Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy lehet, hogy ÁFÁ-t kell...

Hogy lehet, hogy ÁFÁ-t kell fizetni, mégis nő az árukészlet?

Figyelt kérdés
A könyvelő ront el valamit? Tanulmányaim alapján úgy tudom, hogyha Áfát kell fizetni, akkor csökkennie kellene az árukészletnek, mivel a fizetendő áfa több, mint az előzetesen felszámított áfa és így többet adtunk, el mint amennyit vásároltunk, tehát csökken az árukészlet. Nem így van?
2011. szept. 15. 19:41
 1/5 anonim ***** válasza:
Totál zagyvaságokat beszélsz.. Nem is érthető a kérdésed. Az ÁFA rész mindig külön van kezelve a könyvelésben! Semmi köze a tényleges árukészlethez.
2011. szept. 15. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem így van. Nagyon egyszerű.

Több az értékesített készleted után "kiszámlázott" ÁFA, mint a megvásárolt készlet után felszámított ÁFA. Itt nem darabban kell gondolkodni, hanem összegben. Neked a vásárolt készleted összetevődhet 6 Ft-os szögekből is, de összetevődhet 42 ezer Ft-os fedlapból is (most csak mondtam valamit).


Aztán nem biztos, hogy 6 Ft-ért adod tovább a szöget!!!!!!!!

2011. szept. 16. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

A barátnőm vállalkozásáról van szó. Állandóan ideges a könyvelő miatt. Hogy meg tudjanak élni, nem ütnek be mindent. Papíron sokkal több az árukészletük, mint a gyakorlatban, csökkenteni kellene. Én úgy tudtam, hogy akkor többet kell beütni a pénztárgépbe, mert akkor többet árulsz, mint amennyit vásárolsz egy adott hónapot alapul véve. Akkor ez butaság?

Lehet, hogy tök hülyeségeket beszéltem. Nem értek hozzá sajnos. Tehát most jelenleg 1.500.000 Ft értékű árukészletünk van papíron, de a gyakorlatban csak egy millió körül. Hogy tudjuk akkor ezt lecsökkenteni? De ÁFÁ-t sem akarnak túl sokat fizetni. Így is minden hónapban egy rahedli pénzt kifizetnek az államnak.

Ha az adott hónapban többet értékesítettünk, mint amennyit vásároltunk, akkor ÁFÁ-t kell fizetnünk, nem? Vagy ez nem ilyen egyszerű?

Tehát, ha csökkenteni akarjuk az árukészletünket, akkor többet kell értékesítenünk, mint amennyit vásárolunk (egy hónapot alapul véve). Vagy nem így van? Vagy az Áfa fizetés független ettől, hogy éppen nő vagy csökken az árukészlet?

Bocsi, ha értelmetlen a kérdésem, tényleg nem tudom, hogy van ez. A suliban elméletben megtanítottak, de azt, hogy hogy megy ez a gyakorlatban az már mellékes.

A lényeg, hogy ez így lehetséges, ahogy feltettem a kérdésem? Ha ÁFÁ-t kell fizetnünk, lehetséges, hogy ennek ellenére mégis nő az árukészletünk.


Egyáltalán miért ilyen sok az árukészlet papíron. Túl sokat vásároltak számlára ezek szerint. Pedig minden hónapban fizettek is ÁFÁ-t. Úristen! Most már nem értem tényleg? Lehet, hogy tök rosszul gondolom az egészet? Légyszi magyarázza el valaki nekem?

2011. szept. 16. 12:18
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

na már megint a könyvelő a hülye pedig nem az....


Ha te veszel valamit 10 + áfáért az 12,5 bruttó de ezt haszonkulccsal növelten adod el drágám ami mondjuk legyen 30 % Tehát akkor 13 + áfáért adod el. bruttó 16,25 ért


A kettő különbözete fizetendő áfát gerjeszt mert 3,25 - 2,5 = 0,75 forinttal több egy dologra vetitve az áfa. Ha ezt sok dologra nézed, akkor sokszor 0,75 különbözetből kijött a fizetendő áfa, amit némileg csökkent az adott időszaki beszerzés.


A készlet eltünhet selejtezéssel, megfelelően dokumentálva. De látni kéne a teljes főkönyvi kivonatot.

Tudni kéne a készlet jellegét stb.

És ne őrüljetek meg a könyvelőtől, mert jó az, ezek alapján amit csinál...

2011. szept. 16. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Az utolsó jól elmagyarázta, most már értem azt hiszem.
2011. szept. 16. 18:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!