Tudnátok linkelni oldalt vagy képet arról, hogyan kell könyvelnem a bevételeimet, kiadásaimat?
erre recept nincs nyilvántartásaidat nem ártana szakemberre bízni az adószámos magánszemélységben van egy csomo érdekesség.
Van egy szakkönyv is róla
Könyvelned nem kell, csak nyilvántartani. A könyvelés igazi értelemben egy kicsit más tészta.
Vezetsz egy "kockás" füzetet a bevételeidről havi bontásban úgy, hogy a kiállított nyugták, számlák alapján be tudd azonosítani a sorokat, valamint úgyanígy teszel a nevedre kiállított számláiddal is, valamint a többi kiadásoddal, amit a bevételeiddel szemben költségként majd el akarsz és jogosult is vagy elszámolni.
Mivel adószámos magánszemélynek negyedévente van adóelőleg fizetési kötelezettsége, ezért elég negyedévente csinálnod egy összesen sort, de megteheted havonta is, hogy tudd hogyan állsz anyagilag.
Bevallani nem kell semmit negyedévente, ugyanúgy év végi adóbevallást kell készítened, mint a sima magánszemélynek.
Negyedévente a bevételeid és kiadásaid/költségeid (amiket bizonylattal igazolni tudsz) különbözeteként meghatározod az adóköteles jövedelmed, majd kiszámolod rá a 16 % adót. Ezt az összeget befizeted csekken, vagy átutalással az adóhatóságnak az adószámodra hivatkozással a negyedévet követő hó 12-ig.
A bizonylatokat megőrződ, majd év végén csinálsz egy éves zárást. Az egész évi összegek alapján ismét meghatározod a bevételeket, kiadásokat, majd az adóköteles jövedelmed és annak végleges adóját. Ezt írod be az adóbevallásba, majd megnézed, hogy a véglegesre kiszámolt adód és a negyedévente befizetett adóelőlegeknél van-e különbözet. Ha van, akkor azt rendezed úgy, hogy vagy még befizetsz adót, vagy visszaigényelsz az adóból.
Az általam fennt leírtak akkor igazak, ha nem kifizetőtől részesülsz valamilyen jövedelemben.
Mert ha attól részesülsz, akkor Ő köteles a Neked juttatott összegből már adóelőlege levonni, és kicsit bonyolultabb a dolog többi része is.
De ha ilyenről nincs szó, akkor az előbb leírtak alapján nyugodtan vezetheted a nyilvántartást, nem köt bele senki.
Persze nem árt ismerni az önálló tevékenységből származó jövedelem adózásának a többi részét sem, hátha év közben érint belőle valami.
Nagyon jó, amit az előző válaszoló 2 nekifutásban írt neked. Még egy kis apróság:
a füzeted oldalait szines filccel sorszámozd be. Ha egy oldal betelt, az összegeket függőlegesben add össze, elébe írd oda, hogy: átvitel = x Ft.
A következő oldal első sorába írd, hogy: áthozat = X Ft. Vagyis akkor a folyamatosságot mindenkorra biztosítottad, nincs az az ellenőr, aki ezek után bele tudna kötni. Természetesen, mindezeket, ill. minden sort tintával írsz!
nagyon szépen köszönöm, nagyon hasznos volt!
Még egy kérdés! mikor vannak a negyedévek?
HA majd elkészítem és linkelek képet, megnézitek, hogy jó-e?
Mondd kedves kérdező, hány éves vagy, hogy azt kérdezed mikor vannak negyedévek?
I. n. év = jan-febr-márc
II. = ápr-máj-jun
III.= júl-aug-szept
IV. = okt-nov.dec.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!