Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egyéni vállalkozóként másik...

Egyéni vállalkozóként másik vállalkozótól vásárolnék eladásra. Áfa?

Figyelt kérdés
Egyéni vállalkozóként másik vállalkozónál (üzletben, boltban) vásárolnék nagyobb mennyiségben árucikket, amelyre szüksége lenne az én vevőimnek. Egyáltalán megvehetem továbbadási céllal "boltban", vagy nem? Ilyenkor áfával veszem és úgy is adom, vagy áfa nélkül kell hogy vegyem, de úgy adjam? Boltban tud nekem Áfa nélkül eladni, ha nem nagyker? Nem nagyon látok tisztán.

2012. jún. 21. 13:38
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy üzletben annyiért vásárolsz, amennyiért ők azt árulják. Amennyiben a pénztárnál szólsz, hogy te "ÁFÁ-s számlát" kérsz, akkor kp. fizetéses számlát fognak a kezedbe adni és nem nyugtát. Hogy annak a számlának valójában lesz-e ÁFA-tartalma, attól függ, hogy az eladó belépett-e ÁFA-körbe. Ha alanyi mentes (adószáma visszafelé számítva a 3. szám "1"-es), az esetben te hiába vagy az ÁFÁ-nak alanya, nem igényelhetsz a számlája után vissza semmit.


Ha az eladó az ÁFÁ-nak alanya, (az adószámából visszafelé számolva a harmadik = 2-es, vagy 3-as) és te is alanya vagy az ÁFÁ-nak, akkor visszaigényelheted a számlából az ÁFA összeget.

Ha az eladó az ÁFÁ-nak alanya, de te az alanyi mentességet választottad, akkor hiába van a számlának ÁFA-tartalma, nem tudsz visszaigényelni semmit, mert aki alanyi mentes, az nem küld be ÁFA-bevallást.


Gondolom, ezeket azért a könyvelőd tudja, nem kell ezekkel neked foglalkozni ilyen alapossággal.

2012. jún. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Egyelőre könyvelő nélkül gondolom át a kérdést, hogy megvalósítható-e. Részemről alanyi adómentes, de az eladó cégről nem tudom, köszönöm a részletes leírást! :)

2012. jún. 21. 14:18
 3/5 anonim válasza:

Ha alanyi mentes vagy, akkor az áfa neked teljesen irreleváns. Amikor eladsz nem számíthatsz fel áfát (persze a kapott számlában lehet áfa).

Az alanyi mentesség határa évi nettó 4 millió forint. Tehát ha az eladásod meghaladja a négy milliót, akkor azzal a számlával amellyel átléped, azt már áfásan kell kiállítanod és változás bejelentést kell tenned a NAV-nak erről 15 napon belül.

2012. jún. 21. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
miért fizeted a könyvelődet?
2012. jún. 22. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. jún. 23. 00:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!