Hogy megy a Vaterán való árulás, adózás? Így szabályos? Többi lent!
Az igaz, hogy évi 600 Ezer forint alatt nem kell bevallást készíteni, és adózni sem? Ebben az esetben az üzletszerűséget sem vizsgálják?
Ha a bevétel több mint 600 ezer forint, akkor be kell vallani az adóbevalláskor, és kell adót is fizetni.
Az adóköteles jövedelem a bevétel 25 %-a. Ennek az adója 16 %. Ha ez az adóösszeg éves szinten nem éri el a 32 ezer forintot, akkor bevallást kell róla készíteni ugyan, de az adót nem kell megfizetni rá. Ha eléri, vagy meghaladja, akkor kell fizetni adót is.
Ez igaz?
Ha bevallom a bevételemet akkor szabályosan vateráztam, és nem büntethatnek meg? Ilyenkor megnézik, hogy miket adtam el, vagy nem?
Minden, amit leírtál igaz, egy kis kiigazítással.
Az üzletszerűség itt azért érdekes, mert ha üzletszerűnek minősül az értékesítés, akkor már nem a magánszemélykénti vagyonátruházásra vonatkozó szabályok szerint kell a bevételből a jövedelmet megállapítani, hanem az önálló tevékenységre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni rá.
Üzletszerűség szempontjából az adóhatóság vizsgálódhat, és ha ő úgy látja, hogy az állításoddal ellentétben üzletszerű volt az értékesítést, tehát gazdasági tevékenységnek számít, akkor más időszámítás indul.
Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.
A vaterázok nagy részére rá lehetne húzni ezt a dolgot, és szerintem az adóhatóság meg is fogja tenni.
A magánszemélykénti ingóságértékesítésnek az volt a lényege, hogy ne vacakoljanak az emberek papírokkal, eladta egypár régi dolgát évente, kétévente egyszer-egyszer némi haszonnal, vagy inkább haszon nélkül.
Ez adómentes volt. De sokan szépen visszaéltek, visszaélnek ezzel, és már üzletet csinálnak belőle. Na ezt akarja megállítani az adóhatóság, vagyis az adózatlan jövedelmeket akarja megfogni így.
Ezt megint csak köszönjük magunknak!
Köszönöm a választ! Nagyon hasznos volt! :)
Még lenne néhány kérdésem!
Ha 600 e forint alatti a bevételem, akkor nem vizsgálják az üzletszerűséget?
Akkor mi a teendő, ha meghaladja az éves 600 e Ft-ot a bevétel? Ha bevallom, és azt mondják, hogy üzletszerű akkor mennyit kell fizetnem?
Vagy hogy lehetne legálisan árulni üzletszerűen? (annak már utána kérdeztem, a vállalkozói kiváltása havi szinten rengeteg pénzbe kerülne, el is menne rá az összes bevételem, még elég sem lenne...).
Nem kérdezel könnyűeket. Ez még sokszor az adóhivatalnak is nehéz.
Ha a bevételed éves szinten 600 ezer alatt marad, akkor az SZJA törvény 58. §. (9) bekezdése alapján nem kell jövedelmet megállapítani. Mindegy milyen alapon végzed, a tevékenységtől független. Tehát logikusan nem kell bevallani sem, és adófizetési kötelezettség sincs utána.
Üzletszerűen tevékenységet csak akkor végezhetsz, ha van a tevékenységedre külön adószámod. Ez alól van egypár kivétel, például az ingatlanod bérbeadása. Ezt az adóhivataltól kell kérni egy formanyomtatványon. Vannak olyan tevékenységek, amelyekhez nem elég az adószám, vállalkozói engedély birtokában végezhető csak.
Tehát attól függ, hogy mit akarsz értékesíteni, vonatkozik-e rá valamilyen külön jogszabály, kereskedésnek minősül-e stb. Ezekre választ adni az adóhivatal tud.
Ha azt, amit Te árulni szeretnél olyan keretek között, ahogyan elképzelted lehet végezni simán egy rá megképzett adószámmal, akkor magánszemélyként az ebből származó jövedelmed önálló tevékenységből származó jövedelemként funkciónál és a rá irányadó szabályok szerint kell a jövedelmet megállapítani belőle. Tehát nem elkülönülten adózó jövedelem lesz, mint egy megunt dolgait néha-néha eladogató magánszemély esetén, hanem önálló tevékenységből származó jövedelem lesz. Ennek adózását az SZJA törvény VI. fejezete taglalja. Ilyen tevékenység például a saját lakás bérbeadása is. Az is ide tartozik, nem kell külön adószámot kérni rá, de nem elkülönülten adózó jövedelem, pont azért, mert üzletszerűnek minősül. Ezt például nem is lehet másnak bemagyarázni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!