Megbízási szerződésnél vissza lehet igényelni a SZJA-t, vagy nem?
Valamit azért tisztázzunk a félreértések elkerülése végett. A feltett kérdésben SZJA-t írtál, nem pedig adójóváírást.
Az SZJA-ra az előzőekben írtak a mérvadóak, az adójóváírás viszont megbízási szerződésből eredő jövedelem esetén tényleg nem jár, mivel az nem bérjellegű jövedelem, hanem megbízási díj, ami önálló tevékenységből származó jövedelemnek tekintendő, és a szerint kell megítélni, hogy mi vehető rá igénybe, és mi nem.
Adójóváírás csak bérjövedelem után jár.
Még kiegészíteném:
Kapsz egy megbízási díjat a munkád után. Ez a bevételed. A bevétel után lehet költséget elszámolni, ami a bevételt csökkenti, és így kapjuk meg azt az összeget, ami a jövedelmed lesz. Persze ezt az összeget még szuperbruttósítani kell (fel kell szorozni 127 %-kal). Akkor jön ki az adóalap, ami után az adót/adóelőleget számoljuk.
A költséglevonásra két lehetőség van:
Egyik a tételes, ami azt jelenti, hogy a munkád elvégzése során felmerült (azzal összefüggő) költségeidről a számlákat (nem nyugtát!) gyűjtögeted, és annak összegét vonod le a bevételedből.
Másik a 10 % költséghányados, ami azt jelenti, hogy nem kell számlákat gyűjtögetni, hanem csak a bevétel 10 %-át levonod a bevételedből költségként, és így kapod meg a jövedelmedet.
A másodiknak igazán akkor van értelme, ha a munkáddal kapcsolatban nem merül fel ténylegesen költség, vagy nagyon kicsi arányban. Ha sok a költséged, akkor érdemesebb a tételes költséglevonást választani, mivel akkor kevesebb jövedelem jön ki, ami után adózni kell. Ez a dolgozó választásának kérdése csak. Ezt a költséglevonási nyilatkozatot év közben megteheted a foglalkoztatód felé, ő akkor ennek figyelembevételével vonogatja az adóelőleget, majd év közben úgyanúgy rendezni kell az SZJA-t a bevallásban, mint bárki másnak.
Ha mondjuk év közben a 10 % költséghányad figyelembevételét kérted a foglalkoztatótól, akkor év végén dönthetsz úgy is, hogy a tételessel rendezed véglegesen az adózásod, mert neked az kedvezőbb. Egyébként a nyilatkozattételnek vannak buktatói is, mert az APEH 12 % különbözeti adóval bírságolja azt, ha több költségről nyilatkozik le az illető év közben (tehát kevesebb adót fizet be, mint amennyi év végén kötelezettségként kijön a bevallásban). Erre szolgál a bevallás 78. sora.
Tehát jól át kell gondolni, hogy az ember miket nyilatkozik, mert megütheti a bokáját vele.
Ha bármi kérdésed van még, nagyon szívesen segítek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!