Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Jól töltöttem ki a családi...

Jól töltöttem ki a családi adókedvezmény megosztását a 03 lapon?

Figyelt kérdés

Élettársakról van szó, két gyermek és egy magzat.

A magzat 2011.06.01-től 2011.12.31-ig

Megosztották egymás között az adóbevallását, mégpedig úgy, hogy az apa vérszerinti gyermek (1fő)+magzat után vette igénybe akedvezményt - elmondásuk szerint.

Az apáét csináltam, 03-lapon csak az 1 vérszerinti gyermek+a magzatot tüntettem fel. Közben az élettársát is feltüntettem, hogy megosztották egymás közt az adókedvezményt. (Mivel aztmondták Nekem, hogy a munkáltató intézkedett arról, hogy a 3 gyerek utáni kedvezmány úgy kerüljön érvényesítve, hogy mindketten jól járjanak).

Helyesen tüntettem-e fel az adatokat a 03-lapon?



2012. máj. 16. 08:35
 1/5 anonim ***** válasza:

A családi kedvezmény az egy olyan kedvezmény, amely a CSALÁDOT illetim, és segíti. Legyen az szó élettársakról, házastársakról, egyedülállókról. Az adóévre jogosan járó családi kedvezmény összegét a jogosultak az év végi bevallásban (is) megoszhtatják egymás között olyan arányban, ahogy nekik a legkedvezőbb.

Megosztani csak az arra az időszakra járó családi kedvezményt nem lehet a másik jogosulttal, amely időszakra a gyermek után egyedülállóság címén valaki magasabb összegű családi pótlékot kapott.

Ha ez nem így volt, akkor megosztható. Ezt jelezzük a 1153-03-as pótlapon azzal, hogy a másik jogosult nevét és adószámát is feltüntetjük, úgyanis a két bevallás összenézésével a 16. sorban feltüntetett összeg nem lehet több, mint amennyi családi kedvezményre a család az adóévben összesen jogosult. Erre azért van szükség. Kevesebb lehet, de több nem. Neked ehhez tudnod kellenem, hogy a másik jogosult az adóbevallásában mekkora összeget tüntetett fel ebben a sorban. Akkor tudod csak helyesen kitölteni az általad készített bevallást a másik jogosultnak.


Én nem mindig hagyatkoznék arra, hogy ki mit mond, inkább a szememmel szeretem látni, hátha mégsem úgy van.


Egyébként a családi kedvezményt nemcsak gyermekszám szerint lehet megosztani, hanem összegszerűen is!

2012. máj. 16. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kedves előző hozzászóló, ne haragudj, hogy ide írok, de úgy látom te értesz a témához.

Mint írod a családi adókedvezményt most adóbevalláskor is meg lehet osztani egymással. De az nem baj, hogy tavaly év elején a párom igényelte? Csak egy gyerekről van szó. Csak az a baj, hogy ő novemberben munkanélküli lett így decemberben elesett az egy havi összegtől. De ha most az adóbevallásban mi megosztanánk akkor én a decemberre járót vissza tudnám igényelni úgymond. Szerinted ez így működne? Várom válaszod.

2012. máj. 17. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ja és még annyit kérdeznék, hogyha van egy egyedülálló anyuka (közeli rokon), de őnála is az a helyzet hogy 7 hónapig dolgozott, addig kapta a családi adókedvezményt, viszont utána munkanélküli volt 5 hónapig, ő kapta is a munkanélküli járadékot erre az öt hónapra. Akkor így ha számolom neki volt elég bérjellegű jövedelme ahhoz, hogy tudná érvényesíteni a teljes évre járó egy gyerek után járó összeget, 750.000ft-ot. De hiába írom be neki az adóbevallásába, átírja, meg engedi a program, de nem változtat semmit. Ugyanúgy 0 a visszaigényelhető, fizetendő. Miért van ez? Az öt hónapra nem járna neki vissza úgymond a családi adókedvezmény, legalább így utólag, vagy hogyan kell ezt csinálni, hogy pénzéhez jusson. Vagy a munkanélküli járadék hónapjai nem számítanak? Pedig a gyerek akkor is volt és családi pótlék is járt rá.
2012. máj. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Közben olvasgattam és látom, hogy a munkanélküli járadék nem számít, abból nem vonnak adót. Legalábbis úgy nézem. De ha csak az éves bruttó natúr bérét nézem akkor is volt neki 645.000ft jövedelme. Abból kifért volna a családi adókedvezmény nem? Létezik, hogy adót nem vontak neki?
2012. máj. 17. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kedves második kérdező.


Ha nem ír be a program neki visszaigényelendő adóelőleget, akkor az azért lehet, mert vagy nem vontak tőle év közben adóelőleget (lehet, hogy éppen a családi adókedvezményt miatt), így nincs mit visszaigényelni, vagy mert forintra pontosan sikerült a kifizetőknek/munkáltatóknak levonni az adóelőleget, ami teljesen megegyezik az év végi adóbevallásban kihozott végleges adókötelezettségével.

Vagy még az lehetséges - ha az említett 5 hónapnyi, munkanélküli járadékkal fizetett időtartamra nem vette az adóbevallásban figyelembe a családi kedvezményt -, hogy az adójóváírás olyan mértékben csökkentette az adókötelezettséget, hogy szintén nincs általa rendezendő, vagy visszaigényelendő adója.

Ettől függetlenül jár a munkanélküli járadék időszakára is a családi kedvezményt, ha azokra a hónapokra családi pótlékra is jogosult volt.


Mivel számokat nem látok, ezért a fenti írásom csak tipp.


A családi kedvezményt nem úgy kell elképzelni, mint egy adóösszegből levonható valamit. A családi kedvezmény összege az adóalapot csökkenti, nem az adót. Persze logikusan, ha kevesebb az adóalapom, akkor az adókötelezettségem is csökken általa.


A Te esetedre pedig azt mondom. Nem estetek el a decemberitől sem, csak éppen december hónapban nem volt mód a havi összeg igénybevételére, mert nem volt ebben a hónapban a párodnak jövedelme. Ettől Ti még jogosultak vagytok a december hónapra járó családi kedvezményre is, ha abban a hónapban a gyermek után családi pótlékra jogosultak voltatok.


Az év közben, az adóelőlegnél érvényesített családi kedvezménytől függetlenül az év végi adóbevallásban teljesen másképpen és más összegben is lehet a két jogosult között érvényesíteni a családi kedvezményt, ha az a családnak (a két adózónak) úgy kedvezőbb. Pont ilyen, és hasonló esetekre van ez kitalálva, mint a Tieted.

A párod alatt nem tudom, hogy mit értesz (házastárs, élettárs), de a fenti első írásomban említett egyedülállóknak járó magasabb összegű családi pótlékra vonatkozó korlátozást figyelembe kell venni az év végi megosztáskor, ha volt nálatok ilyen.


Esetedben 1 gyermek figyelembevételével, aki után az év minden hónapjában kaptatok családi pótlékot - és az nem egyedülállóknak járó magasabb összegű volt! - 750.000,- Ft családi kedvezményre vagytok jogosultak. Ezt az év végi adóbevallásban olyan összegben tüntetitek fel a bevallás 16. sorában, amilyen összegben az Nektek kedvező. A számszaki összefüggés annyi, hogy ha megosztjátok egymás között (ha jogosultak vagytok rá), akkor a Te és a párod adóbevallásának 16. sorában szereplő összeg összeadva nem lehet több, mint 750.000,- Ft. Kevesebb lehet, de több nem!


Viszont, ha megosztjátok, arra figyelni kell, hogy az adójóváírást is figyelembe véve ne keletkezzen egyikőtöknél sem 10 ezer forintot meghaladó befizetési kötelezettség, mert az egy külön téma. Jól kell meghatározni a kedvezmény megosztását, hiszen lehet vele játszani szabadon.

És nem csak gyerekszám alapján lehet megosztani, hanem az összeg figyelembevételével is.

Például a 750 ezret úgy is meg lehet osztani, hogy Te 16.428,- Ft-ot, míg a párod 733.572,- Ft-ot érvényesít belőle. Attól függ kinek milyen összeg kedvező adózás szempontjából.


Remélem érthető voltam, próbáltam logikusan leírni, míg csapongtak a gondolataim.

2012. máj. 18. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!