Ha neten keresem a pénzem pl évi 100ezer ft-ot kell adóznom, vagy csak 200ezer ft felett?
Nagyban fugg attol hogy milyen tevekenyseget vegzel.
Ha pl vateran vagy egyeb helyen arusitassz doglokat meganszemelykent akkor 200K felett kell adod fizetned. Viszont a jovedelmet be kell vallanod.
ha jövedelemszerző/üzletszerű tevékenységet végzel, akkor az első fillér is adóköteles
ha a megunt "vackaid" adod el, akkor szja tv értelmében évi 800ezer forint bevételig adómentes vagy
Adóköteles jövedelem = Bevétel - adótörvény szerint levonható költségek (ilyen általában az eladott dolog beszerzési értéke, ha valamilyen hivatalos papír,számla van róla (tételes költségelszámolás), ha nincs, akkor a bevétel 75 %-a számít költségnek, tehát 25 %-a a jövedelem (vélelmezett költségelszámolás).
Mivel nem mindegy, hogy az ebből befolyt bevételedből hogyan számolod ki az adóköteles jövedelmet, ezért az általánosan elfogadott módszert figyelembe véve (vélelmezett), évi 800.000 Ft BEVÉTELIG (nem jövedelemig!) a rá eső adót nem kell megfizetni.
De ha Te ismered az eladott áru beszerzési költségét (és papírod is van róla), és a szerint akarod kiszámolni a jövedelmet a bevételedből, akkor a fenti számok már nem biztos, hogy megállják a helyüket (tételes elszámolási mód).
Ilyen eset lehet például, ha valaki bútort értékesít, és csak "áron" alul tudja eladni, és neki jobban megérné a "tételes" költségelszámolással kiszámolni a belőle származó jövedelmét (mert úgy kevesebb jön ki), mint a "vélelmezettel".
Ezt mindenki maga döntheti el, de éven belül csak az egyik módszer választható minden eladott ingóságra!
Nm vagyok könyvelő, de ha jól gondolom pl. a google adwordsre gondolsz, ott magánszemélyként is tehetsz reklámokat az oldaladra. Viszont adózni kell(ene) utána :) Azt már a szakik megmondják majd, hogy mennyit.
Keresel már vele? Mert én most akarom az oldalamra rakni, és szereznék némi infot, hogy mennyit fizetnek ki, ha vki tudja?
A 6:25-kor írt válaszban a köztudatban lévő netes kereseti lehetőség adózására tértem ki, az pedig az ingóságok értékesítése magánszemélyként.
Ha Te netes hirdetésből szerzel jövedelmet, akkor az nem vagyonátruházásból származik, tehát az önálló tevékenységből származó jövedelemmel kapcsolatos rendelkezések vonatkoznak rá. Csak részben hasonlít a kettő egymáshoz.
Ebben az esetben 3 varia létezik:
1.) A bevételed teljes összege után adózol (ez az, amit szinte senki nem választ, nem véletlen!)
2.) A bevételeddel szemben 10 % költséget számolsz el csak úgy, mindenféle bizonylat nélkül (a törvény megengedi). A fennmaradt rész után pedig leadózol. Ez a 10 % költséghányados megoldás.
3.) A bevételeddel szemben elszámolhatsz az adott tevékenység bevételének mértékéig ennek a tevékenységnek a folytatása érdekében ténylegesen felmerült és IGAZOLT! költséget. Igazolt költség, amiről számlád, vagy valamilyen más írott papírod van, ami hivatalos. A költséglevonás egyéb rendelkezéseit, és azt, hogy mit nem vonhatsz le költségként az SZJA törvény 3. számú melléklete tartalmazza. Ez a tételes költségelszámolási varia.
A fenti valamelyik kiszámítási mód szerint megállapított jövedelmet szuperbruttósítani kell (felszorozni 127 %-kal) és az után kell a 16 % adót megfizetni az első forint után is.
Az önálló tevékenységből származó jövedelmedet össze kell csapni év végén a többi jövedelmeddel és úgy rendezni az tárgyév személyi jövedelemadóját.
Év közben adóelőleget kell fizetni, mindig a tárgyhót követő hónap 12. napjáig. Bevallást év közben nem kell adni, de előlegfizetési kötelezettség van, ha abban a hónapban származott a tevékenységből adóköteles jövedelem.
Év közben a fenti költségelszámolási módok közül egyiket kell választani, variálni nem lehet. Év végén van mód a bevallásban akkor váltani, ha év közben a 10 %-os szerint számítottad ki a jövedelmed (ehhez nem kellenek költségszámlák!), de kiderül, hogy a tételessel jobban jársz, akkor év végén kiszámolhatod a tételessel (ehhez számlák, bizonylatok kellenek!). Viszont, ha év közben a tételest választottad, akkor év végén már nem térhetsz át a 10 %-osra!
Remélem tudtam segíteni. Még annak utána nézek, hogy adott esetben más adófizetési kötelezettséged van-e a személyi jövedelemadón kívül, mint magánszemély.
Az adóhatóság, mint ingóság bérbeadása címszó alatt kezeli ezt a fajta bevételszerzést. Tehát úgy, ahogy írtam már előzőleg az önálló tevékenységből származó jövedelmekhez kell sorolni.
E minőségedben, mint magánszemély nem vagy alanya az ÁFA-körnek, tehát ÁFA-val nem kell foglalkozni.
Viszont nem minősül munkavégzésnek, így biztosítási jogviszonyt sem keletkeztet, tehát emiatt EHO fizetési kötelezettség van, méghozzá az ebből származó jövedelem 27 %-a. Nem a szuperbruttó (adóalap-kiegészítéssel növelt) jövedelem után kell ezt kiszámolni, hanem csak a "sima" jövedelem után, egészen addig, amíg az EHO éves szinten nem haladja meg a 450 ezer forintot. Ha meghaladja, akkor már nem kell azt sem fizetni.
Javítanám magam annyival, hogy az adóelőleget nem havonta, hanem a tárgy negyedévet követő hó 12-ig kell megfizetni. Ugyanez vonatkozik az EHO-ra is. Az EHO-t fizetni kell, viszont ha a személyi jövedelemadó előleg göngyölítve nem éri el 10 ezer forintot, akkor addig nem kell megfizetni. Ha akár 1 Ft-tal is túllépi, akkor a teljes összeget meg kell fizetni. Év végén pedig rendezni kell a szokásos módon a bevallásban az előlegeket.
Már csak abban az egyben nem vagyok biztos, hogy magánszemélyes adószámot erre a tevékenységre kell-e kérni, mert ezek a jogszabályi részek az idei évtől változtak.
Ennyit tudtam segíteni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!