. Ha emlékeim nem csalnak, akkor 3 hó "engedélyezett". A 4. hónál közölni kell a NAV-val, hogy ennyi idő alatt nem sikerült levonni a munkavállalótól az adótartozást, és utána a dolgozónak kell a NAV-val intéznie ezt saját, önálló befizetésként.


Ha a dolgozó önadózó volt, akkor teljes mértékben az Ő ügye ezt elintézni. Nem kell önellenőrzés, hiszen a bevallás jó, csak a befizetést (befizetéseket) kell rendeznie a hölgynek. Ha a bevallásában kért részletfizetést, akkor annyi hónapra automatikusan megkapja, ahány hónapra kérte. Ugye maximum 6 hónapra lehet.

2014. máj. 26. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm ismét! A munkáltatóm csinálta az adóbevallásomat. (egyetem) Ezek szerint ő kifizeti a nav-nak a pénzt és rajtam be kell hajtania ezt. De mivel gyed, nem vonhatja le csak úgy, kivéve, ha én erre engedélyt adok. Kérhetem azt hogy csak akkor kezdődjön a törlesztés amikor ismét munkába állok?
2014. máj. 26. 10:46
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy ilyet kérhetsz.

Az Art. (adózás rendje) előírja, hogy ilyen esetben mi az eljárásrend.

A munkáltató fel tud világosítani, hiszen neki is tudnia kell. Ha nem gond, én most nem olvasnám végig az egész törvényt, hogy helyettük válaszoljak...:)

2014. máj. 27. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!