KELL-E TELEKADÓ-t fizetnünk? Van egy területünk (örököltük) 3,6m*160m-es kb.600m2. Régen szőlő műv. ágba tartozott, de néhány éve kivett beépítetlen területté nyilvánították. Sok ilyen szalagtelek van azon a részen. Folyt. Köv.
Visszamenőlegesen nem vethet ki.
Maximun eddig is volt nálatok ilyen adó, csak nem tudtál róla és nem fizetted. Ebben az esetben visszamenőlegesen 5 évre követelheti.
Melyik településről van szó? (meg tudom mondani, hogy ott milyen adók vannak és mióta)
Köszönöm. Tudom, hogy van nálunk telekadó. Már több éve, mert másik telekre fizetünk. De az rendezett telek.
Ezzel az a problémám, hogy méretileg és alakilag sem használható semmire. Rendezetlen, mert -állítólag - területrendezési terv van rá, de nincsenek kimérve a részek és nincsen újra osztva sem. Van még, ahol szőlőként funkcionál.
Olyan szinten vannak szétosztva, hogy mindenkinek valahány sor szőlője volt. Régen volt egy nagy szőlőültetvény és azt sorokra bontva osztották szét kb. 100 éve. Nekünk pl. 5 sor szőlő, amit minden évben ellopnak.
Lehet érteni, hogy miért teszem fel a kérdést?
Egy kiparcellázott telek esetén egyetértek, de egy olyan helyen, ahol még építési engedélyt sem lehet szerezni, mert nincsen újraparcellázva nem igazán tartom jogosnak, hogy kivetik.
A másik meg, hogy van a terület mellett egy tsz telep. Benne malachizlaldával (ami büdös), terményszárítóval (ami egész nyáron és ősszel hangosan búg). Szóval teljesen ideális körülmény arra, hogy az ember egyszer ide építsen.
"Lehet érteni, hogy miért teszem fel a kérdést?"
Nem akarsz telekadót fizetni, mert szerinted használhatatlan a telek.
A törvény viszont ezt mondja:
"Az adókötelezettség
17. §52 Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő telek."
Az adó alanya
18. § Az adó alanya (3. §) az, aki az év első napján a telek tulajdonosa. Ingatlannyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog, illetőleg több tulajdonos esetén a 12. §-ban foglaltak az irányadók."
Szó sincs róla, hogy beépíthető, vagy rendezett teleknek kell lennie az adóztatáshoz.
Ha osztatlan közös tulajdonban van, bármelyik tulajdonos kezdeményezheti a közös tulajdon megszüntetését, a telek kimérését.
Az pedig, hogy mi van a közelében, adóztatás szempontjából szintén lényegtelen.
Az, hogy régen milyen művelési ágba tartozott, lényegtelen. Az a meghatározó, hogy az adóztatás időpontjában a földhivatal hogy tartja nyilván.
Az önkormányzat azt látja, hogy van egy telek, ami a törvény és az önkormányzat döntése alapján adóztatható, viszont senki nem fizet(ett) rá adót; ezért kivetik rá a megengedett elévülési határidőn belül.
Rendben!
Nem a nem fizetés a problémám, hanem az, hogy ha én ott szeretnék valamit csinálni, nincsen rendezve. Pl. Vennék hozzá még egy darab földet, pl. a szomszédét és kiméretném, nem lehetne rá építkeznem, mert ilyen paraméterű telkekre nem adnak építési engedélyt sem.
Több száz tulajdonos van azon a részen, ahol újra kellene osztani az egész területet, hogy lehessen valamire használni.
És úgy gondolom, hogy addig, amíg semmire nem tudom felhasználni, ne kérjenek tőlem adót.
Nem én kértem a szőlőből való átminősítést, hanem a Ph.
De az utána következő lépések elmaradtak, mert a rendezésre nincsen az önkormányzatnak pénze.
Budajenő telekadójánál találtam egy ilyen kitételt:
Adókedvezmény a telekadó 50%-ára:
"a telkén, annak mérete, alakja miatt a minimális követelményeknek megfelelő épület sem helyezhető el"
Mennyire jellemző ez? Minden önkormányzatra kötelező vagy csak választható?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!