Hogy adózik egy adószámos magánszemély?
Milyen tevékenységről lenne szó? Ingatlan bérbeadás, ingóság értékesítés?
Ha negyedévente kell fizetni adóelőleget, akkor valószínűleg ingatlan bérbeadásról van szó.
Írd meg légyszi, hogy jól gondolom-e, hogy ne kelljen adott esetben feleslegesen gépelnem egy csomó információt!
Köszi.
Bocsi, hogy eddig nem jelentkeztem, de el voltam "havazva".
Az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell adóznod.
Dióhéjban annyi, hogy van egy bevételed, abból levonhatod a tevékenységedhez szorosan kötödő költségeidet. Ezeket számlával kell tudni igazolnod (kivétel alább!), egyébként nem számolhatod el a bevételeiddel szemben. A kettő különbözete adja (ha pozitív) az adóköteles jövedelmet.
Három varia szerint számolhatod ki ezt az adóköteles jövedelmet.
1. A bevételed teljes egészét a jövedelmednek tekinted (ez az, amelyiket nem használja senki)
2. A bevételed 90 %-át tekinted jövedelemnek (10 %-a pedig a költség). Ilyen esetben nem kell a költségszámlákat gyűjtögetned, ez egyfajta vélelmezett költségelszámolási mód. Még az sem baj, ha nincs is 10 % költséged rajta.
3. Tételes költségelszámolás módszere.
Ebben az esetben a bevételeddel szemben a személyi jövedelemadó törvény 3. mellékletének rendelkezései szerint elismert és igazolt (számla!) költségeket számolhatod el. A kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelem.
A kapott jövedelmet szuperbruttósítod (felszorzod 127 %-kal) és az lesz az adóalapod. Ennek adója 16 %.
Vannak kötelező nyilvántartások (bevételi és költségnyilvántartások) is, amelyeket az adóhivatal ellenőrzés esetén elkér (5. sz. melléklet). Legtöbbet meg lehet venni nyomtatványboltokban is, de ami nem kötelező jellegű, azokat saját szerkesztésű, kockás papíron is lehet vezetni.
Vezeted ezeket a nyilvántartásokat, amiből aztán negyedévente meg tudod állapítani a bevételeid, az azokkal szemben elszámolható költségeid, és a kettő különbözete alapján kiszámolod az adóelőleg-fizetési kötelezettséged, amit a negyedévet követő hó 12-ig rendezel az adóhivatal felé. Év végén ugyanúgy készítesz bevallást, mint bárki más, és - ha van - akkor szintén rendezed az adókülönbözetet.
El kell döntened, hogy melyik varia szerint számítod ki a jövedelmed év közben az adóelőlegekhez. Akkor csak aszerint számolhatsz. Év végén viszont újra eldöntheted, hogy melyik varia szerint számolva kedvezőbb Neked az adózás.
Válthatsz költségelszámolási módot, de csak akkor, ha a 10 %-os költségelszámolási módot alkalmaztad év közben, de Neked kedvezőbb a tételes elszámolási mód. Ilyenkor a bevallásod a tételes szerint készíted el, és rendezed a végleges adódat.
Viszont, ha év közben a tételessel számoltad a jövedelmed, akkor év végén már nem választhatod a 10 % költséghányados elszámolási módot, hiába lenne az számodra kedvezőbb.
Ennyi megkötés van.
Később folytatom az EHO-val.
Az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítását, adózását a személyi jövedelemadó törvény VI. fejezete taglalja. (16-23 §.) Ebben hivatkozik vele kapcsolatban egyéb paragrafusokra is. Másképp nem megy sajnos, csak úgy, ha legalább egyszer átrágod magad rajta.
és milyen dokumentumot kell kitöltenem ehhez? esetleg a számlaszámokat nem tudod, hogy hova utalom negyedévente? ha mínuszos vagyok, akkor nem fizetek semmit csak negyedévente elkészítem az adóbevallást?
Köszönöm a segítséged!:)
Milyen dokumentumot akarsz kitölteni?
Ahhoz, hogy ellenőrizhető legyél, az SZJA törvény 5. számú mellékletében található alapnyilvántartást (nyilvántartásokat) kell vezetni. Az alapnyilvántartás típusát - a mellékletben felsorolt választékból - Te döntöd el, és egy adóéven belül nem variálhatsz vele.
Negyedévente nem kell adóbevallást készíteni (nem vagy cég, vagy vállalkozó, hanem adószámos magánszemély), hanem az általad (vagy könyvelői segítséggel) vezetett nyilvántartásból megállapítod a negyedéves bevételed és költségeid különbözetével az adóköteles jövedelmed, kiszámolod rá az adódat, a többi fizetnivalót, ha van, és a következő hónap 12-ig befizeted utána a személyi jövedelemadó előleget, ha van ilyen kötelezettséged. Mínuszos esetén természetesen nincsen, hiszen nincs is jövedelmed. Ugyanezt teszed az EHO-val is. Azt azért linkeltem be, mert azt a sokat nem akartam leírni. Abban leírják, hogy mi az EHO alapja, mikor, hogyan kell számolni vele.
Eltelik az év, és év végén csinálsz Te is bevallást az egészségügyi hozzájárulásról is és a személyi jövedelemadóról is. Ugyanabban a bevallási csomagban lesznek olyan nyomtatványok, ahol a túlfizetett EHO-t visszaigényelheted, vagy még ha van rendezendőd, akkor befizetheted, úgyanúgy, mint a személyi jövedelemadónál.
Alapból két csekket szoktak a bevallási csomagba rakni, egyet az SZJA-nak, egyet az EHO-nak. Mindenki azt használja fel, amelyik érinti Őt.
A bevallásban véglegesíted az adódat, EHO-dat, anyagilag így, vagy úgy rendezed. És ezzel letudtad az évet. Jön a következő, és minden megy úgyanúgy, ahogy az előző évben.
Számlaszámok listáját mindig megtalálod az APEH oldalán, jobb kéz felőli felsorolásban. Ráklikkelsz, és beadja az összes adónem éppen aktuális számlaszámát. Ezeket nem szokták változtatni, csak ha újabbakat találnak ki.
SZJA: 10032000-06056353-00000000
EHO: 10032000-06056212-00000000
Link: [link]
Sok szerencsét!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!