Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adóbevallásában családi...

Adóbevallásában családi kedvezmény érvényesítését hogy lehet megosztani?

Figyelt kérdés
Két gyerekre 1,5 mill az adóalap csökkentő összeg. A férjem 1,524 mill. Után adózik ,én 985 (ezek szuperbruttó összegek)ezer után. Mekkora összeget lehet beírni a 16. Sorba? Mi alapján kell? Vagy lehet úgy,hogy pl. 1 mill. A férjemnél 500 ezer nálam? Hú de nem világos.
2012. márc. 21. 13:56
 1/5 anonim ***** válasza:

Olyan arányban osztod meg, ahogy Nektek kedvezőbb. Lehet úgy is, hogy Te csak 13.526 Ft-ot, míg a férjed 1.486.474,- Ft-ot vesz figyelembe.

Mivel 2011-ben még volt adójóváírás, ezért érdemes számolgatni, hogy a családi kedvezmény megosztása milyen arányban a legkedvezőbb kettőtök között, hogy mind a két kedvezményt maximálisan ki tudjátok használni, és minél kevesebb összegű adókötelezettség jöjjön ki, lehetőleg 0 Ft.

Mivel az adójóváírást nem tudom a kettőtök esetén, ezért számszerűen nem tudok segíteni. Hány hónapra vagytok jogosultak fejenként adójóváírásra, és mennyi volt az év közben levont adóelőleg összege külön-külön? Van más is, ami befolyásolhatja az adóalapot?

2012. márc. 22. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. A férjem is és én is 12-12 hó adójóváírásra voltunk jogosultak,amit havonta meg is kaptunk. A férjem így 98640 ft adót fizetett be,én pedig 12386 ft-ot.
2012. márc. 22. 07:47
 3/5 A kérdező kommentje:
Más adóalapot csökkentő tényező nincs ezen kívül. Köszönöm ha írsz választ. :-)
2012. márc. 22. 07:49
 4/5 anonim ***** válasza:

Rendben. A számokból is látszik, hogy egyiktőtök sem kérte év közben a családi kedvezményt. Ennek a kedvezménynek a teljes kihasználása után nem tudjátok az adójóváírást teljes egészében érvényesíteni, mert ahhoz kevés a szuperbruttó béretek. Ez nem probléma, hiszen mindkettőtöknél visszajön a teljes befizetett adóelőleg összege a családi kedvezménynek köszönhetően.


A Te részedről minimum 77.500 Ft összegű családi kedvezményt kell figyelembe venni ahhoz, hogy 0 Ft-ra jöjjön ki az adókötelezettséged. Ennél vehetsz többet is figyelembe, de kevesebbet semmi képpen sem.

Legyen mondjuk az arány az, hogy Te kérsz 80 ezret, a férjed pedig a fennmaradó 1.420 ezret. A 985.000 szuperbruttóból levonva a családi kedvezmény 80.000 Ft-os részét, az adóköteles jövedelmed 905.000 Ft lesz. Ennek az adója: 144.800 Ft. Ebből lejön a 12 hónapra maximálisan adható 12 hó x 12.100 Ft = 145.200 Ft (vagyis csak 144.800,-) adójóváírás, így adókötelezettséged nem lesz, tehát a befizetett adóelőleg visszajön.

A férjednél az 1.524.000 forint szuperbruttóból lejön a családi kedvezmény összege (1.420.000 Ft), így lesz adóalapja: 104.000,- Ft. Ennek adója: 16.640,- Ft. Ebből neki is lejön a 145.200 Ft adójóváírás (ebben az esetben csak 16.640,- Ft), és így 0 Ft-ra jön ki az adókötelezettséget 2011. évre. Neki is visszajön a befizetett adóelőlegek összege.

Tehát feleség bevallás 1153-A lapjának 16. sor "d" oszlopába 80.000 Ft, míg férj ugyanezen oszlopába 1.420.000,- Ft. Az adólevezetés folytán aztán a többi szám már adja magát.

Mivel megosztjátok a családi kedvezményt egymás között, ezért a bevallás 1153-03 lapját is ki kell tölteni mindkettőtöknek, feltüntetve a két gyermek adatait, valamint ennek a táblának a (B) részénél beírni a házastárs adóazonosító jelét, valamint a nevét.

Az adóhatóság ez alapján összefuttatja a két bevallást, hogy családi kedvezmény szempontjából nem vettetek-e figyelembe ketten együtt többet a két gyermek után, mint ami a családot megillette volna 2011. évben. A két bevallást összeadva maximum 1.500.000 Ft lehet a 16. sor "d" oszlopaiban. Kevesebb lehet, de több nem!

Remélem, érthető voltam.

2012. márc. 23. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a levezetést. Tökéletesen érthető volt! :) Már meg is csináltam a bevallást! Szép napot!
2012. márc. 23. 11:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!