Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Megbízási szerződésnél vissza...

Megbízási szerződésnél vissza lehet igényelni a SZJA-t, vagy nem?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 27. 15:47
 1/4 anonim ***** válasza:
Miért ne lehetne? Ha az elkészített bevallásod alapján jár vissza adó, (többet fizettél előlegként, mint amennyi az adókötelezettséged lenne) akkor visszaigényelheted, úgyan úgy, mint bármilyen más jogviszonyból szerzett jövedelem esetén.
2011. ápr. 28. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat. Csak ezen az oldalon a kérdéseket böngészve többen írták, hogy nem lehet, mert ez nem bérjövedelem. De remélem neked van igazad.
2011. ápr. 28. 18:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Valamit azért tisztázzunk a félreértések elkerülése végett. A feltett kérdésben SZJA-t írtál, nem pedig adójóváírást.

Az SZJA-ra az előzőekben írtak a mérvadóak, az adójóváírás viszont megbízási szerződésből eredő jövedelem esetén tényleg nem jár, mivel az nem bérjellegű jövedelem, hanem megbízási díj, ami önálló tevékenységből származó jövedelemnek tekintendő, és a szerint kell megítélni, hogy mi vehető rá igénybe, és mi nem.

Adójóváírás csak bérjövedelem után jár.

2011. ápr. 29. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Még kiegészíteném:

Kapsz egy megbízási díjat a munkád után. Ez a bevételed. A bevétel után lehet költséget elszámolni, ami a bevételt csökkenti, és így kapjuk meg azt az összeget, ami a jövedelmed lesz. Persze ezt az összeget még szuperbruttósítani kell (fel kell szorozni 127 %-kal). Akkor jön ki az adóalap, ami után az adót/adóelőleget számoljuk.

A költséglevonásra két lehetőség van:

Egyik a tételes, ami azt jelenti, hogy a munkád elvégzése során felmerült (azzal összefüggő) költségeidről a számlákat (nem nyugtát!) gyűjtögeted, és annak összegét vonod le a bevételedből.

Másik a 10 % költséghányados, ami azt jelenti, hogy nem kell számlákat gyűjtögetni, hanem csak a bevétel 10 %-át levonod a bevételedből költségként, és így kapod meg a jövedelmedet.

A másodiknak igazán akkor van értelme, ha a munkáddal kapcsolatban nem merül fel ténylegesen költség, vagy nagyon kicsi arányban. Ha sok a költséged, akkor érdemesebb a tételes költséglevonást választani, mivel akkor kevesebb jövedelem jön ki, ami után adózni kell. Ez a dolgozó választásának kérdése csak. Ezt a költséglevonási nyilatkozatot év közben megteheted a foglalkoztatód felé, ő akkor ennek figyelembevételével vonogatja az adóelőleget, majd év közben úgyanúgy rendezni kell az SZJA-t a bevallásban, mint bárki másnak.

Ha mondjuk év közben a 10 % költséghányad figyelembevételét kérted a foglalkoztatótól, akkor év végén dönthetsz úgy is, hogy a tételessel rendezed véglegesen az adózásod, mert neked az kedvezőbb. Egyébként a nyilatkozattételnek vannak buktatói is, mert az APEH 12 % különbözeti adóval bírságolja azt, ha több költségről nyilatkozik le az illető év közben (tehát kevesebb adót fizet be, mint amennyi év végén kötelezettségként kijön a bevallásban). Erre szolgál a bevallás 78. sora.

Tehát jól át kell gondolni, hogy az ember miket nyilatkozik, mert megütheti a bokáját vele.

Ha bármi kérdésed van még, nagyon szívesen segítek.

2011. ápr. 29. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!