Egyéni vállalkozóként másik vállalkozótól vásárolnék eladásra. Áfa?
Egy üzletben annyiért vásárolsz, amennyiért ők azt árulják. Amennyiben a pénztárnál szólsz, hogy te "ÁFÁ-s számlát" kérsz, akkor kp. fizetéses számlát fognak a kezedbe adni és nem nyugtát. Hogy annak a számlának valójában lesz-e ÁFA-tartalma, attól függ, hogy az eladó belépett-e ÁFA-körbe. Ha alanyi mentes (adószáma visszafelé számítva a 3. szám "1"-es), az esetben te hiába vagy az ÁFÁ-nak alanya, nem igényelhetsz a számlája után vissza semmit.
Ha az eladó az ÁFÁ-nak alanya, (az adószámából visszafelé számolva a harmadik = 2-es, vagy 3-as) és te is alanya vagy az ÁFÁ-nak, akkor visszaigényelheted a számlából az ÁFA összeget.
Ha az eladó az ÁFÁ-nak alanya, de te az alanyi mentességet választottad, akkor hiába van a számlának ÁFA-tartalma, nem tudsz visszaigényelni semmit, mert aki alanyi mentes, az nem küld be ÁFA-bevallást.
Gondolom, ezeket azért a könyvelőd tudja, nem kell ezekkel neked foglalkozni ilyen alapossággal.
Köszönöm!
Egyelőre könyvelő nélkül gondolom át a kérdést, hogy megvalósítható-e. Részemről alanyi adómentes, de az eladó cégről nem tudom, köszönöm a részletes leírást! :)
Ha alanyi mentes vagy, akkor az áfa neked teljesen irreleváns. Amikor eladsz nem számíthatsz fel áfát (persze a kapott számlában lehet áfa).
Az alanyi mentesség határa évi nettó 4 millió forint. Tehát ha az eladásod meghaladja a négy milliót, akkor azzal a számlával amellyel átléped, azt már áfásan kell kiállítanod és változás bejelentést kell tenned a NAV-nak erről 15 napon belül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!