Mennyi kiadás terheli majd a vállalkozót aki terhest felvesz (rokon), de ő dolgozni nem tud táppénzre megy? Szülésig és utána mennyibe kerül ez havonta a vállalkozónak?
Csak, hogy világosan lásd a helyzetet. Az OEP a következőket nézi majd:
- a munkába lépés megtörtént-e (avagy ténylegesen elkezdett-e dolgozni a munkavállaló)
- volt-e ilyen munkakörben alkalmazottja a belépést megelőzően a vállalkozásnak és a szülés után betöltik-e a munkakört
- a többi hasonló munkakörben régebb óta ott dolgozók béréhez viszonyítva mekkora a munkavállaló bére
- veszélyeztetett terhesség alatt jött-e létre a jogviszony
- a munkakört betöltheti-e a várandós kismama
- a munkáltató vezeti-e az előírt nyilvántartásokat, stb.
Ha ezek alapján átgondolod, nyilvánvaló, hogy kiderül.
Szerintem te is tudod a választ: nagyon durván be fogtok bukni vele.
Tegyük fel, hogy vállalkozó vagy, takarító céged van. Te felvennél egy veszélyeztetett terhes kismamát mondjuk napi 8 órában 196.000 Ft-os bruttóval (ha négy órában megkapod a minimálbért, akkor 8 órában ennyi lenne a béred) takarítani úgy, hogy tudod, egy percet sem fog dolgozni, mivel terhesen nem lehet vegyszerekkel kemény fizikai munkát végezni? Nyilván nem, ahogy az OEP ellenőrei sem vennének fel. Ez első ránézésre is minden kétséget kizáróan szívességi bejelentés.
Ha esetleg a minimálbér felének megfelelő bruttóval 46500 Ft-tal jelent be, akkor meg semmi értelme nincs az egésznek. Ebből ugyanis úgy számolják a tgyást, hogy veszik az összeg 70%-át és abból még levonják az szja-előleget. Ergó kb. 1500-2000 Ft-tal lenne több így a tgyás, mint a gyes. A gyed meg kevesebb is lenne a gyes összegénél.
De nincs is sok értelme!!!
Kevesebbe kerül simán fizetni maga után a tb-t. Utáni ha megszült már biztosított lesz!
Akkor lenne értelme felvenni, ha a fizetése kb. 200 ezer ft lenne, mert úgy akkor ha megvolt addig a tgyáshoz, gyedhez kellő biztosítási napja, akkor járna neki elég sok tgyás, gyed.
A thgy-ra való jogosultsághoz a szülést megelőző két éven belül 365 nap biztosítási jogviszony kell. Nem kell folyamatosnak lennie! Tehát, ha ez megvan, és a thgy-ra jogosultságkor biztosítási jogviszonya fennáll valahol, akkor jogosult az ellátásra. Ha nem szűnik meg a jogviszonya, akkor automatikusan jogosult lesz GYED-re is.
Hogy milyen összegre, az már más kérdés. Attól függ, hogy mikor szül, vagy mikor veszi igénybe az ellátást. Ugyanis a thgy. nem kizárólag a szülés időpontjától jár, hanem már előtte a szülés várható időpontja előtt 4 hétten igénybe lehet azt venni. Ahhoz viszonyítják az irányadó időszakot, amiből az ellátás összegét fogják kiszámolni. Tehát ezt előre megmondani nem lehet.
Az OEP meg úgyis tudni fogja, hogy mi a szitu. Sokan segítenek így a kismamáknak, hogy kapjanak valamilyen ellátást legalább. Eddig még senkinek nem harapták el a torkát. Az előírt feltételeket teljesítik, tehát nincs mibe belekötni. Ők is csak emberek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!