Általam készített kézműves tárgyakat szeretnék árulni piacokon, vásárokon. Mit csináljak az adózás részével?
Ha árulsz valahol dolgokat, akkor a vevőknek köteles vagy számlát, de legalább nyugtát adni az árbevételről, egyébként egy hatósági ellenőrzés alkalmával nagyon megbüntetnek. Ahhoz, hogy ezt meg tudd tenni, ki kell váltanod a tevékenységedre egy adószámot az adóhatóságnál. Bemész, elmeséled, hogy mit szeretnél, és ők az alapján képeznek Neked egy adószámot. Annak birtokában tudsz venni a nyomtatványboltban számlatömböt, és nyugtatömböt is. A vásárlóknak ezeket töltögeted ki.
A nyugta és számlatömbökben lévő árbevétellel szemben elszámolhatod a tevékenységgel kapcsolatban szorosan felmerült költségeidet, amelyeket bizonylattal igazolni tudsz. Ezek a bizonylatok szintén számlák (nem nyugta!), amelyeket az anyagvásárlásaid során kérsz a boltban. Ezek lesznek a költségeid.
A bevétel és költség különbsége az adóköteles jövedelem. Ennek az adója 16 %. Ezt adóelőleg formájában minden negyedévet követő hó 12-ig be kell fizetni az adóhivatal számlájára. Az adószám igénylésekor kérsz/kapsz ehhez sárga csekket is. Amíg ez a fizetendő adóelőleg nem éri el a 10 ezer forintot, addig nem kell adóelőleget fizetni. Ezt minden negyedévben kiszámolod, és fizetsz. Év végén pedig ugyanúgy elkészíted az adóbevallásod, mint bárki más, és rendezed az adódat.
A bevétellel szemben nem csak a fenti (számlás) módon számolhatsz el költséget, hanem vélelmezett költséghányad alapján is. Ez azt jelenti, hogy nem gyűjtögeted a költségekről a számlát, hanem a bevételeddel szemben 10 % költséget számolsz el. Ezt akkor is megteheted, ha nincs is semmilyen költséged a kézműves tárgyak készítésével kapcsolatban. Így a bevételed 90 %-a lesz az adóköteles jövedelem, ami után 16 % adóelőleget kell fizetni.
A két költségelszámolási módot nem variálhatod év közben, el kell dönteni, hogy melyiket választod. Ha év közben a 10 %-osat választod, akkor az év végi adóbevallásban áttérhetsz a tételes (számlagyűjtögetős) költségelszámolási módra, ha az Neked kedvezőbb adózás szempontjából.
Viszont, ha év közben a tételest választottad, akkor év végén már nem térhetsz át a 10 % költséghányados elszámolási módra az év végi adóbevallásodban, még akkor sem, ha Neked az jobban megérte volna.
A fenti tevékenységből származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít adózás szempontjából, így a rá vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
Első:
A költségelszámolási mód kiválasztását hivatalosan jegyezni kell valahol az adózási év megkezdésekor?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!