Számlasoros és idősoros könyvelésnél valaki el tudná magyarázni, hogy mi kell a tartozik, és mi kell a követel oldalra?
Nem kikövetkeztetni kell, hanem a számvitel, könyvelés alapjaiként kell keményen megtanulni, és azok után már teljesen mindegy, hogy gazdaságtan elméletnél, munkahelyi könyvelésnél, vagy bármi más egyéb helyen van rá szükséged, akkor is tudni fogod, ha éjfélkor ébresztenek fel.
Van 4 kötelező összefüggés a főkönyvi számla-osztályok között, Eszköz-Forrás számlákra vonatkozóan, amit keményen tudni kell. Ha azt nem tudod, semmit sem fogsz tudni a szakmából. Vedd elő a könyvet és tanuld meg, vagy hagyd abba az iskolát!
Az, hogy mi kell a T és mi a K oldalra attól függ, hogy mi a gazdasági esemény. Az alapján dönti el a könyvelő, hogy hova és mit kell könyvelni.
A számlasoros és idősoros könyvelés különbsége lényegében az, hogy a számlasoros esetén a különböző főkönyvi számlák (mint például 442. Szállító, vagy 381. Péntár) számlára vezetjük fel sorban a számlát érintő gazdasági eseményt.
Az idősoros esetén pedig egy "táblázatszerűségben" vezetjük időrendben a gazdasági eseményeket, amelyben vegyesen szerepelhet mindenféle főkönyvi számla, attól függően, hogy a gazdasági esemény melyikeket érintette.
Például:
02. 15-én beérkezett pénz a bankszámlánkra: T 384 - K 389
02. 16-án kifizettük a szállítónkat bankból: T 454 - K 384
02. 18-án vettünk cérnát (textílipar vagyok) T 511 - K 454
(nagyon leegyszerűsítve, hiszen ÁFA-t is érinthet egy vásárlás), és persze az összegek is feltüntetve utána.
Stb.
A fenti gazdasági események számlasoros esetén:
454. Szállító főkönyvi számla
02. 16-án T X.Y. összeg
02. 18-án K X.Y. összeg
Így már érthető a különbség?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!