Vaterán ha eladtam tavaly kb.700. 000 Ft értékben üzletszerűen, akkor hogyan kell az adóbevallást megcsinálni?
A kérdésem egyrészt, hogy mi alapján tudom megcsinálni az adóbevallást, az eladott termékeimről saját magam által vezett listám alapján, vagy a vatera ad egy hivatalos adóigazolást a forgalmamról, a megfizetett jutalékról?
Másrészt, hogy milyen megnevezéssel adjam le a bevallást? (Pl. magánszemély önálló tevékenységből származó jövedelmeként adószám nélkül?) Sajnos nem váltottam ki adószámot (nem gondoltam eleinte, hogy ekkora összeget el fogok érni).
Szerintem ne valld be. Már késő, elvileg nem árulhatsz üzletszerűen megfelelő papírok megléte nélkül (vállalkozói ig., adószám, stb...)
Ha rosszul gondolom, majd megcáfol valaki.
Hát elég gáz...
Gazdasági tevékenységet (üzletszerű tevékenységet) magánszemély vagy vállalkozói igazolvány birtokában, vagy külön adószám kiváltása után végezhet. Erről lekéstél.
Viszont, ha nem tekintjük üzletszerűnek (nem tudom, hogy mi alapján gondoltad üzletszerűnek azt, amit csinálsz), akkor ingóságértékesítés kategóriába bele lehetne még zsúfolni.
Ebben az esetben évi 600 ezer forint bevételig, valamint 200 ezer forint jövedelemig adómentes az értékesítés.
Neked van 700 ezer forint bevételed (ha jól látom). Ezzel szemben érvényesítheted költségként az eladott áru beszerzési értékét. Ha ezt nem tudod bizonylattal igazolni, akkor a bevétel 25 %-a számít jövedelemnek.
Adott esetben a 700 ezer forint 25 %-a a jövedelem. Ez 175.000 Ft. Tehát nem éri el a 200 ezer forintos jövedelemhatárt, így ez még mindig adómentes. Adót sem kell fizetni rá, valamint bevallani sem...
Ennyit tudok segíteni, de azt nem tudom, hogy a Te esetedben beszélhetünk-e sima ingóságértékesítésről, vagy mindenféleképpen gazdasági tevékenységként kell kezelni a dolgot.
Ha gazdasági tevékenységként, akkor önálló tevékenységből származó jövedelem számít a dolog, és kicsit más szabályok vonatkoznak rá...
Akkor önálló tevékenységből származó jövedelemként funkciónál. A bevételeddel szemben elszámolhatod a tevékenységgel kapcsolatban felmerült és IGAZOLHATÓ! kiadásaidat, költségeidet. A kettő különbsége lesz az adóköteles jövedelem.
Ha nincs költséged, vagy nem tudod azokat igazolni, akkor választhatod azt, hogy a bevételed 90 %-át tekinted az adóköteles jövedelemnek, tehát 10 % a költség.
A jövedelem után kiszámolod a 16 % adót és befizeted.
Bevallás: 6. vagy 7. sorába tartozik.
Ezzel nincs is bajom, de ebben az esetben negyedévente adóelőleget kellett volna fizetni az államnak. Adott esetben egészségügyi hozzájárulást (EHO).
A normális menete a dolognak:
- adószámot kérünk az adóhatóságtól a választott tevékenységre (adószámos magánszemély)
- az adószám birtokában vásárolható számla és/vagy nyugtatömb a nyomtatványboltban, mivel köteles vagy valamelyiket a kettő közül kiállítani, még akkor is, ha "nincs kinek odaadni".
- negyedévente kiszámolod az SZJA előleged összegét a két költségelszámolási mód valamelyikével, amelyet év közben nem változtathatsz meg.
- év végén adóbevallásban bevallod az egész évit és ha van a végleges adókötelezettség és a negyedévente befizetett adóelőlegeknél különbözet, akkor azt rendezed a hatósággal.
Ha van EHO fizetés is utána, akkor azt is negyedévente kell fizetni, valamint a bevallásban feltüntetni. Ha túlfizetés keletkezett belőle, akkor azt is a bevallásban kell rendezni. Bevallás 09-es pótlapja szolgál erre...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!