Édesanyám nyugdíjas, nagyon szép szerencsefákat tud csinálni. Ha ezeket el akarja adni (vatera, mesika) akkor hogy kell ezt legálisan csinálni?
600 000 -ig adómentes. De gondolom ennyi nem jönne össze belőle.
De mi az a "szerencsefa"? Kép esetleg?
Mivel édesanyád azért készíti ezeket a szerencsefákat, hogy eladja, ezért ez üzletszerű, tehát gazdasági tevékenységnek számít. Gazdasági tevékenységet magánszemély vagy vállalkozói igazolvány birtokában, vagy a tevékenységre külön kiváltott adószám birtokában végezhet.
Ha eladogatom a megunt dolgaimat, akkor az SZJA törvény szerinti ingó vagyon átruházását végzem. Ez külön adózó jövedelemnek számít. Viszont, ha üzletszerűen teszem ugyanezt, vagyis olyan ingóságot értékesítek, amit azért készítettem el, hogy értékesítsem, az már önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít, nem pedig külön adózónak.
Az önálló tevékenységből származó jövedelem jellemzője, hogy a bevétellel szemben költséget lehet elszámolni. Az elszámolható költséget minden esetben valamilyen - az adózóval beazonosítható - bizonylattal igazolni kell tudni (számla, szerződés, stb.), csak akkor vonható le a bevételből. Ez az egyik költségelszámolási mód.
Van egy másik, bizonyos 10 %-os költséghányados elszámolási mód. Ilyen esetben a bevétel 10 %-át tekinthetem költségemnek még akkor is, ha semmilyen kiadásom nem volt rá. Tehát a bevétel 90 %-a lesz a jövedelem, ami után adózni kell.
A tevékenység kezdetekor el kell dönteni, hogy előreláthatólag melyik költségelszámolási mód kedvezőbb. Év közben csak azzal lehet számolni, variálni a kettőt nem lehet.
Negyedévente meg kell állapítani a bevételt, a kiadásokat, és azok különbözeteként a pozitív jövedelmet. Ha van, akkor annak 16 %-át személyi jövedelemadó-előlegként be kell fizetni az államnak minden negyedévet követő hó 12-ig.
Önálló tevékenység esetén szóba jöhet még EHO (egészségügyi hozzájárulás) fizetési kötelezettség, de azt most hirtelen nem tudom, hogy nyugdíjas esetére is vonatkozik-e.
VISZONT!
Az adótörvényben van egy olyan bekezdés, amely azt írja, hogy ingóságértékesítés esetén az önálló tevékenységből származó jövedelem rendelkezésétől függetlenül nem kell a jövedelmet megállapítani az ingó vagyontárgyak átruházására tekintettel megszerzett bevételből (kivéve, ha egyéni vállalkozásról van szó), ha a bevétel az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot.
Én ezt úgy értelmezem, hogy akár külön adózó jövedelemként kell figyelembe vennem az ingóságértékesítést, akár önálló tevékenységből származó jövedelemként (adószámos magánszemély), ha az ebből származó bevétel (tehát a költségek levonása nélküli összeg) nem haladja meg éves szinten a 600 ezer forintot, akkor nem kell jövedelem-megállapítással foglalkoznom, így az adóbevallásban sem kell feltüntetnem. Ha nem kell megállapítanom jövedelmet, akkor EHO sincs!
Egyébként ha édesanyád saját jogú öregségi nyugdíjas, akkor az azon felül megszerzett jövedelme nem befolyásolja a nyugdíjra jogosultságát.
Azoknak nem mindegy a további jövedelem, akik valamilyen kedvezménnyel mentek el nyugdíjba, a törvényben előírt nyugdíjkorhatáruk betöltése előtt.
Nagyon szépen köszönöm a választ.
Viszont az utolsó részt nem nagyon értem. Hogy bizonyítom, hogy a jövedelme nem érte el a 600e Ft-t? Kell számlát adni? Kell 7-es adószám? Nem csak akkor van ez a 600 e Ft-s határ, ha használt ingóságokról van szó?
Előre is köszi
"Viszont az utolsó részt nem nagyon értem. Hogy bizonyítom, hogy a jövedelme nem érte el a 600e Ft-t? Kell számlát adni? Kell 7-es adószám? "
Nem a jövedelemre van a 600 ezer forintos határ, hanem a bevételére! Nem ugyanaz!
Mivel üzletszerűen űzi ezt a dolgot, ezért igen, kellene külön adószámot kérnie hozzá az adóhatóságtól. Ennek birtokában tud számlatömböt, nyugtatömböt venni a nyomtatványboltban. Számlát nem kell adnia, csak akkor, ha a vevő kéri, viszont arról, amiről nem kérnek számlát, nyugtát köteles kiállítani (még akkor is, ha nincs kinek a kezébe nyomnia). Ami összeget arra ír, az lesz a bevétele. Abból fogja tudni, hogy (hivatalosan) mennyi a bevétele ebből a tevékenységéből.
"Nem csak akkor van ez a 600 e Ft-s határ, ha használt ingóságokról van szó?"
Mint az utolsó bekezdésemben írtam, én úgy értelmezem, hogy mindegy milyen formában kell ezt a bevételt, jövedelmet meghatároznia (külön állóként kezelendő ingóságértékesítés, vagy üzletszerűen (de nem vállalkozásban végzett), önálló tevékenységként), az évi 600 ezer forint adómentes határ mind a két esetre igaz.
És jön a feketeleves.
Annyira nem hagyott nyugodni, hogy átveséztem ezt a dolgot, még az adóhatósággal is "elbeszélgettem".
Az a nagy helyzet, hogy adószámos magánszemélyként csak nagyon kevés dolgot lehet űzni. Az adóhatóság ilyen tevékenységre nem fog adószámot kiadni. Csak egyéni vállalkozásban lehet végezni, és ez már eleve kizárja, hogy legyen benne akármilyen összegű adómentes határ.
Külön adószámot általában szellemi tevékenységre lehet kiváltani magánszemély részéről. Például óraadó tanár, munkavédelmis, rendszergazda, könyvvizsgálók, stb.
Szinte minden mást egyéni vállalkozás keretei közé terel a törvény.
Ez a nagy valóság...:(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!