Hogy kell bérszámfejtést csinálni?
Ha van gépi programod, akkor felvésed a törzsadatok közé a szükséges alap-adatokat: pl. havibér, órabér, törzsbér, különböző pótlékok, a dolgozónál igénybevehető kedvezmények, stb. stb. és akkor már a gép kiszámolja.
Vagy ha nincs program, akkor kézi számfejtés, ahogyan az iskolásban tanították, figyelembe-véve az aktuális adó- és TB törvényeket, stb. stb.
1. A kategória, ahova a kérdésedet beírtad, üzlet, pénzügyek, adózás könyvelés és nem oktatás-továbbképzés = nem vagy diák, hanem vállalkozó
2. Szept. 18.-ika van, az iskolaév legkezdete, ha még jársz is olyan suliba, ahol ezt tanítják, egész biztosan nem jutnak el az anyagban addig 2 hét alatt, hogy bért kelljen számfejteni!
Ez ha még akarnám is, ki tudja, talán jó, ha 2-3 A/4-es oldalra ráférne, míg elmagyarázom itt neked, vagy akárki más. Szinte reménytelen.
Írd be a keresőbe, talán lesz valami, bár kétlem, ez nem olyan, amit csak úgy símán meg lehet akárkinek minden mankó és előzetes tananyag, törvény-ismeret, egyebek nélkül csak úgy símán.
A belinkelt cikket el se olvasd, mert már nem aktuális. Augusztus 01-jétől változtak megint. Magyarországon már csak ez megy...
Az adó és járulék alapja mindig a bruttó bér. Attól bruttó, hogy mindent tartalmaz. A nettó attól nettó, hogy már a KÖTELEZŐ levonások (közteher) nincs benne. A kötelező levonáson túl lehet már levonás is, egy keresetigazolásnál azt nem vonjuk le, és úgy közöljük a nettót, tehát a bruttóból csak a közterhet (állambácsinak járót) vonjuk ki, úgy lesz meg a nettó összeg.
Az, hogy melyik dolgozónak milyen kötelező levonásai vannak sok minden befolyásolja. Például a státusza. Nyugdíjas-e, milyen jogviszonyban végzi a munkáját, amiért jövedelmet kap, stb.
Alapból a bruttó bért terhelő kötelező levonások összesen: 34,5 %.
Összetevői:
10 % nyugdíjjárulék (ezért kapsz majd nyugdíjat)
4 % természetbeni egészségbiztosítási járulék (ezért orvosi ellátást, kórházi ellátást, gyógyszert stb. kapsz)
3 % pénzbeli egészségbiztosítási ellátás (ezért cserébe táppénzt, thgy-t, GYED-et stb. kapsz)
1,5 % munkaerő-piaci járulék (ezért cserébe álláskeresési járadék jár, ha munkanélküli leszel)
16 % személyi jövedelemadó (ezért nem kapsz semmit)
No most nem kell minden dolgozótól mindent vonni, mint fentebb említettem. "Státusza", jogviszonya válogatja.
Példa:
Bruttó bér: 236.000 Ft
Kötelező levonások (a fenti összesen 34,5 %): 81.420,- Ft
Nettó (kifizetendő) bér: 154.580,- Ft
A személyi jövedelemadónál lehetséges, hogy valakit adókedvezmény illet meg. Ha van ilyen, akkor az csökkenti a Tőle levonandó SZJA összegét, ami logikusan befolyásolja a nettó összeget is (vagyis felfelé nyomja azt). De ez már egy külön - jó hosszú - téma.
Hirtelen ennyi dióhéjban.
5-ös vagyok!
Ha a kérdező valóban egy diák, ahogyan állítja, akkor azt is tudja, hogy ami linket felraktam, abból már csak max. a fogalmakat tudja átismételni, mert azóta a törvény a pótlékszámításokra stb. vonatkozóan változik.
Ha pedig vállalkozóként itt akar ebben a témában (IS) ingyen-tudáshoz jutni, és a könyvelői munkadíjat megspórolni, hát dolgozzon meg a tudásért, ha már ezt az utat választotta!
Igazatok van Nektek is, de én úgy gondolom, azzal, amit leírtam, nem tud messzire futni, hiszen tudjuk, hogy ez a dolog mennyire összetett, maximum abban segít, hogy lássa az alagút végét.
Aki akar, segít, aki nem akar, nem segít...:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!