Nekem, mint internetes eladónak, milyen adózási kötelezettségeim vannak?
Sajnos nem értek a dologhoz. Hetek óta olvashatok, de még nem jöttem rá a lényegre.
Szóval...
Én külföldről rendelek a vevő címére. Rajtam csak a pénz folyik keresztül. Rendszeresen tevékenykedem és pénzem is van belőle.
Olvastam, hogy 600 ezer forint felett adózni kell. Pontosabban, ha egy év alatt meghaladom ezt az összeget. Nos január elseje óta már lassan itt tartok.
Milyen szabályok vonatkoznak rám? Mindenhol mást olvasok, mindenki mást mond.
Megköszönném, ha valaki érthetően elmagyarázná ezt nekem !!!
A 600 000 forintos szabály azokra vonatkozik, akik a saját, használt terméküket adják el, nem üzletszerűen.
Mivel ez az állapot nálad nem áll fenn, adószámra lett volna szükséged, hogy legálisan üzletelj.
Na igen, de az üzletszerűségre is le van írva egy rakás dolog, hogy pontosan mi számít annak.
Mindegy így jártam. :) :D
Ezt most találtam.
" 2012. január 1. utáni vaterás ingóság értékestésből származó bevétel után éves szinten 600 000 forint alatt még üzletszerű értékesítésnél sem kell adózni, illetve bevallást készíteni. "
ha te valamit azért veszel meg, hogy azonnal eladd, akkor az már üzletszerű 2db-tól és 10Ft-tól is.
Én félnék a helyedben. Vaterára full rászálltak a navosok, ki tudja mikor kapod meg a milliós büntiket.
Elég nehezet kérdeztél.
Ha Józsi értelmezi a jogszabályt, akkor úgy látja, ha a Gizi, akkor meg amúgy.
Az én értelmezésem szerint sem kell évi 600 ezer forint bevételig adózni és "vallani" sem az adóhatóságnak még akkor sem, ha üzletszerűnek minősül a dolog, kivéve, ha egyéni vállalkozóként űzi ezt valaki.
Ez olvasható ki az adótörvényből. Viszont! Az más kérdés, hogy az adóhatóság ezt hogyan értelmezi. Lehet, hogy másként, és mint szerény állampolgár, nem pedig egyetemi jogi végzettségű emberke nem fogom tudni megvédeni az igazamat.
Gazdasági tevékenység: rendszeres, üzletszerű, bevétel, haszonszerzés céljából folyik. Az már alapból üzletszerű, ha rendelsz valamit, hogy továbbértékesítsd. Ezen nincs mit vitázni. Az is üzletszerű, ha azért ültetsz sárgarépát, hogy később eladd a piacon.
Ha valamit nem üzletszerű értékesítés, akkor külön adózó jövedelemként funkciónál, más a jövedelem meghatározása adózás szempontjából.
Ha valamit üzletszerűen űzünk, akkor önálló tevékenységből származó jövedelmeként funkciónál, és megint más a jövedelem meghatározása ezzel a felállással.
Ezért nem mindegy.
Viszont a törvényben van egy furcsa megfogalmazás, amit ahányan olvasnak, annyiféleképpen értelmeznek. Az államnak meg nem érdeke helyretenni, mert így legalább van egy kapaszkodó, amiért büntethetnek, vagy éppen nem. A jó fene se tudja, hogy ki mit akar.
Ez a furcsa (de számomra egyértelmű) megfogalmazás:
Ha az ingó vagyontárgy átruházása - kivéve egyéni vállalkozó - gazdasági tevékenység keretében történik, akkor a belőle kiszámított jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül (nem pedig külön adózónak). Ettől függetlenül nem kell a jövedelmet megállapítani erre tekintettel, ha a bevétel az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot.
Ezt én úgy értelmezem, hogy hiába számítana gazdasági tevékenységnek, ha az évi 600 ezer bevételt nem lépem át, hogy úgy mondjam, nem kell vele foglalkoznom, bevallanom sem. Kivéve, ha egyéni vállalkozásban végezném.
Hogy a kérdésedre is válaszoljak:
Ha nem üzletszerűen végeznéd, akkor a 600 ezer bevétel 25 %-ka számítana jövedelemnek, ha nem tudod igazolni, hogy az eladott ingósághoz milyen összegért jutottál hozzá. A számításnak köszönhetően 800 ezer forint bevételig még mindig OKÉ vagy, mivel nem kell megfizetni az erre kiszámított jövedelemadó 32 ezer forintot meg nem haladó részét. Ha visszafele számolunk, akkor ez évi 800 ezer bevételig igaz ezzel a "költségelszámolási" móddal, mint külön adózó jövedelem.
Ha üzletszerűen végzed, akkor már nem külön adózó jövedelem, hanem önálló tevékenységből származó jövedelem, amelynek lényege, hogy a bevételből levonhatod az annak megszerzésére fordított költségedet számla, hitelt érdemlő bizonylat alapján. Vagy nem gyűjtögetsz számlát és akkor a bevétel 90 %-a lesz az adóköteles jövedelem. Tehát a bevétel 10 %-a számít (vélelmezett) költségnek. Ugye ezt már 600 ezer forint éves bevétel után számolni kell! Itt nem érvényes a 800 ezres határ!
A kiszámolt jövedelem után kell 16 % SZJA-t fizetni, valamint 27 % EHO-t.
Alapból negyedévente van előlegfizetési kötelezettség, de mivel nem tudhatod, hogy mikor léped át a keretet, ezért év közben is be lehet szállni a dologba.
Mivel ez az egész nem teljesen kerek számomra, én inkább arra hajlok, hogy ha üzletszerűen akarod csinálni, akkor kérj hozzá adószámot az adóhivataltól és csináld úgy, hogy később se lehessen belekötni. Tehát negyedévente fizesd az előlegeket, év végén rendezd a különbözeteket, és akkor nyugodtan fogsz tudni aludni, nem kell majd paragrafusokkal csatároznod...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!