Lakáseladás szerepeltetése az adóbevallásban. Ébren van még valaki, aki ért hozzá?
Nem számít cél szerinti felhasználásnak. Az idősek otthonában, fogyatékos személyek otthonában vagy más hasonló ápolási intézményben való elhelyezést jelent saját maga, élettársa, vagy közeli hozzátartozója részére.
Egy példán levezetve:
2008-ban a tulajdonodba került egy 5 milliós lakás. Megfizetted utána az illetéket, ami 100 ezer volt. Az ügyvédnek fizettél 50 ezer forint szerződéskötési díjat, amiről számlát is kértél a nevedre.
Ezt az ingatlant eladtad 2011-ben 6 millióért.
Az adóköteles jövedelem kiszámítása:
6.000.0000,- bevétel
- 5.000.000,- (megszerzésre fordított összeg, vételár)
- 100.000,- (visszterhes vagyonátruházási illeték)
- 50.000,- (ügyvédi díj)
= 850.000,- (a számított jövedelem)
A számított összeg 60 %-ka lesz az adóköteles jövedelem, mivel az adótörvény %-osan csökkenti a számított jövedelmet aszerint, hogy a vásárlástól számítottan melyik évben értékesítik az ingatlant. Ez alapján 5 éven túli értékesítés esetén adómentessé válik az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem. Mivel még nem telt el az 5 év, ezért a számított jövedelem 60 %-át kell adóköteles jövedelemnek tekinteni.
850.000,- Ft x 60 % = 510.000,- Ft. Ez után az adó mértéke: 16 %.
Adóbevallás 1153-04 pótlapon az 1. sorban.
Bevétel a 6 millió, költség az 5.150.000,-, jövedelem: az 510.000,- Ft. Adó pedig annak 16 %-a: 81.600,- Ft.
A fentiek arra vonatkoznak, ha nem lakásszerzési kedvezménnyel szerzett lakásodat adtad el 2011-ben.
Még megjegyzem: A kapott bevételből levonható az ingatlan megszerzésére fordított összeg, az azzal kapcsolatban kifizetett illeték, ügyvédi díj, valamint az értéknövelő beruházás értéke is. Értéknövelő beruházás viszont nem azt jelenti, hogy kifestettem a lakást, hanem például egy komfortfokozattal növeltem azt. Bevittem a vizet, vagy a vezetékes gázt, bővítettem egy szobával.
Ide tartozik még az állagmegóvás is, ha az eladást megelőző 24 hónapon belül történt, ez összegszerűen be van határolva úgy, hogy az eladási ár 5 %-át meghaladó mértékűnek kellett lennie. Például egy tetőcsere, mert beázott az ingatlan.
A levont kiadásokról, költségekről, megszerzésre fordított összegről számlával, bizonylattal, okirattal kell rendelkezni, egyébként nem vonhatóak le a bevételből.
(illeték-kivetési határozat, számla az ügyvédtől, értéknövelő beruházás számlái stb.).
Nagyon szépen köszönöm a részletes válaszodat.
Mivel drágábban vettem a lakást, mint amennyiért el tudtam adni 2 évvel később, így mínuszra jön ki a számított jövedelem. (A NAV gondolom nem akar nekem ezért fizetni, ezek szerint túl sok számolnivalóm nincs a továbbiakban. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!