Tanulmányi jogviszony, munkaviszony és vállalkozói igazolvány nélkül hogyan megoldható egy szolgáltatás utáni tiszta adózás?
Online fordító munkával szeretnék pénzt keresni, olyan módon, hogy meghirdetem valahol a szolgáltatást, az ügyfél elküldi nekem a lefordítandó szöveget, én visszaküldöm lefordítva és banki átutalással fizet érte. Két egyetem közt vagyok éppen, így nincs jogviszonyom, munkaviszonyom sincs, a vállalkozói igazolványt nem akarom és nem is tudnám kiváltani, viszont 100%-ig tisztán és törvényesen akarom csinálni a dolgot. Hogyan lenne ez megoldható? Elég, ha szimplán a következő évi adóbevallásomban beszámolok a jövedelmemből, befizetem a 16% SZJA-t és kész? Az egészségbiztosítás és egyéb járulékokkal mi a helyzet? A vállalkozói igazolvány szóba sem jöhet, viszont tényleg teljesen törvényesen szeretné csinálni. Mi ennek a módja?
Előre is köszönöm a segítőkész válaszokat!
Ha semmit nem akarsz létesíteni (sem munkaviszonyt, sem vállalkozást)- akkor nehéz lesz.
A megbízási jogviszony jöhet még szóba, de annak nem 16%-osak a tehei, hanem ennél magasabbak.
Mi az, hogy 2 egyetem közt vagy éppen?
Ez nem jogi kategória- gyakorlatilag akkor ellátás nélküli munkanélküli vagy, nem?
Ha fizetnek neked ezért a munkáért, akkor számlát kell kiállítanod (a munkaviszonyt hagyjuk is ki, mert erre a munkavégzésre nem lehet jól ráhúzni)- azt pedig csak adószám birtokában tehetsz, illetve megbízási szerződés esetén teljesítésigazolással. Ennek pedig előfeltétele a szerződés megkötése.
16% szja mellett azért még vannak járulékfizetési kötelezettségeid, ne viccelj már, nem ennyire egyszerű:)
ha munkanélküli vagy, akkor a vállalkozóvá válásodban, az ehhez szükséges ismeretek megszerzésében, adminisztrációs lépésekben, sőt akár kisebb összegű vissza nem térítendő támogatással a munkaügyi központ is tud segíteni. Kérdezzél rá.
miért irtózol egyébként ennyire a egyéni vállalkozástól? Nem ördögtől való tényleg és ilyen egyszerű tevékenységnél nem is kell hozzá sem sok tárgyi eszköz és erőforrás, sem nagy pénzügyi-adózási szakértelem.
Olyan opció nincsen amit elképzelsz. Túl szép is lenne.
Adószámos magánszemélyként.
Adószámot kell igényelni a NAV-nál erre a tevékenységre. Miután megképezték az adószámot (nem azonos az adóazonosító jeleddel!), akkor vásárolhatsz a nyomtatványboltban nyugta- és számlatömböt is.
Negyedévente adóelőleget kell befizetned a számított jövedelmed után, amely a bevétel - költség alapon számítódik. Ha nincs költséged semmilyen, akkor is 10 %-ot levonhatsz a bevételedből, mint költség, mindenféle bizonylat nélkül. A "maradék" után kell fizetned 16 % SZJA-t és 27 % EHO-t.
Év végén adóbevallás, és rendezed a fenti két közteher különbözetét, ha lesz.
Önálló tevékenységből származó jövedelemként adózol...
Köszönöm mindkét igen alapos választ!
Elsőnek: úgy értendő a két egyetem közti létem, hogy februárban diplomáztam BSc.-n és szeptemberben kezdem a mesterképzést, addig pedig van egy fél éves szünetem, amikor sem tanulói jogviszonyom nincs, sem egyebem, szóval ahogy mondtad, végül is ellátás nélküli munkanélküli vagyok. Nyilván nem csapok fel egyéni vállalkozónak, amikor hamarosan elkezdem folytatom a tanulást. Más, egyszerűbb módot nem látsz?
Másodiknak: Ez egész célszerű útnak tűnik, na de (16+27)%?! Miért több, mint másfélszer annyi az EHO, mint az SZJA? A jövedelmem közel felét fizessem be adóként? :o
1. válaszoló vagyok.
Miért ne lehetnél vállalkozó vagy adószámos magánszemély a tanulmányaid alatt? (anno én is az voltam)
A járulékkulcsokon nem érdemes háborogni- ennyi, sok, de meg kell fizetni.
Egyébként azzal tisztában vagy, hogy a leendő munkabéredből is hasonlóan jó sokat fognak vonni?
kapaszkodj meg, talán még rosszabb is:
400 eFt a nettó bérem (gyermek utáni adókedvezmény és önkéntes pénztári tagságok nélkül)- a bruttóm 611. 000 Ft- tehát 211.000 Ft-ot levonnak tőlem havonta, ami a bruttó bérem 34,5 %-a.
Ennél már csak az rosszabb arány, hogy az én nettó 400 eFt-om a cégnek összesen 785 eFt-jába kerül, tehát a tőlem levont 211 eFt mellé a cég is megfizet további 185 eFt-ot, a kettő összege nagyjából a nettó munkabérem...
(az összegek tk. mindegyek is, csak az arányok miatt írtam)
itt tudsz tájékozódni a különböző bért terhelő adókról, járulékokról:
itt pedig a vállalkozást terhelőkről:
Tyű, hát ez súlyos...
Köszönöm szépen a választ! Ezek szerint ha már valamelyiket csinálom, akkor inkább adószámos magánszemélynek érdemes lennem, mert a vállalkozásnak akkor is kell fizetni a terheit, amikor nincs jövedelmem, ellenben adószámos magánszemélyként csak az után fizetek, amit meg is keresek. Jól látom a helyzetet?
1. és 3. válaszoló vagyok.
Nagyjából igen, jól látod.
Adószámos magánszemély esetében is tételes költségelszámolás (nem általányadózás) választása esetén az indokolt költségeidet dudod érvényesíteni.
Mondjuk ez a konstrukció leginkább annak jó, akinek egyébként más módon van rendezve pl. TB-je stb.
Mielőtt bármibe belevágsz, ajánlom, hogy olvass jó alaposan utána, de tényleg a munkaügyi kp is tud segíteni- ha mégis a vállalkozóvá válásra voksolsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!