Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha magunkhoz vesszük a párom...

Ha magunkhoz vesszük a párom előző kapcsolatából született gyerekét és így 3 gyerekünk lesz, milyen kedvezményekre, támogatásokra leszünk jogosultak?

Figyelt kérdés

Párom előző házasságából született gyereke anyukájával él, van egy testvére, meg nevelőapjának is van egy gyereke. De nincs annyi jövedelmük, hogy akárcsak a 2 gyerek után járó adókedvezményt kihasználják.

Ha a párom gyerekét nyártól apja nevelné, így 2 közös + 1 ő gyerekével nagycsaláddá válunk. A mi közös jövedelmünk jelentősen több, mint a gyerek anyjáéknál. Milyen családi adókedvezményt igényelhetünk és azt hogy oszthatjuk meg, illetve kinek és mennyi családi pótlék jár ezentúl? Fontos-e, hogy nem vagyunk összeházasodva?



2012. máj. 23. 11:28
 1/9 anonim ***** válasza:
Igen, fontos. Ha nem vagytok összeházasodva, akkor nem lehet összevonni a gyerekeket. Tehát nem kaptok 3 gyerekes családi kedvezményt, csak 2+1-et. Sőt, az idéntől úgy szigorodott, hogy az élettárs át sem veheti az élettársa gyerekére járó kedvezményt, csak a házastárs.
2012. máj. 23. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ez azért fura, hiszen a páromé mind a 3 gyerek... Neki miért ne járna a 3 gyerek után a kedvezmény? És ha pl. egyedül neveli őket??
2012. máj. 23. 17:05
 3/9 anonim ***** válasza:
Ja, bocs, akkor rosszul értettem. Ha mind a 3 az övé, akkor persze igényelheti a 3 gyerekes kedvezményt. De csak ő, te nem, ha nem vagytok összeházasodva.
2012. máj. 23. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Bocsánat, de az előző hozzászólót kiigazítanám.


Ha mind a 3 gyermek a párodé, és őket magához veszi (nem tudom, hogy van-e ennek valami hivatalos menete), akkor Ő 3 családosnak számít, tehát jogosult családi pótlékra, ha a háztartásában neveli őket. Ez által jogosult lesz családi kedvezményre is az adózásnál. Ha nem vagytok összeházasodva, akkor csak annyi a megkötés, hogy Te helyette ezt a családi kedvezményt a nem közös gyermekre tekintettel (hozott gyermek) év közben nem veheted igénybe az adóelőleg levonásánál, csak év végén az adóbevallásban és csak azzal a feltétellel, hogy ezen gyermekek után nem igényeltek egyedülállóknak járó magasabb összegű családi pótlékot.

Te év közben csak a 2 közös gyermek után vagy jogosult családi kedvezményre, mint 2 családos adózó, nem számolhatod be a családkategóriába a hozott gyermeket, hogy 3 családosnak számítsál. Az csak a párodnál lehetséges, mivel mind a három gyermeke vér szerinti.


Én úgy gondolom, hogy a Magyar Államkincstárnál kérje az apa az átvett gyermekek után is a családi pótlékot a saját nevére, ami nem egyedülállóknak járó magasabb összegű legyen, és akkor év közben Ő tud élni a 3 gyermek után járó családi kedvezménnyel. Év végén viszont megoszthatjátok egymás között az adóbevallásban ezt az összeget olyan arányban, amilyen arányban Nektek kedvezőbb.


Az élettárssal való megosztás lehetőségét a hozott gyermekre tekintettel is év végén az SZJA törvény 29/B. paragrafusa teszi lehetővé.

2012. máj. 24. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Akkor átformálom a saját szavaimra, hogy jól értelmezem-e:

1. írjuk át a családi pótlékot is az apa nevére, mind a 3 gyerekre (egyelőre a 2 közös gyerek után az én nevemen van, az 3. gyereké meg most még az anyukánál)

2. majd kérje az apa mind a 3 gyerekre az adójóváírást

3. és ha nem tudtuk az ő adójából felhasználni a teljes kedvezményt, akkor adóbevalláskor az én adómból visszakérhetjük a fennmaradót


Jól értem így?

2012. máj. 24. 12:34
 6/9 anonim ***** válasza:

Igen ez a felállás is jó, és a legegyszerűbb is.


Csak megjegyzem: Nem kell mind a 3 gyermek családi pótlékát az apa nevére íratni, a legfontosabb az után a gyermek után lenne, amelyik nem közös Veled. A közös gyermekek után úgyis jogosult családi pótlékra Ő is, és Te is. A nem közös (hozott) gyermeket kéne hivatalossá tenni, ezáltal igazolható, hogy a háztartásában neveli a másik két vér szerinti gyermekével együtt. Így Ő 3 gyermekes családapaként 3 gyermek után jogosult családi kedvezményre, míg Te a két közös gyermek után vagy jogosult kétgyermekes családanyaként. De mivel év végén az adóbevallásban a "hozott" gyermekre tekintettel is igénybe veheted a párod helyett a családi kedvezményt, amelyet Ő nem tud, vagy csak részben tud érvényesíteni (például alacsony hozzá az adóalapja, vagy nem lesz egyáltalán jövedelme).

Te év közben csak a két gyermekedre tekintettel kérheted a családi kedvezmény figyelembevételét, Ő viszont 3 gyermekre tekintettel kérheti a fentiek teljesülése esetén.


Egy példán levezetve ilyen esetre az év közbeni megosztást.


Egy hónapot nézzünk:


Anya jogosult két gyermek után havi 2 fő x 62.500,- Ft-ra = 125.000,- Ft (az apa által hozott gyermeket nem veheted figyelembe)

Apa jogosult három gyermek után havi 3 fő x 206.250,- Ft-ra = 618.750,- Ft.

Ha ebből a három gyermekből Te 1 közös gyermek után szeretnéd kérni év közben, akkor Te kérhetsz 62.500,- -ot havonként (mivel csak kétcsaládosnak számítasz), míg az apa a másik kettőre kaphat 412.500,- Ft-ot (2 x 206.250,-, mivel Ő háromcsaládosnak számít).


Év végén viszont az apa (csak egy hónapot nézek!) 3 gyermeke után összesen 618.750,- Ft-ra jogosult, míg Te a két gyermek után 125.000,- Ft-ra. Az apának annyi jövedelme volt, hogy a 3 gyermek után a 618.750,- Ft-ból csak 12 ezret tudott érvényesíteni. A fennmaradó részt ( 606.750,- Ft) Te is érvényesítheted helyette - itt már a hozott gyermek után járót is!- mivel az apa nem tudta azt megtenni. De év közben nem teheted meg, csak év végén a hozott gyermekre is!

Ilyen esetben nem számolsz külön még a 2 közös gyermekeddel a saját részed után, különben duplán van akkor a két közös gyerek figyelembe véve. Ebben, az apánál kihozott összegben benne van már a 2 közös gyerek is!


Tehát a családi kedvezményt összességében (családként) kell kezelni és végén. Év közben az adóelőleg levonásánál viszont az adózó személyére vonatkozóan kell meghatározni a jogosultság maximális havi összegét, mivel a hozott gyermekre tekintettel év közben nem érvényesítheti a kedvezményt a másik fél (tipikusan az élettárs, házastárs esetén nem lenne ilyen kutyulás).


Év végén viszont a CSALÁD (nem az adózó személy!) logikusan az adózóként kiszámított összegek közül a magasabbik kedvezménnyel tud élni, mert itt már engedi a hozott gyermek után is igénybe venni a másik félnél a kedvezményt.


Nem tudom, hogy érthető-e?

2012. máj. 25. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszi! Azt hiszem érthető :)

Bár nekünk marad az egyszerűbb út, mert az apa jövedelme elég nagy ahhoz, hogy nagyjából a teljes kedvezményt érvényesíteni tudja, ami meg hiányzik, azt utólag az enyémből pótolhatjuk.

Még a családi pótlék megosztást nem látom át teljesen, mert ugye más az egy gyerekre jutó összeg, ha egy gyerekre kérem, és más ha 3-ra. Ha elosztjuk őket 2:1 arányban, akkor gyerekenként a 3 a 2 vagy az 1 gyerekért járó összeget kapjuk ???

Csak kíváncsiságból kérdem, mert szerintem nem osztjuk meg, minek...? :)

2012. máj. 25. 16:23
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha ÉV KÖZBEN! a családi kedvezményt meg akarjátok osztani, akkor a következő szerint alakulna:


Apa jogosult havonta a 3 vér szerinti gyermekére tekintettel fejenként 206.250,- Ft-ra.

Anya jogosult havonta a 2 vér szerinti gyermekére tekintettel (hozott gyermeket nem vehet figyelembe az élettárs) fejenként 62.500,- Ft-ra.


Havonta érvényesíthető családi kedvezmény összege, ha az arány:


2 anya : 1 apa

Anya 2 fő x 62.500 = 125.000,-

Apa 1 fő x 206.250= 206.250,-


1 anya : 2 apa

Anya 1 fő x 62.500 = 62.500,-

Apa 2 fő x 206.250 = 412.410,-


3 apa

3 fő x 206.250 = 618.750,-


Ez van év közben. Jön az év vége, újraszámolunk:


Apa 3 fő x 206.250,- x 12 hónap = 7.425.000,-

Anya 2 fő x 62.500,- x 12 hónap = 1.500.000,-


A két összeget nem adjuk össze, hiszen az apa 3 főjében benne van a 2 közös gyermek összege is!


Vagyis év közben (mivel csak 2 közös gyermek van a háromból, ráadásul élettársa az apának, és nem házastársa), ezért a fenti két összeg különbségét nem engedte a rendelet az anyánál érvényesíteni/megosztani. Ez az összeg 5.925.000,- Ft.


Év végén viszont ezt is engedi az élettársnak (a hozott gyermekre kintettel is), ha a családnak úgy kedvezőbb adózás szempontjából, vagy a "főjogosult" (apa) azt csak részben, vagy egyáltalán nem tudja érvényesíteni a saját adóalapjával szemben.

Ha év végén megosztják az élettársak egymás között ezt a családi kedvezményt, akkor a bevallás családi kedvezmény összege a két adózónál összességében nem lehet több, mint 7.425.000,- Ft! Mert maximálisan erre jogosult a család, méghozzá az apa által.


Külön kell kezelni az év közben az adóelőlegek levonásánál figyelmebe veheti kedvezmény összegét az adózóknál, és külön kell kezelni az év végén ténylegesen és véglegesen igénybe vehető kedvezmény összegét.


Másképp már nem tudom leírni, remélem érhető voltam...

2012. máj. 29. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
kaki
2012. jún. 12. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!