Egyéni vállalkozóként milyen adók terhelhetnek még a vállalkozói jövedelemadó mellet, ami ha jól tudom 16%-a a jövedelemnek?
Ha jól tudom iparűzési adó terhel.
a többit nem tudom, mert nem vagyok vállalkozó, de gyanús, hogy egészségbiztosítási járulék, nyugdíjbiztosítási járulék is fizetendő.
és nem mindegy, hogy áfa körös leszel, vagy nem.
szerintem legalább a 30 %-át leadózod a jövedelemnek. és akkor még a bekerülési költségek is ott vannak (bérleti díj, szerszám, rezsi stb. tevkenységtől függően).
biztos lesz, aki okosabbat ír.
Ha egyéni vállalkozó vagy tegyük fel hogy főállású, akkor havonta kötelezően fizetned kell magad után a járulékokat (29%) amit ha dolgoznál a munkáltató fizetne utánnad, valamint adóelőleget is, az iparűzési adó változó, hogy hol mennyi, adott városra/falura jellemző, mert az önkormányzat határozza meg. A 16% igaz, de az úgy megy, mint a magánszemélyeknél, hogy éves bevallást kell készítened és az össz jövedelmed 16%, de mivel fizetsz adóelőleget, nem biztos, hogy kell évvégén is fizetned, ezt nem lehet tudni, pláne, hogy ugye vannak adókedvezmények is. Aztán ugye ott az áfa is, a vállalkozás bevételétől függően lehetsz havi, negyedéves vagy éves bevalló és persz lesz fieztendő emg levonható áfád is ennek függvényében fizetsz vagy kapsz vissza a bevallások esedékességekor. De persze lehet alanyi mentes áfás is, akkor nem kell fizetned de nem is vonhatsz le.
De ha úgy leszel egyéni vállalkozó, hogy mellette van munkahelyed, akkor borul az egész fent leírt dolog. Inkább konzultálj egy könyvelővel, hogy a te szitudban mit lenne érdemes, mit akarsz csinálni stb.
Ha "főállású" egyéni vállalkozóként havonta 100e Ft jövedelemkivéted van, akkor azután fizetsz 29% TB járulékot (ami nyudíj-és eb. járulékból áll össze, ezt ha dolgoznál a munkáltatód fizetné). Fizetsz ezen felül 6% egészségbizt. járulékot és 9,5% nyugdíj/magánny.járulékot. Vállalkozói járulékod is van, ami 4%-ot tesz ki. Fizetsz szja előleget, ami ebben az esetben 18%. Havonta 1950,-Ft egészségügyi hozzájárulást is fizetsz (napi 65,- Ft)
Ha év végén nyereséged van, akkor a nyereség 16%-a a vállalkozói nyereségadó, valamint 4% vállalkozói különadó terheli. Ami megmarad ezek levonása után az az osztalékalap, annak a 25%-át be kell fizetned osztalékadóként, valamint 14%-át egészségügyi hozzájárulásként.
Ha van még kérdés, írj privin.
még az előző vagyok:
az iparűzési adót ne keverd, az nem a kivéttől és a nyereségtől függ. Számítási módja: éves nettó árbevétel-anyagköltség, eladott áru beszerzési értéke, alvállalkozói díj, mínusz még, ahol kedvezmények vannak,ez városonként, községenként eltérő lehet. Az adó többnyire az adóalap 2%-a, de ez általános, van ahol ez is eltér pár tized százalékkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!