Ennek a háznak mennyi lesz a vételi költsége?
Most akarunk venni egy 3 milliós házat. Ez lesz az első házunk, még eléggé tudatlanok vagyunk a vásárlás menetével.
Az ügy ott tart, hogy sikerült megegyeznünk az árról és hitelképesek is vagyunk. Milyen költségek fognak ezután jönni? És 3 milliónál ezeket hogyan lehet kiszámítani? Aki tud, már számokat is írhat, sokat segítene. Az elkövetkező hónapokban 30-30ezer Ft-unk marad, amit erre fordíthatunk, de részletfizetés gondolom nem minden esetben igényelhető, plusz kölcsönt erre nem szeretnénk felvenni. Illetve a másik kérdésem az lenne, hogy a tulajnak mennyi adót kell fizetnie a vételár után? Ez egy %-os adat lesz, vagy más is befolyásolja? A válaszokat előre is köszönöm!
Milyen költségekre gondolsz? A hitelhez kapcsolódóan, vagy a tulajdonszerzéssel kapcsolatban?
A hitelhez kapcsolódóan a hitelt adó bank tud információt adni, ez mindenkinél más-más.
A tulajdonszerzéssel kapcsolatban lesz még a vevő részére ügyvédi díj (ez általában a vételár 1-2 %-a szokott lenni - ügyvédfüggő dolog), majd az ingatlan szerzése után illetéket kell fizetni.
Az illeték mértéke lakás/lakóház esetén a forgalmi értéket véve alapul (nem feltétlenül ugyanaz az összeg, mint a vételár!): 4 millió forintig 2 %, fölötti részre pedig 4 %. A forgalmi értéket tulajdoni hányad arányában kell figyelembe venni!
Első lakáshoz jutó, 35. életévét be nem töltöttnek 12 havi részletfizetési lehetőséget lehet biztosítani a kérésére.
Az eladónak keletkezhet az eladásból adóköteles jövedelme, ha a tulajdonába kerülést követő 5 éven belül adja el. Ha utána, akkor már adómentes nála ez az eladás.
Ha keletkezik adókötelezettsége, az adó alapja attól is függ, hogy mennyiért jutott hozzá, mennyiért adta el, és a szerzést követő melyik évben. Dátumok, számok nélkül pontos adatot nem lehet mondani. Az SZJA mértéke egyébként 16 %.
Köszönöm az információkat, kedves válaszadó!
Tehát, ha ezt a házat többre becsülik föl, akkor az illeték is több lesz? Azért gondolom, mert szerintem sokkal többet ér, mint 3 millió. Majd meglátjuk. és ugye, akkor ebben lehet részletfizetést kérni. És akkor, ha jól értelmeztem, más tényezők is befolyásolják a tulaj adókötelezettségét. Mert úgy egyeztünk meg, hogy az önerő miatt többet írunk majd az adásvételire és így hitelezi a bank a 3 milliót. Viszont a 800000 után nekünk kellene kifizetni az adóját a tulajnak, ő csak a 3 millió után fizeti ki. És nem tudom, ez az összeg nekünk mennyi lesz, még hozzávetőlegesen sem. Köszönöm a segítséged!
Ha jól értelmezem, akkor 3.800.000,- Ft lesz az adásvételi szerződésen.
Az eladó adófizetési kötelezettségét úgy tudjátok kiszámolni tisztességesen, - ha már tudjátok azt is, hogy mennyiért vásárolta annak idején (szerzéskori értéke) - hogy kiszámoljátok azt, hogy csak a 3 millió után hogyan alakul az adófizetési kötelezettsége, valamint kiszámoljátok külön, hogy a 3.800.000,- Ft esetén hogyan alakul az adófizetési kötelezettsége. A kettő különbözete lesz a Ti fizetendő részetek ebből az adóból.
Legrosszabb esetben is több nem lehet 128.000 Ft-nál, mivel az adó mértéke 16 %, és a 800 ezer forint 16 %-ka a 128 ezer. Ennél csak kevesebb lehet, de több nem.
Szép kis tulaj.
Ha megkérdezte és ezt mondták, akkor biztosan úgy van. Mivel én nem tudom, hogy melyik évben került a tulaj birtokába az ingatlan és mennyiért, ezért nem tudok pontos számokat mondani én sem. Ahhoz ezeket tudni kell.
Továbbá:
- Fát kivágni csak engedéllyel lehet, még a saját telkünkön is! Még akkor is, ha mi ültettük. Ezt sokan nem tudják, talán erre lehetne hivatkozni, hogy ne vágja mégse ki azt a diófát.
- A konvektorokat ne sajnáld, az egy egészségtelen (veszélyes) dolog, új építésű házaknál már nem is engedélyezik a felszerelését.
Viszont, mivel a konvektor jelenti a ház egyik komfortfokozatát, ezért ne hagyjátok szó nélkül a dolgot.
Vagy harcoljátok ki, hogy maradjanak, vagy adjon árengedményt, hiszen a megállapodás az eredetileg megtekintet állapotra vonatkozott ár szempontjából is.
Az a 80 ezer körüli fizetnivaló adó még csak nem is fedezi azt a "kárt", ami benneteket ér az által, hogy elviszi a fűtési lehetőséget, és kivágja a fát.
Ne legyetek "birkák" (bocsi!), határozott fellépés kell, és akár azt is közölni a tulajjal, hogy elálltok a vételi szándékotoktól, ha nem az eredeti egyezséghez tartja magát.
A szituációt nem ismerem, tehát nem tudom helyettetek eldönteni, hogy mit lehet bevetni a cél érdekében, amivel nyerésre állnátok.
Egy biztos: A női megérzésre hallgatni kell!
Valamint: Ha a tulaj ilyen módon reagál dolgokra, akkor nem lesz később gond a pénzügyi rendezéssel, amiről nem lesz semmilyen írott papírotok? Egyáltalán biztosan megbízható ez az illető? Szavahihető?
Ingatlanokkal dolgoztam évekig, de ez a történet kicsit zavaros nekem.
1. Konvektort NEM vihet el, ugyanis az a ház részét képezi, ezért felszerelt állapotában ingatlannak minősül. Ha csak dobozban a falhoz van támasztva, akkor ingóság, ami külön megegyezés tárgyát képezi.
2. Nem értem, hogy a tulajnak milyen pluszpénzt kellene még kifizetni, illetve milyen adóját kellene nektek fizetnetek? Mert ilyen nincs.
Van a vevő részéről illeték, aminek a mértékét leírták előttem. Valamint az ügyvédi költség.
Az eladó részéről van az adó, amihez a vevőnek semmi köze. Ennyi erővel a vevő is kérhetné, hogy az eladó fizesse az illetékét.
Kérdező, írd le egy kicsit átláthatóbban a kérdéses pontokat és akkor jobban tudok segíteni.
Köszönöm a sok segítő választ! Sokat gondolkodtam, és azt eszeltem ki, hogy nem érdemes itt egyezkedni fáról, konvektorról. Egyszerűen választás elé állítom. Ha adja a házat a megbeszélt 3 millióért, de úgy, olyan állapotban, fával, konvektorral, ahogy van, (a bútorokat elviheti, mert rozogák, nekem van saját) akkor oké, mehet a dolog, ha nem, mert neki ez kell az kell, akkor hagyjuk a fenébe.
Szerintem csak így lehetne megfogni. Adja vagy nem. Ha nem, elég hülye lesz, mert 6 éve üres a ház, a férje elszólta magát, hogy nem nagyon van rá vevő. Ott fog tönkremenni, szétlopják. Ennél nem tudok jobbat.
Az az adó, amit a tulajnak kell fizetnünk, az az, hogy az önerőt (900000Ft) nem a banknak kell fizetni, hanem a tulajnak, úgy, hogy az adásvételire ráírjuk pluszba ezt az összeget és így fogja a 3 milliót hitelezni a bank. Önerőt nem kell gyakorlatilag a tulajnak odaadni, ebben így egyeztünk meg, viszont ennek a 900000-nek az adóját nekünk kell odaadnunk a tulajnak, mert általunk keletkezik így plusz adója a 3 millión kívül.
Én a helyetekben kikérném az illetékes földhivataltól a tulajdoni lapot. Azon meg megnézném, hogy a jelenlegi tulajnak mikor jutott a birtokába az ingatlan. Ugyanis minden évben csökken az adóalap, 5 év után meg nincs.
Ha 6 éve üresen áll és azóta ő a tulajdonos, akkor át vagytok bacarintva, ugyenis NINCS adófizetési kötelezettsége.
A 3 millió se jön ki, mert azt írod, hogy az önerőnek 30% kell.
3,9 millió 30%-ka 1.700.000 Ft. Nem 900.000.
Szóval végképp nem értem a dolgot, valamit itt félreszámoltatok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!