Mi az az alanyi áfamentesség?
Amennyiben (...) bevételeid nem érik el egy évben adóévben az ötmilliót, akkor választhatod, hogy alanyi jogon adómentes leszel.
Ekkor neked nem kell ÁFA-val terhelt számlát kiállítani és az általad befogadott számlákat bruttó összegben vagy jogosult költségelni. Vagyis egyszerűsödik az elszámolásod.
"...ÁFA mentesség
Áfa mentességnek két fajtája létezik. Az egyik az alanyi áfa mentesség, a másik a tevékenység jellegére tekintettel az áfa törvény által meghatározott áfa mentesség. Az alanyi áfamentesség szabadon választható abban az esetben, ha a vállalkozás várható éves árbevétele nem haladja meg az 5.000.000 forintot. A vállalkozói tevékenységet év közben kezdő vállalkozások esetében az alanyi áfamentesség éves felső határa időarányosan változik attól függően, hogy a vállalkozás indulásakor még mennyi van hátra az adott évből. Egy hasznos link: APEH..."
Van azért ennek hátránya is : pl. aki Alanyi Adómentes, az a termékeket is Áfával kell megvegye, nem számolhatja el ezt az Áfát, rá kell terhelnie a Vevőire, a Vevőknek sem adhat Áfás-számlát, tehát aki el tudná számolni az Áfát, az tuti nem tőled fog vásárolni... :-[
Hátránya még : ha eszközöket, gépeket szerzel be a vállalkozásodhoz, azoknak sem igényelheted vissza az Áfáját... (Pl. kezdő vállalkozás esetén.)
A számlán fel kell tüntetned, hogy "Alanyi adómentes, a számla Áfa elszámolásra nem használható!"...
Áfa mentességnek két fajtája létezik. Az egyik az alanyi áfa mentesség, a másik a tevékenység jellegére tekintettel az áfa törvény által meghatározott áfa mentesség. Az alanyi áfamentesség szabadon választható abban az esetben, ha a vállalkozás várható éves árbevétele nem haladja meg az 5.000.000 forintot. A vállalkozói tevékenységet év közben kezdő vállalkozások esetében az alanyi áfamentesség éves felső határa időarányosan változik attól függően, hogy a vállalkozás indulásakor még mennyi van hátra az adott évből.
Részletesen lásd:
XIII. fejezet, alanyi adómentesség, a 187-196.§-ok.
Szerintem ne válassza ezt a cégformát senki.
Mi ezzel kezdtüök, ezt ajánlotta a könyvelő az induló cégnek, merthogy "egyszerűbb" könyvelnie. Aztán bejött egy-két számla, amivel átléptük a keretet, és akkor jött a szerencsétlenkedés, meg átalakulás meg minden.. nem ér ennyit az egész! Ez a dolog csak a könyelődnek jó, kevesebb a dolga..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!