Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha ajándékba kapok egy házat...

Ha ajándékba kapok egy házat akkor kell azután adóznom?

Figyelt kérdés
Elég hosszú a történet de azért röviden felvázolom. Kaptam úgy egy kertesházat, hogy ott lakhatok bármeddig csak tartsam karban és fizessem a számlákat. Ez eddig mind jó és szép, csak kiderült, hogy 1 millió forintos számlatartozás van amire nem tudok részletfizetést kérni, csak az akinek a nevére szól. Viszont ő 2 éve meghalt, és nem lett lejelentve a halála. A mai napig "kap" nyugdíjt. Ma azt mondták az egyik szolgáltatónál, hogy abban az esetben ha én megveszem a házat és viszek róla papírt akkor nekem nem kell semmiféle tartozást visszafizetnem és a visszakötések díját sem. Ha a házat átíratnánk a nevemre addig mig nem rendeződnének a számlák azok milyen összeggel járnának? Több helyen utána néztem valahol azt írták, hogy egy bizonyos százalékát kell kifizetni a ház után..valahol azt írták, hogy nem kell. Úgy terveztük, hogy átíratjuk a nevemre míg rendeződnek a dolgok aztán mikor 0-ás számlával kezdünk (az én nevemre) akkor visszaíratjuk maga a házat az eredeti tulajdonos nevére. Ez igy mennyire törvényes??
2013. jan. 28. 13:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Nekem ez így egy kicsit kesze-kusza.

Van egy ház, ami nem a tulajdonod, és nem ajándékba kaptad, hanem lakhatsz benne, mint szívességi használó, persze fizeted a ház rezsiköltségeit.

Ez nem ajándék!, az más dolog.

Ha nem a Tied a ház, akkor nem tudom, hogy hogyan akarod a nevedre íratni, és mit. A házat biztosan nem tudod, valamint a rezsiszámlákat sem, azt maximum a ház élő tulajdonosa, vagy a szolgáltatóval leszerződött illető, ha egyik sincs "már", akkor az örökösök, amint bizonyítják, hogy ők örökölték a házat.


Amit a fentiekben vázoltál, ha törvényes lenne, ha nem, nem tudod megcsinálni, mert ilyet nem tudsz csinálni.


Egy megkötött szerződés felett kizárólag az élő szerződő felek rendelkeznek, tudják módosítani, vagy azok halála esetén az örökösök. De azt, hogy valaki örökös, hitelt érdemlően tudnia kell bizonyítani.


Ha megveszed a házat (de kitől?), akkor tényleg nem kell Neked kifizetned az előző tulaj tartozását, hiszen nem Te halmoztad fel, viszont vagyonszerzési illetéket kell fizetned, ami szintén nem 3 forint, nem beszélve az ügyvédi költségről (jogi képviselő előtt kell kötni a szerződést), valamint az átiratási díjról a Földhivatalnál. Ez mind-mind Téged terhelne. Megéri?

Utána "visszacsináljátok" az egészet, és visszaíratjátok a házat az eredeti tulajdonosra (arra, aki már meghalt?), és majd ő is fizeti ugyanazokat a költségeket, amiket az előbb leírtam. Ugyan már!


Más tartozását pedig ne fizesd ki helyette, csak attól a naptól kezdve fennálló rezsit fizesd, amelyet Te "éltél" fel. Ha kifizeted más helyett, akkor nagy butaságot csinálsz.


Tehát nekem itt valami nem stimmel...

2013. jan. 28. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy egy kicsit kusza az egész, csak elég hosszú a történet és itt nem tudtam röviden pár mondatban leírni...egy regény lenne kb.:)


Egy fontos dolog ami kimaradt: egyik barátnőmé a ház, és haszonélvezeti joggal lakott ott a papája míg meg nem halt.


Tisztában vagyok vele, hogy az, hogy ott lakhatnék az nem azt jelenti, hogy a tulajdonom lenne. Egy albérleti szerződést írtunk róla, összeg nélkül. Ezzel a részével nem is lenne baj. De elkezdtünk intézni és ekkor derült ki , hogy 1 millió forintnyi közüzemű számla tartozás van. A ház így most egyenlőre lakhatatlan áram meg minden nélkül. A tulajdonosa külföldön él.


A ház megvétele..vagy ajándékozása ugye csak papíron lenne (persze még az egész elméleti szinten van) és tudom, hogy nem 2 forint lenne, épp ezért próbálom kitalálni, hogy melyik lenne az olcsóbb megoldás.


Úgymond kaptam egy kertesházat, hogy addig élek ott ameddig akarok és csak rezsit kell fizetnem...na ezt nem szeretném hagyni. Viszont ma az egyik szolgáltatónál azt mondták, hogy mivel én senki vagyok ezért a tartozás összegét csak egy összegben tudom rendezni és ezután kapcsolják majd vissza. Nem tudom mi lenne a jó megoldás. Nem akarok albérletben megöregedni. Főleg ha már egyszer adódik egy ilyen lehetőség..

2013. jan. 28. 14:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Elsősorban, ez nem lesz ilyen egyszerű. Ha tulaj meghalt, akkor, és nem lett lejelentve (betették a fáskamrába, vagy mi?) akkor itt már komoly csalásról van szó. Egyensági leszármazott örökli(fia, lány), de csak azután, hogy szétbüntette őket az állam. Plusz örökösödési illeték is lesz, stb. Szóval itt már több milliós a tartozás.

Költözz el onnan, bármilyen papírod volt az érvénytelen, ha újat írsz, akkor meg te is benne vagy nyakig.

Ez az egész nem törvényes már most.

2013. jan. 28. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A barátnődé a lakás, tehát Őt terheli a lakással járó régebbi tartozás összege. A papa halálával a haszonélvezeti joga megszünt, ezzel nincs is gond.

Viszont senki más nem tud tenni az ügy érdekében, csakis a barátnőd.

Nehogy kifizesd helyette (helyettük) a milliós tartozást, és ne hagyd, hogy hülyeségbe belerángassanak.

Attól, hogy megvennéd a házat, majd visszavásárolnák Tőled, a tartozásuk tartozás marad, azt a szolgáltató valamilyen szinten be fogja hajtani az adóson.


Ha nem kéne "visszaadnod" a házat papíron majd egyszer, akkor megoldható lenne a dolog úgy, hogy amennyi a tartozás összege, annyival kevesebb vételárat fizetnél ki a barátnődnek (mostani tulajnak), és ezt a szerződésben rögzítenétek is, Te pedig kifizetnéd az összes tartozást ennek fejében és visszakapcsolnák a szolgáltatásokat, valamint lenne egy házad. De ha vissza kell adni utána a házat papíron, akkor ennek semmi értelme nincs, sőt... magaddal szúrnál ki.


Én is inkább azt ajánlom, hogy hiába lenne szép a dolog, ha nem működik, így inkább lépj le, mielőtt teljesen csőbe húzod magad:)

2013. jan. 29. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!