Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi történik akkor, ha "elfelej...

Mi történik akkor, ha "elfelejtem" megcsinálni az szja bevallásomat?

Figyelt kérdés

2010. augusztusában - anyagi gondok miatt - kivettük a majd csak öt év múlva lejáró életbiztosításomat, ami után minden évben adó-visszatérítést kaptam. A tévében is lehetett hallani, de az üzletkötőm is felhívta a figyelmemet arra, hogy - mivel a lejárat előtt szüóntettem meg - az ezután járó, utolsó három évi adójóváírást vissza kell fizetem az APEH-nak.

Eddig a munkahelyem készítette az adóbevallásomat, de emiatt most önadózó kell, hogy legyek, erről nyilatkoztam is a munkahelyemen. Ezt egyébként jelenti a munkahely az APEH-nak, vagy nekem kell szólni?

Férjem külföldön dolgozik, de két hónapja ott is abbahagyták, úgyhogy most munkanélkülin van kint, már egy hónapja nem tudott pénzt küldeni, szóval - mivel gyeden vagyok - per pillanat nem állok úgy, hogy május 20-ig az adót be tudjam fizetni.

Tudom, hogy csúnya dolog, de: az lenne a kérdésem, hogy amennyiben "elfelejtem" az adóbevallást megcsinálni és befizetni, mi annak a következménye? Egyáltalán az APEH (jelenleg NAV) tudja, hogy ilyen jellegű kötelezettségem van? Merészelt már közületek valaki ilyet csinálni? Egyébként nem nagy összegről lenne szó, kb. 70.000,- Ft, de jelenleg erre nincs anyagi fedezetem. És mi a helyzet akkor, ha az adóbevallást elküldöm, de fizetni nem fogok, csak mondjuk később. Jelezni kell ezt feléjük, igaz?

Kérlek benneteket, hogy csak olyanok írjanak, akik tanácsot tudnak adni. Én is tudom, hogy ez bunkóság, meg nem szabad, tehát ledorongoló, kioktató szöveg nem kell. Arra vagyok kíváncsi, hogy más csinált-e már ilyet, vagy egyáltalán megfordult-e más fejében is ilyesmi? Mit tanácsoltok? Mi a tapasztalat? Előre is köszönöm a segítő szándékot!


2011. ápr. 28. 07:53
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Azt, hogy önadózó leszel jelenti a munkahely.

Ha nem készíted el a bevallásod, akkor küldeni fognak egy felszólító levelet, hogy készítsd el. Ha nem készíted el erre sem, akkor megbírságolnak.

Ha elküldöd, de később fizetsz, akkor késedelmi kamatot számolnak addig, amíg ki nem fizeted.

A bevallásban van lehetőséged 4 havi részletfizetést kérni, mivel 100ezer Ft alatt van a befizetendő szja. Ebben az esetben június 20-tól kell törleszteni.

2011. ápr. 28. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%

Első pontosan leírta.

Annyit még hozzá, hogy minden kifizető minden évben adatot szolgáltat az APEHnak az általa kifizetett összegekről adószám szerint.

Tehát mindenképpen megtudja az APEH, hogy kellett adóbevallást csinálnod, és előbb -utóbb észreveszik, hogy nem tetted meg.

Akkor felszólítanak. A büntetéshez az sem kell, hogy a felszólításra se küldd be, az első felszólítás (és beküldés) után is megbüntethetnek, mert nem tettél eleget a bevallási kötelezettségnek és fizetendő adód volt. Plusz rád verik a késedelmi kamatokat is.

Jobban jársz, ha megcsinálod a bevallást és részletekben fizetsz. A bevallási útmutató 8. pontjában részletesen le van írva a részletfizetési lehetőség.

2011. ápr. 28. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen Neked a kimerítő választ, valami hasonlót vártam. A fentiek szerit fogok tenni. További szép napot kívánok!
2011. ápr. 28. 11:55
 4/5 A kérdező kommentje:
Pontosabban mindkettőtöknek köszönöm a válaszokat, az első kommentem megírásakor csak az első válasz jelent meg.
2011. ápr. 28. 11:58
 5/5 anonim ***** válasza:

Csak hozzáfűzném az előzőekhez, hogy sokkal jobban büntetik, ha nem csinálsz bevallást, mintha nem fizetnéd be az adót. A 4 hónapnyi részletfizetés egyébként ingyen van, az után nem kell semmilyen késedelmi kamatot vagy egyebet fizetni. A feltétele csak az, hogy tényleg határidőre fizesd be a 4 egyenlő összegű részletet. Ha akár eggyel is késel, vagy nem fizeted, akkor azonnali hatállyal be kéne fizetned, már megy rá a kamat és adott esetben pénzbírság is.

Befizetési csekkeket kérhetsz adószámra hivatkozással írásban az APEH-től, 1-2 hét alatt ki is küldik a kért mennyiséget.

2011. ápr. 29. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!