Valaki segítsen nem értem ezt a tartozik-követelet?!
Van egy gazdasági esemény:
A vevőnk átutalta tartozását.
T 384(Elsz.betétszla) K 311 (Vevő)
De miért?
Nem a vevő tartozik nekem és én követelem a pénzt?
Vagy pl:
Bérfizetés
T 471 (Jöv.elszámolás) K 384 (Elsz.betétszla)
Ezis miért nem fordítva?
Még mindig nem értem. Még bővebben?
Nagyon kéne a segítség :(
Az első példádnál maradva: 384 és 311 eszközszámlák, melyek T oldalon nőnek, K oldalon csökkennek.
Ha a vevőd kifizet téged, akkor nő a bankszámlád, hisz megjön a pénz (ezért tartozik), a vevőkövetelésed(311) pedig csökken, hisz kiegyenlítette a tartozását. Az pedig azért követel, mert az eszközszámlák K oldalon csökkennek.
Sajnos meg kell tanulni, hogy melyik számlaosztálynál melyik oldalon növekszik az egyenleg.
Ha mégis logikát akarsz, akkor első körben megnézed, hogy mi lenne a logikus, majd mikor kész, akkor megfordítod, mert a számvitel már csak ilyen illogikus dolog, legtöbb esetben pont az ellenkezője van, mint ha logikus lenne. Pl. ha a cég hitelt ad valakinek, akkor az a tartozik oldalon jelenik meg, mint követelés, holott nyilván a követel lenne a logikus, ha a bank hitelt ad, akkor a tartozás a követel oldalon jelenik meg, holott a tartozik lenne logikus. De ez igaz tőke bejegyzésnél is, hiszen elvileg akkor a cég "tartozik" (idézőjel, hiszen ez nem hitelezői, hanem tulajdonosi viszony) a tulajdonosnak, ugyanakkor a követel oldalra kerül.
Akasztófának nevezzük amikor a főkönyvi számlákat csak "skicceljük" egy db. papíron, ezt úgy képzeld el, hogy egy nagy nyomtatott T betűt rajzolunk. Ennek a bal oldala a Tartozik Oldal, a jobb oldala a Követel Oldal.
Eszközszámláknál a növekedés a Tartozik oldalra, a csökkenés a Követel oldalra könyvelendő, forrás-számlák esetében pontosan fordítva: növekedést a Követel oldalra, csökkenést a Tartozik oldalra.
Vagyis, ha a vevő átutalta amivel tartozott, akkor a pénzed nőtt = bankszámládnak a Tartozik oldalára könyvelsz, és csökken a vevők adóssága, ezért a vevők számlának a Követel oldalára könyvelsz.
De nem véletlenül tanuljuk ezt az iskolában hosszú éveken keresztül, ez is egy szakma, nemcsak a fűtött helyen való kávézgatást, és a traccs-partikat oktatják az iskolában !
Ne sértegess légyszives!
Négy éven keresztül tanultam a középiskolában = közgazd. technikumban, majd további 3 éven keresztül a mérlegképesen = 7 év. Ha ez neked büfé-szak, akkor kíváncsi lennék, hogy miből van a diplomád????
Nem sértegetlek, nem minősít senkit sem, hogy milyen iskolában tanult, csak mondom, hogy én például teszek nagy ívben a számvitelre, habár kimondottan irritál, hogy szembe megy a józan paraszti ésszel és a logikával.
Könyvelőkre persze szükség van, persze ha az adórendszer és a bürokrácia logikusan lenne felépítve, akkor máris sokkal kevesebbre (pl. ha VAT helyett Sales Tax lenne...).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!