Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi tekintendő a nettó bérnek?

Mi tekintendő a nettó bérnek?

Figyelt kérdés
Ugyanis az alapján vonják a gyerektartást..De szerintem egyáltalán nem egyértelmű!
2011. máj. 18. 23:22
 1/6 anonim ***** válasza:
Nettó bér az, amit kézhez kapsz.
2011. máj. 18. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A gyerektartás szempontjából nettó bérnek a következő tekinthető:

Van egy járandóság (bruttó bér), azt csökkenteni kell a mindenkori kötelezően levonandó társadalombiztosítási járulékokkal (nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulékok, munkaerő-piaci járulék), valamint az adó/adóelőleg összegével. Ekkor kapod meg a gyerektartás levonás alapjául szolgáló összeget.

Semmi más nem vonható le belőle, még önként vállalt bármilyen járulék-kiegészítés sem, amit mondjuk adott esetben a bérből is lehet rendezni. Csak a kötelezően levonandó járulékok, adók jöhetnek szóba.

2011. máj. 19. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöma késő éjszakai és akorán reggeli választ!:)

Valójában olyan helyzetbe kerültem,hogy az exem kikérte a cégtől a bruttómat,amiből kiszámolta a nettómat,ami nem egyezik a gyerektartás alapján kiszámolt nettómat.Adókedvezmény...Most követeli a 20 %át a 12szer 15.000-nek.

Jogosan?Ezt végrehajtóhoz is viheti?

2011. máj. 19. 21:09
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha havonta minden kedvezményt - amit az év végi adóbevallásban is érvényesítettél volna - kértél, és meg is kaptad, akkor ott eltérés nem lehet. Ha viszont valaki arra "utazik", hogy majd év végén kéri az adókedvezményeket, hogy a havi nettója kicsi legyen, ami után a gyerektartást kell kiszámolni, akkor bizony a volt feleség a bíróságtól kérheti ennek felülvizsgálatát. Az ex egyébként csak úgy nem kaphatja meg a Te béredről a dolgokat a munkáltatódtól. A bíróság sem biztos, hogy onnan fogja megkérni, hanem a végleges bevallás és egyéb alapján számolja ki, hogy ténylegesen mennyit kellett volna fizetni gyerektartásként. Sokan ezt nem tudják, hogy lehet kérni ennek rendezését a bíróságtól. De csak tőle.
2011. máj. 20. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

Kedves Utolsó!

Jól értem,ha nem egyezik a munkáltató által megadott nettó és a gyerektartásból "visszaszámolt" nettó,akkor az apja meglopja a gyerekét?/egy exfeleség.../

És akkor kérnem kell a bíróságtól a felülvizsgálatot?Mi van abban az esetben,ha nincs igazam,tévedek, s apuka mindent fillérre pontosan megfizetett,én pedig meggyanusítottam?

Kérhetek ilyen "ellenőrzést" akkor is,ha legutóbb egy éve volt módosítás,vagyis nem telt le a két év?

Nagyon köszönöm!

2011. máj. 20. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A munkáltató átal megadott nettónak,a gyerektartásból visszaszámolt nettónak egyeznie kell, hiszen az alapján számolták ki. Viszont, ha év közben nem kér az apa olyan kedvezményt, ami a nettóját befolyásolná (felfelé nyomná), hanem csak az év végi adóbevallásában érvényesíti, akkor arról a munkáltató hivatalosan nem tud. Tehát az is alapja lenne a gyerektartásnak, csak éppen nem jelenik meg a munkáltatónál.

Én nem hiszem, hogy ennek rendezése a gyerektartásra kiadott bírósági letiltás módosítása, felülvizsgálata lenne. Csak egyszerűen a letiltásokra vonatkozó rendelet nem követi évtizedek óta az ebből adódó eltéréseket, számítási módokat. Pedig manapság már nem 100 Ft-okról beszélünk havonta, hanem sok-sok ezerről, ami azért egy gyermek tartása esetén nem kis pénz. De míg ezt valaki odafönn észre nem veszi, addig lehet kiskapuzni.

Mennyivel egyszerűbb lenne, ha mindenki év végén átszámolná, aztán kockás papíron megírva ki- vagy visszafizetnék egymásnak azt, ami ténylegesen jár.

A bíróságtól egyébként nyugodtan meg lehet kérdezni, hogy ez minek számít, van-e lehetőséget - azon a bizonyos két éven belüli - rendezésére, és mi módon.

Egyik kollégánk mesélte, hogy az ő felesége kért ilyen megállapítást a bíróságtól még régen, a munkáltatótól is kértek éves igazolást tételesen a bérről, és bekérték az adóbevallását is. Majd az apának rendeznie kellett az adókedvezményből eredő "elmaradását". Ők azóta csinálják ezt a kockáspapír módszert, és nincs vita.

2011. máj. 23. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!